Frýdek - Místek lídra tabulky hodně potrápil, ale RT TORAX si vedení ve třetí třetině dokázal pohlídat

16.01.2011, Gabriela Juříková

K ligovému zápasu staršího dorostu zavítal do Poruby tým z nedalekého Frýdku - Místku. Jak později vyšlo najevo, hrál bez klíčových opor, které musely vypomáhat juniorce při záchraně v soutěži. A domácí borci toto oslabení dokázali s přehledem využít. Hlavně jim vyšla perfektně první třetina, kterou vyhráli jednoznačně 4:0. Druhá část zápasu vyšla lépe hostům. Dostali se do zápasového tempa a snížili na rozdíl dvou branek. Třetí třetina patřila opět domácím. Z pohledu kanadského bodování se zápas nejlépe vydařil Daliboru Mihalovi. Vstřelil dvě branky a na jednu přihrál. Zápas se vydařil i Královi, který nahrál celkem na tři branky z šesti. Závěr utkání byl zpestřen dvěma bitkami a bylo těžké říct, kdo vyhrál. Vyloučeni byli všichni aktéři boxerských příspěvků. Domácí vybojovali cenné vítězství.

1. liga staršího dorostu - 26.kolo ne 16.1.13:30
HC Frýdek-Místek
6:2(4:0, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Franz (Pelech), 8. Vícha (Král, Mihal), 15. Mihal (Franek), 19. Rosypka (Král), 42. Mihal (Král), 57. Pelech (Rosypka) - 24. Kurajský (Vašut), 29. Kurajský (Mamula). Rozhodčí: Langer - Gančarčík, Patrman. Vyloučení: 7:5, navíc Mihal 10 min. OT, Maček (oba POR) 5 + OK, Vašut (FRM) 5 + OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 60. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 6:2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Šrubař, Vrána, Franek, Baca, Zuščík, Herman, Soukal, Hradil - Rosypka, Vícha, Franz, Palkovič, Maček, Lukašík, Král, Mihal, Pobuta, Kaleta, Pelech, Hurník.
HC Frýdek-Místek: Baldík - Gavlas, Beinstein, Ďuriček, Vančo-Minařík - Vašut, Lapčík, Jakubowski, Kurajský, Čahoj, Bernát, Mamula, Alina.

Od prvního vhození kotouče na led se RT TORAX usadil v útočném pásmu a hosté z Frýdku - Místku se před domácího gólmana dostávali jen stěží. Více méně se od začátku zápasu hrálo převážně před gólmanem hostí Baldíkem.

V sedmé vteřině třetí minuty stadion oslavoval gól. Na začátku celé akce byla dobrá rozehrávka obránců a pak rychlý přechod středního pásma. Následovala šikovná přihrávka Rosypky na střed hřiště Pelechovi, který poslal puk do lepší střelecké pozice Jakubu Franzovi. RT TORAX vedl 1:0 a pokračoval v ofenzivní hře.

Hosté dlouho neuměli najít recept na překonání obranné linie domácích. První šanci měli asi tak v páté minutě, kdy mohli využít zaváhání domácí obrany. Požár hasili rychle se vracející útočníci a Ďuričku s Bernátem nenechali akci dohrát. Domácí se po získání puku opět nastěhovali před bránu hostí.

Prosadit gólově se pokoušeli postupně Mihal, Palkovič nebo Maček. Hodně důrazný byl na brankovišti Jan Vícha se značným přispěním Krále a Mihala. Poruba díky jeho pohotovosti a důrazu vedla v osmé minutě již 2:0.

Frýdečtí se složitě propracovávali do útočného pásma a když už se do něj dostali, dokázali být hodně nebezpeční. Domácí však měli skvěle propracovanou obranu. Dokázali hrát výborně jeden na jednoho a tím blokovat či znemožňovat soupeři střelbu. A když už se soupeř ke střelám dostal, v domácí svatyni stála gólmanská jistota – Hlavina.

