Zlato z Evropského poháru a Pastrňák za vzor, to je talentovaná Kateřina Pěnčíková

Lukáš Bajgar, 14.05.2023
Kateřina Pěnčíková prožila veleúspěšnou sezonu, získala zlato na Evropském poháru žen v kategorii U16, stříbro v české extralize žen a dostala se do hledáčku severské země. Jedinou kaňkou se tak může zdát neudržení extraligy devátých tříd. Ale jak známo, každá velká kariéra nezačíná snadně a celý hokejový klub HC RT TORAX Poruba Katce přeje, aby její dráha hokejistky byla co nejbohatší.

V premiérové účasti na Evropském poháru jste nejenže získala zlato, ale také jste se zapsala do listiny střelců, jaká tedy byla cesta za zlatem?

Nejtěžší byl asi hned ten první zápas s Francií, protože pro některé holky a i pro mě to byl první zápas, byly jsme trochu nervózní. Ale holky, které už měly něco odehráno, nás zklidnily, že máme hrát v klidu. To nám ohromně pomohlo do dalších zápasů.

A to jste si připsala i premiérovou trefu v reprezentaci, máte schovaný puk?

Ano, kapitánka mi a Kači Nogové na večeři předala puk, protože jsme daly společně první gól. A mám jej na památku doma.

Krom zlata jste si vyzkoušela v dresu Karviné extraligu žen, co nakonec rozhodlo, že Karviná skončila stříbrná? (Jen připomeňme, že za HC Falcons Sokol Karviná hrají i Adéla Wojnarová a Klára Sobolová.)

Nebyly jsme v plné sestavě, některé holky chyběly, ale především byla Příbram o hodně lepší bruslařky, což my moc nejsme. Příbram je složena z takového top výběru, kde hrají reprezentantky.

Novinkou posledního ročníku byla extraliga 9. tříd, v níž se Porubským nakonec nepodařilo udržet nejvyšší soutěž, dokázala byste porovnat ženský extraligový hokej právě s tím v uvozovkách „klučičím“?

Za kluky je hokej trochu drsnější, určitě mi to mnohé dává, hokej je rychlejší a je i bruslařsky náročnější. Naopak s holkami nejsem zvyklá moc hrát na to tělo, ale taky je hra rychlejší. Navíc když se snažím hrát do těla, tak u žen je to často faul a prostě nemůžeme. Je to pak u rozhodčích těžší.

Kdo je pro vás hokejovým vzorem?

Určitě David Pastrňák. Sice jsem se s ním nesetkala, ale brácha s ním hrál v Třinci (pozn. Marek Pěnčík).

A jaké jsou vaše nejbližší ambice, co se ženského hokeje týče?

Chtěla bych úspěch s Karvinou, ale momentálně řeším nabídku ze Švédska, a možná se tam vydám v červenci na kemp, ale ještě nevím, uvidíme…

Takže se dá říct, že budou na vás rodiče pyšní, že?

Myslím, že ano. Podporují mě, jezdí se dívat na zápasy, a když nemohou, sledují mé zápasy na mobilu a pak se ještě doma o hokeji bavíme.