Poruba míří na led vedoucího Prostějova, na nějž nenašla recept již osm utkání v řadě

Poruba míří na led vedoucího Prostějova, na nějž nenašla recept již osm utkání v řadě

Adam Bagar, 09.11.2012
Druholigový kolotoč pokračuje dalším kolem, v něm se Poruba představí na půdě překvapivého lídra soutěže – Prostějova. Jestřábi jsou však na čele právem, když dokázali dvakrát obrat o body i Havířov a naposledy zvítězili vysoko v Přerově. RT TORAX tak čeká velmi těžký boj, na soupeře to však vůbec neumí a prohrál posledních osm vzájemných duelů. Souboj prvního s pátým týmem tabulky je na programu v sobotu 10. listopadu a úvodní buly bude z rukou hlavního sudího Helda vhozeno v 17 hodin. Zvláštní nádech bude mít zápas pro porubského lodivoda Tomáše Sršně, který ještě nedávno na Hané plnil roli asistenta. Připraven bude samozřejmě i textový online přenos, kterým vás provede Miroslav Klimeš.

Základní informace

Hokejisté Prostějova se aktuálně vyhřívají na čele desetičlenné tabulky. Přitom před sezónou se s Jestřáby příliš nepočítalo. Tým opustilo hned několik opor, mezi nimi i gólmanská jednička Dalibor Sedlář, nejlepší střelec Jakub Čuřík nebo třetí nejproduktivnější hráč Martin Stejskal. Ani příprava se svěřencům trenéra Petra Zachara příliš nevydařila a z deseti odehraných zápasů zvítězili jen čtyřikrát. Proto je umístění Hanáků pro všechny příjemným překvapením.

Pouze třikrát odešel Prostějov doposud poražen. Na domácí půdě těsně podlehl Havířovu, neuspěl v Novém Jičíně a před svými fanoušky se mu nepodařilo hanácké derby s Přerovem. Vše si Jestřábi vynahradili v posledním kole, kdy Zubrům vrátili porážku i s úroky a zvítězili vysoko 6:1. Výborné utkání odchytal Adam Vrba. Předtím Zacharův výběr udolal Valašské Meziříčí a zvítězil po prodloužení v Opavě. Aktuálně tak drží šňůru tří vítězství v řadě.

V brance Hanáků můžeme téměř pravidelně vídat exhavířovského Adama Vrbu, jehož průměr inkasovaných branek na zápas je na čísle 3,25. Třikrát se mezi tyče postavil mladý gólman Lukáš Vydržel, který se může pyšnit výborným číslem 1,92 gólů na utkání. Z obránců si prozatím vede nejlépe již s jedenácti body Pavel Kumstát (5+6), což jej řadí mezi nejlepší beky v soutěži. Pomyslná druhá příčka patří Robertu Jedličkovi (3+6) a za zmínku stojí jistě i bodový příspěvek Jana Kolibára (2+4).

Prostějovští mají ve svém kádru nejproduktivnějšího hráče celé soutěže. Tím je útočník Michal Černý (10+14). Útočná síla Jestřábů je velká. O tom svědčí i bodové příspěvky dalšího kvarteta hráčů – Zdeňka Novosada (7+11), Davida Šebka (6+11), Davida Zachara (7+9) a Lukáše Duby (4+10). Posledně jmenovaný je zároveň nejtrestanějším hráčem týmu (36 TM).

Vzájemná utkání vyznívala v loňském ročníku jasně pro Prostějov, který ovládl všechna čtyři vzájemná měření sil. V Porubě dokázal zvítězit 3:1 a 3:2, ve svém domácím stánku pak jasně 3:0 a 6:1. Ve stejném duchu pokračují oba celky i v sezóně 2012/2013. V přípravě si Hanáci odvezli z porubského ledu výhru 4:2 a v soutěži pak po výborném taktickém výkonu podpořeném skvělým Vrbou v brance 2:0.

