Jednou to muselo přijít, starší dorostenci na domácím ledě poprvé padli

29.10.2010, Gabriela Juříková

Dělili je v tabulce tři body. Poruba si mohla vítězstvím posílit pozici, ale Přerov byl očividně proti. Sice inkasoval jako první a dokonce v přesilovce, jenže okamžitě stav srovnal a začal zápas režírovat. Za nedlouho se Zubři ujali vedení. Poruba stačila ještě srovnat krok, ale jak řekl trenér Miroslav Bahník: „Po hrubých chybách klíčových obránců jsme utkání prohráli.“ Nechali si nasázet od Zubrů další tři branky a útočníci nedokázali najít recept na přerovského gólmana Zemanoviče. Tři vteřiny před koncem zápasu korigoval stav na konečných 3:5 Maček. Další těžký zápas hrají starší dorostenci v neděli na ledě druhého Šumperku.

1. liga staršího dorostu - 11.kolo pá 29.10.17:00
HC ZUBR Přerov
3:5(1:2, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Pobuta (Kaleta), 28. Rosypka (Pelech, Formánek), 60. Maček (Palkovič) - 11. Janás (Mašíček), 12. Kratochvíl M. (Fibrich, Adámek), 36. Rajnoch (Janás), 50. Řezáč (Čelko), 53. Rajnoch (Kratochvíl M.). Rozhodčí: Janda T. - Urbánek, Hanzlík. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 60. Průběh utkání: 1:1, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čížek - Šrubař, Herman, Franek, Vrána, Soukal, Hradil, Baca, Zuščík - Vícha, Palkovič, Maček, Mihal, Újezdský, Král, Hurník, Kaleta, Pobuta, Pelech, Rosypka, Formánek.
HC ZUBR Přerov: Zemanovič - Adámek, Kostiha, Mašíček, Švrček, Andrýsek, Šťastný R., Zbořil, Klusal - Šťastný D., Gazda, Malínek, Janás, Řezáč, Čelko, Rajnoch, Fibrich, Kratochvíl M., Kratochvíl Š., Šnirc.

Zahajovací pětky otestovaly výstroj a reakce brankářů. Dobrou šanci skórovat měl na porubské straně Mihal, jenže byl blokován a nemohl plnohodnotně zakončit. Vybojoval tak alespoň přesilovku pro svůj tým. Jenže Zubři sehráli oslabení na výbornou a nepustili TORAX na svou třetinu.

Když už se hrálo v plném počtu, zahrozili domácí plnou parou. Zemanovičovi v bráně hostí dali vyniknout Maček s Víchou. Vyprášili však jen betony. Důrazný byl na brankovišti Palkovič. Obtočil se kolem brány a už zvedal ruce nad hlavu na oslavu gólu. Jenže rozhodčí rozpažil, z čehož vznikla emotivní roztržka mezi hráči. Následně na hostujícím brankáři pohořeli takový střelci jako Mihal či Újezdský.

Domácí hráli přesilovku, ale nechali se unést hrou, protože jinak si nelze vysvětli únik Řezáče s Janásem, kteří obelstili domácí obranu a ujížděli na domácí bránu, kterou v tomto zápase hájil Čížek. Ten se nenechal zaskočit a puk schoval mezi betony. Provinivší obránci mu mohli poděkovat, že uhasil jejich průšvih.

Domácí se po úvodním tlaku dostali do herního útlumu a na ledě začali panovat Zubři. Lépe bruslili, dobře se pohybovali v prostoru a přecházeli snadno přes střední pásmo. V polovině třetiny si zahráli první přesilovku, ale ta se jim zpočátku nedařila podle představ. Gól sice padl, ale do jejich sítě z hole Pavla Pobuty, který číhal před brankou na odražený puk zpoza brány, kde jej vybojoval Kaleta.

Po hlasitém motivačním proslovu na přerovské střídačce se v dalším střídání ještě v probíhající přesilovce přece jen Zubři prosadili a za půl minuty bylo vyrovnáno. Šťastným střelcem byl Tibor Janás. Pak se hostům povedl husarský kousek. Vyrovnávací brankou dostali střeleckou chuť a po minutě rozložili dokonale domácí obranu a Čížek opět lovil puk z branky.

Nikým nehlídán u levé tyče zametl odražený puk do sítě Matouš Kratochvíl. Využil tak zmatku na brankovišti, kde se puk odrážel z hokejky na hokejku a domácí obrana nevěděla co dřív. Od této branky začala obě mužstva předvádět rychlý kombinační hokej. Byly k vidění brejkové situace, přečíslení i osobní souboje, někdy na hraně faulu. Hosté byli spokojeni s jednobrankovým vedením a domácí chtěli co nejrychleji odčinit zaváhání.