První přesilovou hru zápasu si vyzkoušeli hosté. Moc se jim však nevydařila. Puk více času trávil na holích domácího týmu a v závěru přesilovky byli Frýdečtí, byť v přesile, přehráni domácími borci. Právě když hlasatel oznamoval plný počet domácích hráčů, kotouč doslova zametl mezi tři tyče Dalibor Mihal. Gólman Baldík se všemožně snažil schovat puk pod lapačkou, ale ve změti hokejek se mu to těžko dařilo. Nakonec jej už po třetí lovil až z brankové sítě.

Ke konci třetiny se zaplňovaly trestné lavice vyloučenými hráči. Jako první šel odpykávat trest domácí hráč. Po skoro minutě se poroučel na trestnou lavici i hráč hostí. Za pár vteřin fauloval opět hráč RT TORAXU a než stačil rozhodčí přerušit hru, fauloval hráč Frýdku - Místku. Na straně domácích byl udělen i osobní trest. Ve hře čtyři na čtyři se z otočky před brankovištěm trefil Vladimír Rosypka po přesné přihrávce Krále z pravého rohu. Do přestávky se již nic podstatného nestalo, a tak domácí RT TORAX vyhrál první třetinu 4:0.

Úvodní buly druhé části vyhrál Palkovič. Poslal puk na Kaletu a jeho projektil jen těsně minul bránu. Domácí pak měli tři vhazování v obranném pásmu hostí a třikrát gólově ohrozili jejich brankáře. Jenže hokejové štěstí stálo na straně Frýdku - Místku. A že při nich opravdu stojí, potvrdili ve čtvrté resp. čtyřiadvacáté minutě. Poprvé zasáhla do zápasu čtvrtá domácí lajna a zřejmě i naposled. Po individuální chybě obránce, který nedokázal puk protlačit kolem mantinelu z obranné třetiny nebo jej odpálit na střed hřiště se z gólu radovali i hosté. Puku se zmocnil Denis Kurajský, prodral se před brankoviště a snížil vedení Poruby na 4:1.

Domácí hráli stále svou ofenzivní hru, stále se tlačili do brány, ale už to nebylo jako v první třetině, kdy se jim dařilo i gólově. Naopak. Vyrobili opět chybičku. Zapomněli za zády útočníka Denise Kurajského, kterého do samostatné akce přihrávkou přes střední pásmo poslal Mamula. Frýdečtí snížili na rozdíl dvou branek a začali být hodně nebezpeční – 4:2.

Domácí si vybírali černé chvilky a klidně se mohli strachovat o vedení. Hosté totiž vyhrávali osobní souboje, těsněji bránili, a tak se domácí nedostávali tak lehce k zakončení. Ve druhé třetině byli Frýdečtí takticky lepší. RT TORAX však věděl co je v sázce, věděl, že si nemůže dovolit zaváhání, a tak všechny síly vkládal do obranných prací.

A hra vypadala, jak vypadala. Diváci sledovali neučesaný, chaotický hokej. Puk létal po ledě skoro nikým nekontrolován. Chvíli byl ve vlastnictví hráčů v bílém, tedy domácích, a rázem jej měli na hokejkách červenočerní, tedy hosté. Přihrávky nenacházely ty správné adresáty, což vedlo k hodně bruslení, brzdění, rychlých otoček, kliček atd. Druhou třetinu vyhráli hosté poměrem 2:0 a po čtyřiceti minutách hry byl stav zápasu 4:2 pro domácí Porubu.

Začátek třetí, a tedy poslední, části zápasu byl jako přes kopírák stejný jako v předešlých třetinách. Puk získali domácí, konkrétně Kaleta. První pokus střelby se neujal a ani následná střela po vyjetí z rohu, když se snažil umístit puk nad rameno Baldíka, jenže trefil právě tuto část těla.

