Zaváhání se nekonalo, důležité body zůstaly doma

20.02.2010, Gabriela Juříková

Dohánět ztráty je vždy těžké. Před staršími dorostenci byl velký úkol, jestliže se chtějí vrátit na první příčku tabulky, tak musí smazat dvoubodovou ztrátu. První možnost měli na domácím ledě s Jestřáby z Prostějova. Úkolu se zhostili dokonale. Prostějov byl rovnocenným soupeřem jen první třetinu, která přinesla po gólu na obou stranách. Další dvě třetiny patřily domácím. V každé přidali po dvou gólech, a tak kolektivním přístupem překonali soupeře pěti góly. Dva kanadské body si po tomto zápase připsal Chaloupka za dvě nahrávky a Jan Sochorek za gól a nahrávku. Další utkání čeká mladé naděje porubského hokeje v neděli na ledě Komety Úvoz.

- 36.kolo pá 19.2.17:15
LHK Jestřábi Prostějov
5:1(1:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. Svoboda (Kysučan), 25. Orszulík (Palkovič), 36. Kupčík (Sochorek, Chaloupka), 47. Sochorek (Chaloupka), 60. Němec - 11. Pudil (Prokop, Jurník). Rozhodčí: Schmejkal. Vyloučení: 5:4, navíc Palkovič (POR) trest ve hře. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 60. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Konvička - Svoboda, Franek, Dusík, Jasiok, Herman, Kupčík - Kofroň, Němec, Maček, Chaloupka, Palkovič, Sochorek, Kysučan, Dominec, Orszulík.
LHK Jestřábi Prostějov: Kyša - Štefan, Kaluža, Arnošt, Mašek, Herzán, Konečný, Stejskal Petr, Brančík, Pudil, Prokop, Jurník, Compel, Matoušek, Zedník, Očenášek, Stejskal Pavel, Stloukal, Shejbal, Dočkal, Zezula.

Prostějovští zvolili hrrr nástup do zápasu. Už v prvních vteřinách prověřil prostějovský Zedník Konvičkovu pozornost. Ani domácí nezůstali pozadu a okamžitě prověřili brankáře Kyše. Po otestování brankářů začal boj o každý centimetr ledu, takže bylo k vidění i mnoho nepřesných nahrávek, soubojů u mantinelů a velké boje o černou gumu se sváděly ve středním pásmu. Porubští si vytvořili stálejší ofenzivní tlak, který po spolupráci s útočníky clonícími před brankářem a nahrávkou Kysučana Václav Svoboda proměnil střelou od modré v gól. Avšak minutu po domácím úspěchu se prosadili útočníci Prostějova. Michal Pudil se doslova protlačil před brankáře Konvičku a zavěsil pod horní víko - 1:1. Tento nerozhodný stav setrval po zbytek první třetiny.

Druhá třetina začala přesilovkou domácích. Jestřábi byli potrestáni menším trestem za pozdní příchod. A Porubští v této přesilovce nastřelili jen tyč. Houževnatost a nevzdání boje u mantinelu se vyplatila Palkovičovi, který se posléze mohl radovat s přihrávky na gól. V rohu vybojoval puk, vybruslil k bráně, kde viděl nestřeženého Petra Orszulíka, který puk bez problému poslal za brankovou čáru. Domácí od 25. minuty vedli 2:1. V polovině utkání měli hosté výhodu dvou hráčů v poli, přesto ji nevyužili. I následnou minutovou klasickou přesilovku moc dobře takticky nesehráli. Zkušený hokejový divák mohl sledovat postupnou převahu domácích borců. Jestřábi nasazené tempo nedokázali s Porubou udržet. Puk jim často z hokejek odskakoval, přihrávky nebyly nejpřesnější, z čehož domácí těžili. Dostávali se častěji před brankáře Kyše, při kterém často stálo hokejové štěstí. Přesto se v druhé třetině domácí radovali podruhé, když využili přesilovku. Po přihrávce Chaloupky a Sochorka poslal Jan Kupčík puk od modré na bránu. Ten jako fotbalový míč kopnutý z přímého kopu letěl obloučkem do brány. Brankář Kyša si puku všiml v momentě, kdy mu letěl kolem hlavy, ale to už bylo pozdě k zareagování a domácí tak vedli 3:1. Jestřábi se s tímto stavem nehodlali smířit. Párkrát potrápili porubskou obranu i brankáře Konvičku, ale domácí vše ustáli.

Do třetí třetiny vstoupil jiný Prostějov. Během třiceti vteřin zasypali Konvičku sprškou střel. Uvolnit tlak v obranném pásmu vzal na sebe kapitán domácích Němec, ale puk poslal do ochranné sítě a za zdržování hry dostal menší trest. Po pár vteřinách přehnal míru bránění Kupčík a za vražení na hrazení šli Porubští do tří. Podruhé v tomto zápase. Hosté naštěstí pro domácí tuto výhodu opět nevyužili. Blížila se polovina třetiny a skvělou souhru předvedli divákům Chaloupka s Janem Sochorkem. Řadou nahrávek se dostali přes střední pásmo i přes soupeřovu obranu a zvýšili vedení na 4:1. S blížícím se koncem utkání se na ledě přitvrdilo. Jiskřilo se na brankovištích i u střídaček při střídání a nechyběly ani souboje na mantinelech. Velké napětí vyvolala tvrdá střela domácího hráče, která rozzvonila tyč, ale také by se dalo říct, že to byl gól. Jak se puk rychle za záda gólmana dostal, tak tento prostor rychle opustil, takže to měl hlavní sudí opravdu těžké k posouzení. Branku nakonec neuznal. Domácím to však nemuselo vadit, vedli 4:1. Dvě minuty před koncem utkání se probudily emoce na domácí střídačce a na pár minut tak přerušily hru. Trenérům se nelíbilo rozhodnutí hlavního sudího, který dal domácímu borci pět minut a trest ve hře za úder hlavou. Ani interpelace kapitána nepomohla rozhodnutí změnit. Jestřábi přesilovku uvítali a využili ji pro hru bez brankáře, ale jejich nepřesná hra v útočném pásmu jim nadělila pátý gól z hokejky Tomáše Němce, dvanáct vteřin před poslední sirénou. Domácí splnili úkol a získali dva cenné a zároveň povinné body.

Jelikož Šumperk dokázal porazit brněnskou Kometu Úvoz 4:3, ztrácí Poruba na čelo stále dva body. Překvapivě ovšem ztratilo body Znojmo, které nestačilo na Přerov. Ostravané se tak dostali alespoň přes Orly na druhou příčku. Nadále však musí bojovat a věřit v nějaké zaváhání Draků.