Být v bráně cholerik, bije nás po hlavě, tuší po přestřelce autor hattricku Jakub Baca

Být v bráně cholerik, bije nás po hlavě, tuší po přestřelce autor hattricku Jakub Baca

René Chyla, 04.12.2017
Čtyři zápasy nic, pak hattrick a sláva. Jakub Baca odcestoval po náročných dvou dnech do Českého Těšína, kde ze sebe vydal maximum, a třemi brankami pomohl porubskému béčku k výhře 7:4. „Kluci už mě na něco upozorňovali samozřejmě. Je to špatně nastavené, měl bych dostat něco já,“ směje se po další přestřelce porubský odchovanec. „V takových zápasech rozhodne to, kdo se nechá více strhnout hrou,“ upozorňuje.

B-TÝM VYRABOVAL STÁNEK ČESKÉHO TĚŠÍNA, DÍKY BACOVĚ HATTRICKU SLAVÍ DALŠÍ VÝHRU »

Porubské béčko je v laufu, v sobotu vyhrálo již sedmé z posledních devíti utkání a po zásluze stoupá tabulkou. HC RT TORAX si to tentokrát namířil do polského pohraničí, kde svěřence Karla Suchánka čekala přímá řež o čtvrtou příčku v Českém Těšíně. „Byl to takový zápas, ve kterém se ani jednomu týmu nechtělo moc bránit. Čekal jsem, že to bude větší kovbojka, ale nakonec to skončilo ještě rozumným výsledkem. Kdybychom v bráně měli nějakého cholerika, tak nás asi bije hokejkou po hlavě,“ směje se od ucha k uchu Jakub Baca, který byl i při svém pátém startu za porubské béčko hodně vidět a výrazně také přispěl po bláznivé přestřelce k výhře 7:4.

„Klára se k tomu ale postavila výborně a zachytala,“ chválí reprezentační gólmanku, která vůbec poprvé nastoupila proti týmu z horních pater tabulky a po pětatřiceti úspěšných zákrocích mohla slavit s týmem další skalp. „Taktika byla napadat jedním hráčem a čekat na ně ve středním pásmu, což se nám moc nedařilo. Špatně vytlačujeme hráče, kteří se rozjedou a špatně se chytají. V obranném pásmu děláme velké chyby, kdy soupeři ty góly prostě darujeme. Špatně si nahráváme, necháváme je dorážet a to nás sráží po celý zápas,“ přemítá o hlavních botách, které tým svazují.

Třiadvacetiletý obránce s bývalým spoluhráčem Markem Ivanem.

Jakub Baca sice první čtyři starty na svou trefu čekal marně, nicméně na ledě Českého Těšína to už rozjel ve velkém stylu a hned se blýskl hattrickem. „Nevzpomínám si, kdy se mi něco takového povedlo naposledy, snad někdy v žácích. Tam pro mě byl špatný každý zápas, ve kterém jsem hattrick nedal,“ říkajíc s nadsázkou a tušíc, že tento výkon rozhodně nezůstane v kabině bez povšimnutí a že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. „Kluci už mě upozorňovali, ale nevím přesně, co z toho bude. Podle mě je to ale špatně nastavené, spíše by kluci z kabiny měli koupit něco pro mě než naopak,“ zlobí se třiadvacetiletý bek a nabádá k revoluci zaběhnutých pravidel.

Poruba si v Českém Těšíně pohlídala začátek, už ve třetí minutě se dostala do vedení a skóre neotevřel nikdo jiný než právě porubský odchovanec. „Naskočil jsem z trestné a šli jsme ihned do přečíslení dva na jednoho, kde jsem to vzal na sebe a trefil pod víko,“ líčí nechytatelnou střelu, na kterou domácí brankář ani nezareagoval. „Za druhý gól musím poděkovat jednomu obránci z Českého Těšína, ten mě parádně našel přihrávkou na modré tak, jako se to povede málokomu,“ zubí se znovu. „A ten třetí ... no nevím, co říct. Chtěl jsem zavést puk v přesilovce a věděl jsem, že Bukos (Martin Buček, pozn. red.) šlape do brány, tak jsem to tam hodil a spadlo to tam,“ uzavírá vyprávění o svém galavečeru, kde třetí branka padla z velmi nečekané situace.

Jakub Baca ve druhé lize proti Novému Jičínu.

„Konečně se ke mně přiklonilo trochu štěstí. V předešlých zápasech jsem měl spoustu šancí, které jsem spálil, ale vyhrávalo se, tak mi to zase tolik nevadilo. Už jsem byl celkem zoufalý, že po derby nedám gól. Chtěl jsem si sbalit věci a hodit je do řeky, teda kromě těch nafasovaných,“ prozrazuje své tajné úmysly. Zápas v Českém Těšíně skončil velkou přestřelkou a výsledkem 7:4 pro červenobílé, na podobné brankostroje si však zřejmě budou muset porubští fandové u B-mužstva zvyknout. „Z mého pohledu je to taková klasika na krajskou ligu. Nezažil jsem ani minulou sezonu, že by skončil zápas třeba 6:0,“ připomíná si své loňské působení v krajské lize. Kvůli absenci B-mužstva Poruby však sezonu odehrál v Bohumíně.

