Potřetí v řadě doma, již v úterý čeká Porubu derby s vedoucím Havířovem

Potřetí v řadě doma, již v úterý čeká Porubu derby s vedoucím Havířovem

Adam Bagar, 10.12.2012
Po dvou domácích výhrách nad Vsetínem se porubští hokejisté představí opět před svými fanoušky, kde je čeká nejatraktivnější možný soupeř – AZ Havířov. Nejen, že půjde o tradiční derby, ale zároveň se na porubském ledě představí nejlepší celek soutěže. RT TORAX letos obě vzájemná utkání prohrál, ale sehrál s favoritem vyrovnané partie. Dokáží svěřenci trenéra Tomáše Sršně navázat na sobotní výkon a na třetí pokus Havířov porazit? Odpověď se dozvíte nejlépe osobní návštěvou zimního stadionu, kde se zápas odehraje již netradičně v úterý 11. prosince od 18 hodin. V případě vaší neúčasti bude samozřejmě připraven i textový online přenos.

Základní informace

Hokejistům Havířova patří dle předsezónních předpokladů první příčka tabulky. Přesto AZet neprožil příliš úspěšný říjen, v němž naplno bodoval pouze třikrát. Naopak listopadová klání svěřencům trenéra Tomáše Potěšila vyšla na jedničku. Osm výher v řadě, z nichž nejvíce vyčnívají domácí jedenáctigólová kanonáda s druhým Prostějovem a čtrnáct gólů v síti Frýdku-Místku, je toho jasným důkazem.

Až naposledy se havířovská mašina zasekla. Po dvou vítězstvích nad silným Přerovem se dalších bodů už Havířovští nedočkali a Zubři si po výsledku 0:3 odvezli z K&K Pneu arény všechny body. Šlo vůbec o první domácí porážku v sezóně. Předtím dokázaly na horké havířovské půdě vybojovat cenný bod pouze dva celky – Opava a Prostějov. V tabulce domácích utkání je tak AZet suverénně první, zato na cizích kluzištích je „až“ třetím nejlepším týmem soutěže.

V brance AZetu můžeme nejčastěji vídat Lukáše Danečka, jehož průměr inkasovaných branek na zápas je pod hranicí dvou gólů. Devětkrát se již mezi tři tyče postavil také Petr Matoušek, třikrát pak hájil klec Ondřej Tomšů. Z obránců si prozatím vedou nejlépe Petr Prokop (6+10) a zkušený Patrik Rimmel (6+8). Za zmínku stojí i bodové konto Jiřího Krisla (5+7).

V útočné fázi vynikají nejvíce dvě jména – nejlepší střelec týmu Jan Kolařík (19+11) a nejlepší nahrávač Antonín Pechanec (10+20). Dvacetibodovou hranici prolomili rovněž Michal Sztefek (7+15) a Jan Daneček (8+12). Exporubský Robert Najdek (12+7) nastřádal devatenáct bodů. Nejtrestanějším hráčem je jednoznačně Petr Prokop, který se dostal dokonce do tříciferných hodnot (101 TM).

Vzájemná utkání vyznívají pravidelně pro Havířov. Poruba si vloni na domácí půdě připsala na konto porážky 1:6 a 2:4. V havířovské K&K Pneu aréně pak svedla vyrovnanější bitvy, v nichž podlehla 3:5 a 2:3. Letos však dokázala s favoritem sehrát dvě vyrovnané bitvy. V té první podlehla na domácí půdě díky špatné první třetině 1:3 a v Havířově inkasovala až v úplném závěru, což znamenalo porážku 2:3.

Poruba má za sebou trojboj se Vsetínem. První utkání sice na Lapači nezvládla, ale na svém ledě již byla stoprocentní a v pomyslném play-off zvítězila na zápasy 2:1. Naposledy navíc poprvé v sezóně neinkasovala a podala jeden z nejlepších výkonů. Dvě vítězství se projevila i v tabulce, kde RT TORAX poskočil na šestou příčku, když se dostal právě před Vsetín a o skóre i před Karvinou. Na pátou Opavu, která si z trojutkání s Prostějovem odnesla jen bod, ztrácí už pouhé tři body.

Na straně Poruby se v útoku nejvíce daří Martinu Bučkovi (13+12). Dobrou formou se může pyšnit i mladý útočník Petr Seidler (6+13). Na dalších místech můžeme vidět Rostislava Vaňka (6+11) a Michala Holušu (5+10). Z obránců jsou nejproduktivnější zkušený čtyřicátník Rudolf Wolf (3+5) a mladík Lukáš Hruzík (3+5). Do branky se v posledním utkání po zranění vrátil Radek Tihlář, o dvě utkání méně má na kontě Michal Gleich.

Jak si oba celky vedly v posledním kole?

23. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC ZUBR Přerov 0 : 3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
4. Brančík, 56. Goiš (Hanák, Málek), 59. Brančík (Sakrajda, Vojtek).

23. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – VHK Vsetín 3 : 0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
32. Holuša (Buček, Seidler), 35. Seidler (Buček), 43. Krayzel (Prokop P., Vaněk R.).

Sestavy obou celků v posledních zápasech

HC AZ Havířov 2010: Matoušek – Prokop Petr, Vydra, Hegegy, Rimmel, Jonáš, Zientek, Graca, Krisl – Daneček, Najdek, Sztefek – Kolařík, Pechanec, Kanko – Klimša, Potočný, Stránský – Pavlas.

HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Šindelář, Wolf, Prokop Patrik, Prokop L., Slavík, Hruzík – Hašek, Krayzel, Vaněk R. – Buček, Pavlačka, Seidler – Sedlář, Holuša, Galajda.

Vzájemná utkání v sezóně 2012/2013

2. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010 1 : 3 (0:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
45. Buček (Prokop L.) – 5. Maruna (Prokop P., Najdek), 14. Kopún (Haas), 38. Pechanec (Říčka).

Více info: Loňský mistr si odváží z Poruby všechny body, rozhodla první třetina

13. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 2 (0:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
25. Zientek M. (Sztefek), 49. Pechanec (Krisl, Bursík), 59. Najdek (Kolařík, Prokop Petr) – 24. Hruzík (Pavlačka, Seidler), 48. Vrána (Hašek).

Více info: Poruba v Havířově dvakrát vedla, přesto v závěru inkasovala a odjela s prázdnou

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V duelu mezi Porubou a Havířovem by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit Vojtěch Fiala z Horního Těrlicka. Na čarách mu bude vypomáhat dvojice Vladimír Rožánek ze Studénky a Rudolf Vengřín z Ostravy.

Ostatní duely 24. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

12.12. 17:30 VHK Vsetín – HC Baník Karviná
12.12. 18:00 HC Slezan Opava – HC Frýdek-Místek
12.12. 18:00 HC Bobři Valašské Meziříčí – LHK Jestřábi Prostějov
12.12. 18:00 HC ZUBR Přerov – HC Nový Jičín

Důležité odkazy

Webové stránky soupeře: www.hc-havirov.cz

Online přenos: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010

Trocha historických bilancí

Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvetě pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či bývalý vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin).

První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy více než třiačtyřicet let před čtvrtečním utkáním. Tehdy v přátelském utkání vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměli jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných duelů vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.

Historie havířovského hokeje

Počátky havířovského hokeje se objevily v roce 1928. Zpočátku se hráči scházeli pod širým nebem na zamrzlém rybníku Liberďáku. Většina těchto hráčů pracovala na šachtě Nová Jáma (v současnosti Důl Lazy). Také proto došlo ke změně tréninkových prostor na rybník Panščok, který ležel v blízkosti dolu. V roce 1931 byl klub registrován pod názvem KČT Lazy a přihlášen do slezské župy. Župní přebor Lazy hrály až do roku 1939, kdy byly boje na ledové ploše přerušeny boji válečnými. K obnovení soutěže tak došlo opět až v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešního havířovského hokeje více než dvacet let. V roce 1966 se rozhodlo vedení Dolu Antonín Zápotocký klub sponzorovat. Klub se přejmenoval na AZ Havířov a přestěhoval se do Havířova na nekrytý stadion v areálu odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký. Postupně začal vzkvétat také mládežnický hokej. V sezóně 1967/1968 se dokonce povedlo A – týmu postoupit do druhé národní ligy. O další dvě sezóny později dokonce přišel další postup do vyšší soutěže. Jenže v roce 1973 opět sestoupil do druhé národní ligy a na konci 70. let až do krajského přeboru.

V 80. letech Havířov opět postoupil do druhé ligy a snažil se vybojovat druhou nejvyšší soutěž. To se podařilo v souboji s Havlíčkovým Brodem, Přerovem a Žďárem nad Sázavou ve finálové skupině druhé ligy až v roce 1992. V roce 1995 skončil sponzoring Dolu Lazy a novým sponzorem se stává město Havířov. Klub se tudíž přejmenoval na HC Havířov. V roce 1999 odkoupil licenci od Opavy a havířovští fanoušci tak mohli chodit na extraligu.

V nejvyšší soutěži působili Havířovští celkem čtyři sezóny. V sezóně 2001/2002 dosáhli Pantheři nejlepšího výsledku, když skončili na jedenáctém místě. Následující sezónu naopak vůbec nezvládli a museli hrát baráž s Kladnem, ve které neuspěli a vrátili se zpět do první hokejové ligy. Tam působili od podzimu roku 2003 až do zimy roku 2010. Právě začátkem roku 2010 vyvrcholily finanční problémy klubu a ten tak musel v rozjeté sezóně odstoupit ze soutěže. Havířov se rychle otřepal, změnil název na HC AZ Havířov 2010 a poslední dvě sezóny působí ve II. lize.