Demolice! Ballner s Gelnarem dirigovali destrukci Zubrů

22.11.2015, René Chyla

Porubští vstoupili do zápasu aktivněji, byli u všeho dříve a nedávali soupeři téměř žádný prostor. Z toho pramenilo vysoké vedení už po první třetině, kdy Zubři odcházeli do šaten za stavu 4:0. Úvod druhé periody ale mohl mít naprosto jiný ráz, kdyby Přerov proměnil alespoň pár ze svých brejků či nařízené trestné střílení. Nestalo se, a tak RT TORAX navyšoval zkázu Zubrů až do samotného konce. Premiérové trefy v letošní sezóně Matěje Štěpána či Jaromíra Širokého, posily v podobě Jakuba Gelnara s Davidem Ballnerem, kteří se podíleli hned na polovině porubských branek, nebo téměř sedmdesáti procentní využití přesilovek! Přesně takový byl recept na spravení chuti po dvou porážkách v řadě.

Liga juniorů - 13.kolo ne 22.11.13:30
HC ZUBR Přerov
10:1(4:0, 3:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 9. Bialoň (Hranoš), 14. Ballner (Gelnar), 16. Štěpán (Ballner), 19. Ballner (Gelnar), 28. Pěnčík (Korec), 29. Mládek (Bialoň), 40. Široký (Pěnčík, Korec), 41. Ballner, 47. Kropka (Mládek), 52. Gelnar (Ballner, Štěpán) – 59. Kubal (Kundrátek) Rozhodčí: Fiedler – Vengřín, Marek. Vyloučení: 4:6, navíc Šustala (POR) 10 min. OT. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 152. Průběh utkání: 10:0, 10:1.
HC RT TORAX Poruba: Zavadil – Štěpán, Ščurek, Široký, Hranoš, Kropka, Bijota – Gola P., Bialoň, Šustala, Pěnčík, Mládek, Smrčka, Csabala, Korec, Kurnik, Ballner, Gelnar
HC ZUBR Přerov: Grigárek – Kundrátek, Smolka, Hes, Novák, Hrabica, Válek – Zavřel, Kubíček, Kubal, Pecha, Solař, Blahunek, Harásek, Skopal

RT TORAX si chtěl po dvou porážkách v řadě spravit chuť a v úvodních minutách byl aktivnějším týmem. Nejprve prověřil pozornost Jakuba Grigárka v přerovské bráně Jonáš Mládek střelou zpoza jednoho z hostujících obránců a následně tečoval Ballnerovo nahození před brankovištěm Jakub Gelnar. Ani jeden pokus se však neujal. Poruba zaúřadovala až v deváté minutě. Michael Hranoš napřáhl na modré do odraženého kotouče, který ještě před brankou tečoval Jakub Bialoň a puk si to namířil přesně mezi Grigárkovy betony – 1:0.

Zubři mohli srovnat v přesilovce, pumelice Jakuba Kundrátka ale těsně minula levou tyč. Na druhé straně ujela elitní formace domácích, Jonáš Mládek se ale k dorážce po střele Patrika Goly nedostal. O pár vteřin později se zase vymkl porubské obraně Pavel Kubal, ten ale ve svém samostatném úniku neuspěl. Ve čtrnácté minutě se prosadila dvojice, jež ještě včera vypomohla k vítězství na ledě Břeclavi porubskému A-týmu. Jakub Gelnar našel přesně v útočném pásmu Davida Ballnera, který skvěle obelhal několik hráčů a bekhendovou střelou poslal kotouč nad beton ke vzdálenější tyči – 2:0.

V oslabení ujel Patrik Zavřel, Jan Zavadil ale zasáhl betonem. Na druhé straně tak domácí potvrdili hokejové nepsané pravidlo nedáš – dostaneš a využili i druhou početní převahu. David Ballner poslal kotouč na modrou čáru, kde už stál připravený Matěj Štěpán, jenž vymetl všechny pavučinky z levého horního růžku a zaznamenal první trefu v letošní sezóně – 3:0. Domácí RT TORAX pak předvedl hokejovou parádičku. Jakub Gelnar se vyprostil ze sevření přerovských obránců, udělal ještě pár kroků vpřed, poslal kotouč před brankoviště, kde už byl zaparkovaný David Ballner, který tečoval černý kus pryže pod víko. Grigárek neměl šanci – 4:0.