Úspěšnější už byl Dalibor Mihal, když volně se pohybující puk v brankovišti posunul za čáru jako golfový míček do jamky. Poruba odskočila do tříbrankového vedení – 5:2. Posléze však mohl snížit opět na rozdíl dvou branek Alina, ale ztroskotal na domácím brankáři Hlavinovi.

Frýdečtí hráči poté ztratili tu správnou bojovnost, kterou předváděli v druhé části utkání. Začali být statičtí a zřejmě se začala projevovat zápasová únava. Nechávali soupeři velký manévrovací prostor a ještě svému brankáři ztěžovali práci, když se ve snaze pomoct blokovat střely, postavili třeba i ve třech do jeho pracoviště.

Malý výčet neproměněných šancí začal u Kalety, který nastřelil spojnici, Mihal neměl dobře seřízenou mušku, Rosypkova střela byla zblokovaná a Šrubař vyprášil jen Baldíkovy betony. RT TORAX soupeře doslova zamkl v jeho třetině. Stříleli z každých pozic, doráželi odražené puky, drželi útočnou modrou čáru a občasné protiútoky Frýdeckých zastavovali již v zárodku.

Hosté v poslední třetině neustále odráželi výpady domácí Poruby. Bylo vidět, že jim pomalu dochází síly. Přesto se jen tak lehce nevzdávali. Dolovali ze sebe poslední energii a je nutno říct, že s vedoucím týmem tabulky sehráli dobrou partii. Kdyby si nenechali utéct začátek zápasu, kdo ví, jak by vše dopadlo.

RT TORAX si ve statistikách připsal využitou přesilovku. Rosypka z pohledu frýdeckého gólmana z pravé strany vyslal kotouč do prostoru branky. Baldík jej nezachytil a tak se puk pohyboval na brankové čáře. U vzdálenější tyče stál nehlídán Michal Pelech, který měl lehký úkol, postrčit kotouč celým objemem za brankovou čáru. Což se mu úspěšně podařilo a Poruba tři minuty před koncem utkání vedla 6:2.

Konec zápasu byl zpestřen dvěma bitkami. První byla ohodnocena jen menšími tresty, ale za druhou sáhl rozhodčí k trestům vyšším, a to pět minut a do konce utkání. Takže boxeři šli předčasně do sprch. Konečný výsledek se již neměnil a jak zjistíte z dalších výsledků tohoto kola, Poruba odskočila v tabulce o dva body Přerovu, který si z Hodonína odvezl prohru.

Ve hře je dvacet bodů z deseti zápasů, které zbývá ještě odehrát v základní části soutěže. Cíl je daný a naplnit jej bude v závěru ta nejtěžší práce.

Výsledky ostatních zápasů 26. kola Ligy staršího dorostu – sk. Východ:

SHKm Hodonín – HC Zubr Přerov 8 : 5
HK MD Šumperk – SK Karviná 12 : 1
HK Jestřábi Prostějov – HC Slezan Opava 7 : 3
HC Břeclav – HC Orlová odehraje se 20. 1.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): V první řadě musím klukům poděkovat za bojovnost a za vítězství. Utkání bylo nervózní, se zbytečnými šarvátkami. Ke konci zápasu za stavu 6:2 pro nás se kluci nechali zbytečně vyprovokovat. Zbytečně jsme dostali vysoké tresty, které nás mohou oslabit v dalším zápase. Utkání hodně ovlivnil rozhodčí, který absolutně zápas nezvládl.

Radim Nečas (HC Frýdek - Místek): Do zápasu jsme vstoupili nesoustředěně a rázem jsme prohrávali o čtyři branky. Výsledek ovlivnil i fakt, že jsme přesunuli lepší hráče do juniorky, která se zachraňuje v lize, a zde nám tito hráči chyběli. Po první třetině se kluci herně zvedli a výsledkem byla vyhraná druhá třetina. Poruba je však kvalitní soupeř a dokázala si v poslední třetině výsledek pohlídat.