Dle výsledků je zřejmé, že to Poruba na svého sobotního soupeře neumí. Pět vstřelených branek v posledních šesti vzájemných duelech je toho jasným důkazem. Každá série však jednou končí a RT TORAX má nyní v rukou trumf v podobě trenéra Tomáše Sršně. Ten zamířil do Poruby po pátém kole soutěže právě z Prostějova, kde působil jako asistent hlavního trenéra Zachara.

Po jeho příchodu se výsledky týmu zvedly. Především na domácí půdě drží Porubští pod jeho vedením stoprocentní úspěšnost, když zdolali Karvinou, dvakrát Valašské Meziříčí a naposledy i Nový Jičín. Utkání s Gedosem se přitom zpočátku výsledkově nevyvíjelo pro domácí dobře. Až ve druhé polovině duelu se Poruba začala prosazovat a dotáhla zápas k vítězství 6:4, i díky hattricku Lukáše Vrány. Předtím si připsala dvě těsné porážky na vsetínském Lapači a v havířovské K&K Pneu aréně.

Na čele produktivity je se čtrnácti body mladý útočník Rostislav Vaněk (6+8). O bod méně má na kontě Martin Buček (7+6). Hattrick z posledního utkání vyhoupl na pomyslný třetí stupínek nejlepšího střelce týmu Lukáše Vránu (8+2). Stejně bodů nastřádal i Michal Holuša (3+7). Z obránců je na tom nejlépe zkušený Rudolf Wolf (3+3). V brance nejčastěji nastupuje Radek Tihlář, jehož průměr inkasovaných branek na zápas činí 3,30, naposledy však klec hájil Michal Gleich.

„Soupeře již známe a musíme se snažit hrát přesně tak, jak nám trenér říká – tlačit všechno do branky, hrát agresivně a snažit se napadat. Snad to pro nás dobře dopadne, čeká nás těžké utkání,“ říká k sobotnímu utkání s Prostějovem útočník Lukáš Vrána.

Jak si oba celky vedly v posledním kole?

14. kolo: HC ZUBR Přerov – LHK Jestřábi Prostějov 1 : 6 (0:1, 0:1, 1:4)
Branky a nahrávky:
56. Kolář (Sakrajda, Brančík) – 6. Duba (Korhoň), 38. Duba (Kolibár, Černý), 42. Černý (Šebek), 46. Černý (Zachar), 49. Ševčík (Tomiga, Handl), 59. Korhoň (Novosad).

14. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC Nový Jičín 6 : 4 (0:2, 4:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
31. Seidler (Buček), 33. Pavlačka (Wolf), 38. Galajda (Sedlář, Prokop L.), 39. Vrána (Galajda), 54. Vrána (Holuša, Vychodil), 60. Vrána (Holuša) – 2. Ivan, 15. Skaloš (Ivan), 37. Andrýsek (Zedník, Tomášek), 57. Brynecký.

Sestavy obou celků v posledních zápasech

LHK Jestřábi Prostějov: Vrba – Dufka, Kolibár, Kumstát, Kaluža, Tomiga, Finkes, Arnošt – Korhoň, Novosad, Duba – Černý, Šebek, Zachar – Kovařík, Ševčík, Popelka – Kryl, Stráněl, Handl.

HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Zientek, Wolf, Hruzík, Vychodil, Prokop P., Prokop L. – Hašek, Krayzel, Vaněk – Seidler, Pavlačka, Buček – Sedlář, Vrána, Holuša – Galajda.

Vzájemné utkání v sezóně 2012/2013

4. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – LHK Jestřábi Prostějov 0 : 2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:
22. Novosad (Handl), 32. Černý (Šebek).

Více info: I přes řadu šancí Poruba nedokázala skórovat, tři body si odváží Jestřábi

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V utkání mezi Prostějovem a Porubou by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit František Held z Vyškova. Na čarách mu bude vypomáhat brněnská dvojice Tomáš Měkýš a Miroslav Pospíšil.

Jak to vidí sázkové kanceláře?