Na začátku druhé dvacetiminutovky ujel domácí obraně Pavel Kubal. Přerovský útočník byl ale při svém úniku faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Ani při druhém pokusu však Kubal neuspěl a porubský gólman tak i nadále držel čisté konto. O dvě minuty později Zubři hodlali potrestat další okna v defenzívě. Patrik Zavřel ani další samostatný nájezd na Zavadila nevyužil. Porubští chvíli nato předvedli další akci do Zlaté helmy. Jan Korec přihrával bleskurychle před branku, odkud se Marek Pěnčík trefil pod břevno – 5:0.

Za necelé dvě minuty už byli Zubři na ručník. Jakub Bialoň poslal křižnou přihrávkou kotouč na hranici pravého kruhu Jonáši Mládkovi, jenž trefil poloodkrytou branku – 6:0. Hlavní sudí se ve 35. minutě upískl a kotouč, který nakonec přeci jen skončil po Šustalově ráně za Grigárkovými zády, tak nemohl být uznán. Proti střele Petra Ščurka z mezikruží zase zasáhl vyrážečkou Jakub Grigárek. 28 vteřin před druhou sirénou to už bylo o hrozivých sedm branek. Bombu Marka Pěnčíka ještě přerovský brankář vyrazil, v následném zmatku před brankovištěm se ale nejlépe zorientoval Jaromír Široký, který dopravil puk za brankovou čáru a stejně jako jeho předchůdce dal svou první branku v tomto ročníku – 7:0.

Třetí perioda hry začala znovu lépe pro Porubské. Časomíra odkrojila pouhých 47 vteřin a David Ballner si v předbrankovém prostoru zkušeně položil gólmana a bez sebemenších problémů poslal puk k levé tyči, čímž dokonal ve svém prvním zápase za juniorku hattrick – 8:0. Do velké šance se poté dostal i Jan Korec, tomu ale střela nesedla a Grigárek tak zasahovat vůbec nemusel. RT TORAX byl velmi blízko desítce ve 47. minutě. Jonáš Mládek nahrával na modrou čáru Adamu Kropkovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě – 9:0.

RT TORAX natočil Zubrům ostravskou nefalšovanou desítku ve své čtvrté přesilovce a i ta byla využita! Do odražené střely Davida Ballnera se na pravém kruhu opřel Jakub Gelnar, který neměl se skórováním do prázdné brány žádnou potíž – 10:0. Početní převahu mohli přetavit v gól i Zubři, ti ale byli stále bezzubí. Nejvíce snad zahrozil jen Jakub Kundrátek od modré čáry, Zavadil ale odolával. Nakonec ji však nedokázal uhájit až do samotného konce, jelikož minutu a půl před koncem se v oslabení dostal do samostatného úniku Pavel Kubal, který zaznamenal bekhendovým blafákem alespoň čestný úspěch Přerovských – 10:1.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Konečně jsme se dočkali zápasu, kdy po dvou porážkách v řadě se nám povedl úvod a vytvořili jsme si čtyřgólový náskok. Musím vyzdvihnout výkon Jakuba Gelnara s Davidem Ballnerem, kteří měli na vítězství padesátiprocentní podíl. K nim se poté přidali i ostatní hráči. Výsledek je pro nás velmi dobrý, ale my se musíme připravit na další těžké zápasy, které nás v brzké době čekají. Konečně se nám také povedlo využít přesilovky. V posledních zápasech se nám tato disciplína příliš nedařila.

Ivo Peštuka (HC ZUBR Přerov): K tomuto utkání je opravdu těžké něco říkat, protože domácí hráli parádní zápas, do ničeho nás nepustili. My jsme přijeli s oslabenou obranou, navíc jen s jedním brankářem, protože druhého máme zraněného, takže jsme nemohli sestavit ani tři pětky. Mrzí mě přístup některých hráčů, kteří pod tíhou toho, že jsme rychle prohrávali dva tři nula, utkání odbruslili. S takovými výkony by v této soutěži asi nemělo cenu dále pokračovat. My jsme navíc hráli ještě i včera se Vsetínem, kde jsme podali mnohem lepší výkon než dnes. Porubu jsme sice nepřehrávali, protože hráli kombinačně velice dobře, ale měli jsme tam několik brejků i trestné střílení, které jsme bohužel na začátku druhé třetiny neproměnili, a když nedáte vyložené šance, to se pak hraje velmi těžko.