Boj o play-off lépe pro Hradec Králové

14.12.2005, Lukáš Gavlas

Přímý souboj o osmé místo zajišťující účast v elitní osmičce vyšel lépe hostům z Hradce Králové, kteří porazili domácí Sarezu Ostrava 3:4. Vítěznou, tedy čtvrtou, branku zařídil Patrik Fořt, nejvylučovanější muž zápasu. Domácí sice snížili na rozdíl jediné branky zásluhou Mojmíra Kramného, ale to do konce řádné hrací doby zbývala necela minuta a ani power-play se skóre nepohnula.

- 32.kolo st 14.12.17:00
HC Sareza Ostrava
Královští lvi Hradec Králové
3:4(1:0, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 18. Heřman (Tesařík), 39. Valko (Šebesta), 60. Kramný (Sochorek) - 22. Domin (Hendrich), 54. Kolafa (Fořt, Koutský), 57. Domin (Hendrich, Suchý Pavel), 58. Fořt (Roubík, Tvrzník). Rozhodčí: Minář - Barteček, Koliba. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. Diváci: 529. Střely na branku: 33:37. Průběh utkání: 1:0, 2:1, 2:4, 3:4.
HC Sareza Ostrava: Čech - Pazdera, Chatrnúch, Holík, Vnenk, Tesařík, Kramný, Mocek - Šebesta, Sochorek, Valko - Janeček, Baranyk, Polášek - Bokroš, Heřman, Badžo - Dostál, Holuša, Valčák
Královští lvi Hradec Králové: Koutský - Kolafa, Vágner, Suchý Petr, Černý, Šeda Michal, Hendrich, Linhart, Mocek - Fořt, Roubík, Tvrzník - Pabiška, Koudelka, Vondráček - Šeda Jan, Domin, Suchý Pavel - Volráb, Kašík, Fišer

„Bitva o osmičku“, tak by se dal nazvat středeční duel domácí Sarezy Ostrava s hosty z Hradce Králové. Ostravští zřejmě chtěli protrhnout černou sérii posledních kol, kdy nevstřelili celých šest utkání více než jednu branku na zápas, a poprvé ve své historii navlékli třetí sadu dresů – červenou. Přesto úvod zápasu spíše připomínal veřejné bruslení, nejen počtem akcí, ale i naprostým klidem v hale zapříčiněným stávkujícím kotlem domácích. O první vzruch se postaral až v páté minutě Chatrnúch, který skončil v bráně i s gólmanem Hradce Koutským. V 9. minutě na druhé straně při přesilové hře napřáhl u modré Suchý a clonící Pabiška ostravského muže v bráně nepřelstil. Chvíli nato se domácí Valko rozhodl sólo zakončit lstivou příhrou na volného Badža, ale ten mířil mimo. Oba týmy se snažily vyhnout se chybám a pozorně bránily, a když se někdo propasíroval před bránu, byl z toho vždy malér – nejdříve královehradecký Fořt nastřelil boční síť domácí brány a poté v červeném hrající Baranyk přehodil kotouč přes Koutského a Fořt i za cenu vysoké hole zabránil katastrofě, která chvíli nato přeci jen přišla. Tesařík vyslal do zteče Jana Heřmana a ten svým forhendovým blafákem poslal Ostravu do vedení. Ve 20. minutě se pokoušel po Holušově přiťuknutí o něco podobného i Janeček, jenže neuspěl a Hradec Králové měl po první tercii jednogólové manko.