Vítězství Prostějova: 1,30
Remíza: 4,80
Vítězství Poruby: 5,00

Ostatní duely 15. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

10.11. 17:00 HC Nový Jičín – HC AZ Havířov 2010
10.11. 17:00 HC Baník Karviná – HC Bobři Valašské Meziříčí
10.11. 17:00 HC Frýdek-Místek – HC ZUBR Přerov
10.11. 17:30 VHK Vsetín – HC Slezan Opava

Důležité odkazy

Webové stránky soupeře: www.lhkjestrabi.cz

Online přenos: LHK Jestřábi Prostějov – HC RT TORAX Poruba 2011

Z historie prostějovského hokeje

Se založením hokejového klubu v Prostějově v roce 1913 se začal v hanáckém městě hrát hokej a první utkání bylo sehráno v zimě téhož roku. Prostějov tehdy podlehl Kroměříži 1:12. Prvním mezníkem se stal rok 1920 - to se ustanovil SK Prostějov a při něm vznikl hokejový odbor a od roku 1924 hraje pravidelnou soutěž. V meziválečných letech hrál celek z Prostějova často velmi úspěšně hanáckou župu, k nejúspěšnější sezóně v tomto období dozajista patří 1931/1932, kdy se celek probojoval až do celostátního mistrovství, ve kterém podlehl ve finále pražskému LTC těsně 3:4. Rok poté zvítězil Hanáci dokonce na Tatranském poháru. V sezóně 1943/1944 SK Prostějov zvítězil v Hanácké župě, postoupil do divize a z ní se dostal do Svazového poháru - ten ovládli a prvně v historii postoupili do nejvyšší soutěže.

V poválečném období strávili prostějovští hráči jeden rok mezi elitou, aby v následujícím putovali opět o soutěž níž a aby proti brněnskému Královu Poli nejvyšší ligu znovu vybojovali. A takto to pokračovalo dlouhé roky, tým se mezitím přejmenoval na ČSSZ Prostějova, až do roku 1953, v němž prozatím naposledy patřil mezi elitu. V následujících letech hrál pod názvem Tatran Prostějov moravskou část celostátní soutěže, popřípadě II. ligu, ale i přes několik výborné výkony zůstávaly Hanákům brány nejvyšší soutěže uzavřeny. V 70. letech TJ Prostějov sestoupil dokonce až do divize s brzkým návratem do II. ligy. Jenže nevyrovnané výkony poslaly klub do jihomoravského kraje a "horská dráha" nabírala další obrátky: I. liga, pád do II. ligy, snahy o návrat, pád do krajského přeboru a opět návrat do II. ligy.

Novodobá historie v 90. letech přinesla oživení, klub se po několika letech ve třetí nejvyšší soutěži probojoval do I. ligy a v ročníku 1995/1996 sehrál vyrovnané boje ve II. kole play-off s tehdy do extraligy postupující Opavou. Následovala řada majetkových změn ve vedení klubu a i časté přejmenování názvu klubu a vše vyvrcholilo v roce 1997 přesunem hráčů a licence do Rosic. Dva roky poté vznikl HC Prostějov a koupí havířovské licence nastoupil opět do I. ligy. V sezóně 2003/2004 společně s Kometou Brno obsadil poslední příčky a v pro Sarezu Ostrava úspěšné baráži zcela vyhořel a spadl do II. ligy.

HC Prostějov nahradili HK Jestřábi Prostějov a po pouhém roce v moravské části II. ligy postoupili výše. V sezoně 2005/2006 ovšem nenásledovalo tradiční nováčkovské nadšení a Jestřábi se museli smířit s hnízdem uloženým až na předposlední příčce a až úspěšná baráž uchovala první ligu. Ani další ročník nepřinesl umístění mezi osmičkou zajišťující vyřazovací boje. V sezóně 2007/2008 už přišel pád do II. hokejové ligy. V předposlední sezóně došlo k mírné změně názvu klubu na LHK Jestřábi Prostějov.

×
Dnes v 16:00 | Dor.
HC Kometa Brno
HC RT TORAX Poruba