Od začátku druhé třetiny se RT TORAX tlačil do brány. Král střílel, clonil brankáři, tečoval, ale jeho snaha se minula účinkem. Zemanovič v brance hostí vychytal všechny střelecké pokusy a přiváděl domácí útočníky k zoufalství. Kam nedosáhl betony, v pohodě vyrazil hokejkou. V polovině zápasu přesto podlehl. Po střele Pelecha se ocitl mimo tyče a odražený puk od mantinelu se dostal na hokejku Vladimíra Rosypky, který poslal touš do nestrážené brány.

Domácím se začalo lépe dýchat. Vyrovnáním se dostali na pohodovou vlnu. Jako první se pokusil zvrátit stav Maček, jeho střela se odrazila od mantinelu, a tak měl možnost vsítit gól Palkovič, ale proti byla tentokrát gólmanova lapačka. Posléze pálil od modré Herman a Maček tečoval pouze k tyči.

Do domácí brány padl třetí gól. Dalo by se říct, že vlastní, protože puk změnil směr po odrazu od brusle domácího obránce a Čížek už nestačil zareagovat. Gól byl připsán Michalu Rajnochovi. Domácí se dostali do útlumu a zbývající minuty druhé třetiny se snažili nepropadnout v obraně. Do kabin se opět odcházelo rozdílem jedné branky ve prospěch Přerova.

Od prvních vteřin poslední třetiny bylo na domácích znát, jak moc chtějí vyrovnat. Ale hosté měli v bráně nepropustnou hráz – Zemanoviče. Chytal s klidem a přehledem a útočníkům TORAXU nedovolil vyniknout. Zuby si na něm vylámali Újezdský, Mihal, Král, Palkovič i Maček. A jak se domácí snažili o vyrovnání, tak zapomínali na zadní vrátka a často nechali zubří útočníky proniknout až k Čížkovi.

A tak bylo jen otázkou času, kdy bude lovit domácí gólman čtvrtý puk z brány. Padl v polovině třetiny. Za domácí brankou se obránci přetlačovali s protivníky o puk, a přesto dokázali hosté puk přihrát před branku, kde na kruzích stál Patrik Řezáč a jelikož nebyl nikým atakován, pohodlně zametl puk za brankovou čáru.

Do pohody se dostal Přerov a začal si s Porubou dělat, co potřeboval. Domácí se stále drželi své hry, měli nějaké šance ke skórování, ale jak už bylo výše psáno, Přerov měl v bráně skvěle chytajícího gólmana a i domácí museli uznat, že měli proti sobě zeď. Hosté vedli o dvě branky a ještě si své vedení pojistili. Do brejku poslal Kratochvíl krásnou přihrávkou za obranu Michala Rajnocha. Naznačil střelu, brankář šel do kleku a pak jej přelstil kličkou a prohodil puk přes rameno. Poruba prohrávala 2:5.

Na ledě se začalo více jiskřit. Nebyla nouze o tvrdé střety, pošťuchování a na domácích bylo očividné, jak těžce nesou porážku. Čas neúprosně utíkal, a tak bylo jasné, že je první domácí prohra nemine. Tři vteřiny před ukončením zápasu střelou nad lapačku kosmeticky upravil výsledek David Maček, který skočil na led s trestné lavice. Zápas tedy skončil vítězstvím Přerova 5:3 a posunul se na druhé místo tabulky za Porubu. Šumperk totiž prohrál na ledě Prostějova a jen díky skóre je na třetím místě.

V neděli bude na ledě Šumperku k vidění boj o první příčku tabulky.

Další výsledky 11. kola ligy staršího dorostu - sk. Východ:

HC Plus Oil Orlová – HC Slezan Opava 3 : 3
HC Frýdek – Místek – SHKm Hodonín 7 : 2
HC Dyje Břeclav – SK Karviná 2 : 5
HK Jestřábi Prostějov – HK MD Šumperk 3 : 2

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Gratuluji soupeři k výhře a podanému výkonu. Po hrubých chybách klíčových obránců jsme utkání prohráli a nezvrátili. Velice dobře jim zachytal gólman, neproměnili jsme šance, ale my jsme se do vyložených šancí v druhé polovině zápasu vůbec nedostali. Porážku ale musím přičíst hrubým chybám klíčových obránců.

Petr Školoud (HC ZUBR Přerov): Zápas se vyvíjel vyrovnaně. Věděli jsme, kam jedeme, že jedeme v podstatě k týmu, který zatím kraluje celé tabulce. Navázali jsme na výkony z předešlých zápasů, kdy jsme měli zlepšenou tendenci a dokázali jsme vše přetavit v dnešní vítězství. Speciálně na dnešní utkání jsme připravovali gólmana. Čtrnáct dní nechytal, úmyslně jsme ho nenechali chytat a připravovali jsme jej vysloveně na dnešní zápas, aby jej zvládl a výkon to byl velice dobrý. Jen mě mrzí ten poslední gól, to byla z jeho strany nesoustředěnost, ale dodal týmu víru ve vlastní schopnosti.