Úvod té druhé byl ve znamení ještě opatrnější hry, jejíž hegemonii narušil jako blesk z čistého nebe Petr Domin, jenž se přehnal celým kluzištěm a ač bráněn a opřen o domácího Holíka srovnal střelou k pravé tyči Čechovy brány. Ve 24. minutě napálil Fořt lapačku ostravské jedničky a vzápětí se dostali hosté do přečíslení 3 na 2 a Jan Šeda zblízka spíše propagačně vystřelil do připraveného brankáře. Přesně v čase 30.00 ukončil ostravský kotel svou stávku a rozproudil tak krev v žilách všech hokejistů. Tesařík znovu vybídl pasem přes tři čtvrtě hřiště Heřmana, ale nyní to byl Koutský , kdo tento miniduel zvítězil. V téže minutě se na domácí bránu vyřítily vosy Koudelka – Vondráček a střelu druhého jmenovaného Valko odklidil do bezpečí. Čech se ještě zapotil proti Šedově úniku a následně i proti Vondráčkovi, ale ten, než vystřelil, byl stržen Pazderou a pádu se nikterak nebránil. Ve 38. minutě se po delší odmlce ke slovu přihlásila i Sareza. Holuša se tísněn dere přes dvojicí Hradeckých, aby byl Fořtem faulován a aby byl tento přestupek potrestán Lukášem Valkem, který využil zmatek před Koutským, když před ním stálo či leželo všech 9 mužů na ledě a poslal nicnetušícímu gólmanovi puk pod rukou do sítě – 2:1.

Poslední část celou Bitvu o osmičku rozhodla. Akce obou celků by se daly spočítat na prstech obou rukou, ale na druhou stranu z každé se mohlo hýbat s ukazatelem skóre. Ve 44. minutě si Čech ověřil, že mít vši asi není příjemné, neboť Roubík s Fořtem mu nedali chvíli klidu, jako zmínění paraziti, a neustále dolovali kotouč a snažili se o srovnání. Aby to nebylo 3:1 se naopak postaral Vágner, který předčasně ukončil Valkovu akci i za cenu následného pádu a nárazu obou zúčastněných na mantinel za Koutského svatyní. Deset minut před koncem řádné hrací doby se uvolnil ostravský Sochorek, před Koutským si dovolil zastavit, ale puk prosvištěl vedle tyči. Gólem zaváněla ve dvaapadesáté minutě zadovka Pavla Suchého, které čelil Mocek nastavením holeně. A pak nastal frontální útok Hradce, pěšáci vylezli ze zákopu – v čase 53.33 Tomáš Kolafa v pádu hřbetem čepele hole překonal gólmana Čecha – 2:2. Druhou linii obstaral Petr Domin, který do Čechova betonu hokejkou bušil tak dlouze, až se čekalo, kdy sudí hru přeruší, ale ničeho takového se domácí nedočkali a snad napočtvrté byl kotouč nalezen a dopraven do brány. A triumfálně na bojiště dokráčel Patrik Fořt, jenž Roubíkův pas před brankovištěm završil čtvrtou brankou hostí. Sareza prahla alespoň po bodu, pak by zůstala i nadále osmá. První krok udělal Mojmír Kramný, zužitkoval pas Sochorka – 3:4. Čech opustil bránu 36 vteřin před koncem šedesáté minuty, ale na vyrovnání to již nestačilo. Hradec Králové po vítězství 3:4 poskočil na osmé místo a bude se o něj muset pořádně rvát, neboť Ostrava poprvé po 32 kolech pozice vyřazovacích bojů opustila, ale má stejný bodový zisk a rozhodně Hradci práci neusnadní.

Ohlasy k utkání

Josef Halouzka (Sareza Ostrava): Dnes jsme hráli asi nejhorší zápas, který jsme předvedli nejenom doma, ale i venku. Hůř už se snad ani nedá hrát. Je na nás velká deka. Nemůžeme se z toho dostat, je to o střelecké nemohoucnosti. Kdybychom proměnili šanci za stavu 2:1, tak by to možná vypadalo jinak. Bohužel soupeř hrál jednoduše, chytře a nedělal takové chyby jako my – hlavně ve třetí třetině.

Vladimír Jeřábek (Hradec Králové): Byl to takový boj o osmičku. Myslím si, že jsme mohli zápas dovést k lepšímu konci ve druhé třetině, měli jsme tam dost šancí. Nakonec jsme šli do kabiny a prohrávali 2:1. Gól Ostravy nebyl adekvátní šancím ostravských hráčů, ale gól dali. Ve třetí třetině jsme stáhli hru ze čtyř útoků na tři a pro nás byl hodně důležitý gól na 2:2, poté jsme dali, podobně jako Ostrava, gól na 2:3, kdy jsme to tam došťourali. A pak jsme to potvrdili.