„Ligu hrají kluci za pivo a párek, v bohatších klubech za hokejky, tak se to více soustředí na útok a dávání branek, než na obranu. Po zápase v hospodě se pak můžou alespoň chlubit brankami,“ usmívá se. „Takové zápasy, kde se hra přelévá, někdy prostě jsou a většinou prohraje tým, který se více nechá strhnout hrou,“ doplňuje své poznatky. V této sezoně však dostal konečně šanci i u A-týmu, k velkému přetlaku hráčů ale nakonec vypomáhá ve velkém stylu rezervnímu mančaftu. „Kvalita druhé ligy je bezesporu trochu vyšší, ale největší rozdíl je v přístupu k utkáním a tréninkům. V áčku se hraje za peníze a o prémie, tak motivace je tím jenom podpořena oproti béčku,“ vysvětluje zlomový rozdíl mezi dvěma celky.

Jakub Baca bojuje ve svém speciální zápase proti Bohumínu.

Jak již bylo řečeno, v loňské sezoně oblékal barvy Bohumína, s nímž postoupil až do finále, kde jeho výběr nestačil na Orlovou. Proti Bohumínu už dokonce stihl odehrát letos jeden zápas, béčko ale na ledě vicemistra padlo 1:4. „Byl to určitě speciální zápas pro mě, chtěl jsem jej vyhrát. Určitě jsem nepočítal moc s tím, že prohrajeme, ale stalo se. Týmy se asi nedají moc srovnávat, v Porubě je tým mladý a bruslivý, zato v Bohumíně starší a zkušenější. Na to jsme možná při střetu doplatili. Co se týče atmosféry, tak ta je naprosto odlišná. V Bohumíně jsem vyloženě cítil atmosféru krajské ligy. Ambice byly minulý rok postupové, v Porubě asi uhrát jen nějaké výsledky,“ vrací se ještě Jakub Baca k minulému týdnu, kdy Bohumínští povolili Ostravanům jako první v sezoně pouze gól.

Poruba už poskočila na čtvrté místo tabulky a nyní je čeká dlouhá čtyřzápasová domácí štace, v níž může využít výhodu domácího prostředí a dostat se ještě výše. „Já to beru určitě jako výhodu. Přijde se podívat rodina a známí, to se pak lépe hraje s takovou podporou. Na stadion to mám kousek, nemusím přijít brzy, sbalit si věci a někam ještě jet autobusem. Nejnepříjemnější bude určitě Orlová. Zároveň se na ten zápas nejvíc těším. Věřím, že je doma porazíme,“ vyzývá všechny porubské příznivce k velké předvánoční mobilizaci. Orlová navíc i letos vede tabulku a bude to duel zřejmě nejnáročnější, který je v Porubě na programu 22. prosince. „Nemůžou vyhrávat věčně. Rád bych jim oplatil porážku z finále,“ těší se na aktuálního lídra.

Jakub Baca vyztužil obranu B-mužstva, v pěti zápasech má na kontě čtyři body za hattrick a asistenci.

Zároveň Jakub Baca přiznává, že doplněním krajské ligy o B-mužstva Poruby a Frýdku-Místku se soutěž kvalitně zvedla. „Minulý rok se to dost vyseparovalo hned na začátku, kdy jsme se s Orlovou bili o první místo a většina zápasů skončila podle postavení v tabulce. Letos to je vyrovnanější a myslím, že to je právě novými týmy v lize, které to zamíchávají,“ tuší. Dalším těžkým protivníkem bude do Vánoc pro porubské mladíky Studénka, která šlape Orlové v tabulce na paty, navíc všechny zápasy musí nedobrovolně odehrát na venkovních stadionech. „Ani si nechci představit být v jejich kůži. Ti kluci musí být neuvěřitelní srdcaři. Slyšel jsem, že si i platí ledy na tréninky. Myslím, že jim to vydrží jednu sezonu a bude konec,“ předpovídá brzký konec tamního hokeje.

Jakub Baca to ale také nemá příliš jednoduché. Kromě pravidelného tréninku studuje vysokou školu, navíc je spjat polovičním úvazkem k Integrovanému bezpečnostnímu centru Moravskoslezského kraje jako hasič. „Je to hodně složité a náročné to skloubit. Někdy mi to přeroste přes hlavu a mám chuť se na všechno vykašlat. Ve čtvrtek jsem byl celý den ve škole, po ní jel rovnou na zápas, kde jsem dostal hodně nepříjemně hokejkou a pukem. Poté 24 hodin v práci a v sobotu zase zápas, na který jsem nejel moc v dobrém rozpoložení, byl jsem nevyspaný. Pak se stane něco dobrého, třeba ten hattrick, co vás nakopne a podpoří v tom opět makat. Všechno, co dělám, tak mě baví a dělám to s chutí, ať jde o hokej, směny u hasičů a dokonce i škola občas. Mám i velkou podporu doma a to mi hodně pomáhá,“ končí své vyčerpávající vyprávění urostlý obránce s poděkováním svým nejbližším.

STATISTIKY & FAKTA: JAKUB BACA #11
Věk: 23 let, narozen 1. listopadu 1994 Výška: 183 cm Váha: 100 kg Post: obránce, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: SK Karviná (2015-2016), HC BOSPOR Bohumín (2016-2017) Úspěchy: 1. místo LJ (2014)