Vítězný vstup do bojů O účast v extralize! Deváťáci udolali Zubry v nájezdech

29.03.2023, Gabriela Juříková

V Meo Areně rozehrála ve středu 29. března porubská devátá třída závěrečnou část sezóny. S Přerovem, pro který to byl již pátý zápas O účast v extralize, RT TORAX po první třetině prohrával. Jednogólové manko ale v druhé části utkání smazal, ubránil dvojnásobné oslabení a ba co víc, otočil skóre na svou stranu dalšími dvěma góly. Jenže v závěru třetího dějství si domácí vybojovali prodloužení, ale o výhře nakonec rozhodovaly až nájezdy. Porubané byli těmi šťastnějšími.

Žákovská liga ČR - 9. třída - OP2 st 29.3.17:15
HC ZUBR Přerov
3:4sn(1:0, 0:3, 2:0 – 0:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Řepka (Strnádel), 56. Židlík (Švejcar, Ryšavý), 57. Strnádel (Cífka, Vyroubal) – 25. Poloch, 33. Kubečka, 39. Lýsek, rozh. náj. Šebesta. Rozhodčí: Klimecký – Kaprál, Navrátil. Diváci: 108. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Střely na branku: 3:4. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3.
HC ZUBR Přerov: Trnka – Řepka, Cífka, F. Dostál, Kolář, Kočara, Špičák, Pochylý – Strnádel, Filípek, Židlík, T. Dostál, Ryšavý, Vyroubal, Kováč, Žaroský, Špaček, Švejcar.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Sobolová, Pelikán, Schoffer, Ondruš, Šíma, Planka, Štěrba – Stryczek, Šebesta, Žídek – Lýsek, Pěnčíková, Šipula – Kolebáč, Kubečka, Centkowski – Poloch

Domácí to vzali pěkně od podlahy a od prvního buly dávali všechny puky do brány. Nejnebezpečnější byla dělovka obránce Řepky, kterou Láryš odkopnul betony. Na druhé straně se zapotil Trnka v páté minutě, kdy Centkowski vystřelil z mezikruží. Poruba se dál držela na kotouči a domácímu brankáři nedala vydechnout. Pak přišla pasáž, kdy se týmy v útočných akcích pravidelně střídaly. Ryšavého střelu Láryš vyrazil na pravou stranu, kde najížděl Švejcara a odkrytou polovinu brány netrefil. RT TORAX otočil hru a oplatil stejnou mincí. Skóre se otevřelo na začátku deváté minuty, kdy se při průniku porubskou obranou prosadil Radim Řepka. Najednou měl opět více práce hostující gólman, což se v druhé polovině třetiny otočilo. Porubané se víc a víc prosazovali, ale ani útočný výpad Jakuba Žídka nedospěl k vyrovnání. Trnka jeho střelu mířenou k bližšímu hornímu rohu vytěsnil do ochranné sítě.

Po výměně stran mohlo být pro Zubry veseleji. Ale to by nesměl Kováč z bezprostřední blízkosti brankoviště nahrávku zpoza brány nasměrovat přímo do Láryše. Nepříjemnost pro RT TORAX přišla na konci první minuty druhé třetiny, kdy šel do oslabení. Porubský gólman ale moc dobře kontroloval střelce a navíc mu pomohly i tyče. Neprosadili se obránci Cífka a Řepka a útočník Ryšavý prověřil pevnost brankové konstrukce. Kapitán Poruby se z trestné lavice okamžitě zapojil do hry a byla z toho slibná gólová akce. Trnka ale odolal. I střele Kateřiny Pěnčíkové, a když se za obranu protáhl Kolebáč, byla z toho bekhendová střela. Ale až další průnik po levém křídle byl korunován vyrovnáním. Rychlost ve středním pásmu nabral Dominik Poloch a puk poslal Trnkovi nad pravé rameno. Klíčový moment utkání nastal v téže minutě, kdy šli hosté na více jak minut do tří. To ubránili skvělým pohybem a bloky. I klasické oslabení zvládli Porubané výborně. Což jim dodalo energii a najednou jich byl plný led. Akce střídala akci a Trnka sbíral zákrok za zákrokem. Horko bylo chvíli i Láryšovi, když sebral Žaroskému jasný gól vytasením pravého betonu do volného prostoru brankoviště. Z následné protiakce zařídil David Kubečka vedoucí gól Poruby. Zubři se snažili vyrovnat, což jim ale nedovolila porubská obrana a dobrý pohyb útočníků. Kteří využili proskočení puku přes čepel domácího obránce a Jakub Lýsek tak šel do samostatného úniku. Křížem projel brankovištěm a Trnka marně bránil svou levou tyč. Do kabin šel RT TORAX s vedením 3:1.

Porubané po druhé přestávce dohrávali svou první, a jak se ukázalo, tak i jedinou, přesilovku. Zubři po ubráněném oslabení kousali. Hodně aktivní byl Ryšavý, ale Láryšovy betony puk nepropustily. Domácí mohli mít další přesilovku, ale Tadeáš Cífka faul na svou osobu odvolal. Svěřenci trenérů Trojana a Dreslera si vytvářeli výborné šance na navýšení vedení. Stryczek zakončil samostatný únik střelou k levé tyči, přečíslení Centkowského s Kolebáčem, jenž střílel na ose hřiště, zastavila Trnkova lapačka. Nepřekonal jej ani Žídek a v dalším střídání opět Stryczek. Přerov se do souvislého tlaku dostal v posledních minutách základní hrací doby. Poprvé Židlíka Láryš ještě vychytal, čelil dalším střelám a dorážkám, ale na druhé straně se už Petr Židlík nemýlil. Nemohl! Měl před sebou odkrytou polovinu brány a na nic nečekal, puk poslal z první do brankové sítě. Po 26 vteřinách vypukla na domácí střídačce eufórie. Pavol Strnádel vyrovnal střelou z pravého kruhu. Zbývající tři minuty bylo horko na obou stranách. Stryczek zabránil soupeři skórovat, zablokoval střelu a puk si okamžitě zpracoval do samostatného úniku. Prokličkoval obranou a Trnka puk se štěstím odvrátil do ochranné sítě.

Prodloužení byla vyčkávaná. Ani jedna trojice se nikam moc nehrnula. Pomalu se jeden nebo druhý tým s pukem na hokejkách probruslil k bráně, ale gólmani ojedinělé střely dobře viděli, takže neměli problém kotouče sbírat nebo odrážet mimo brankovou zónu. O vítězi utkání tak rozhodovaly nájezdy. Začínali Zubři a ve čtyřech stříleních Láryše nepřekonali. Hráči RT TORAX Trnku překonali ve třetím a čtvrtém nájezdu, tedy Michal Šebesta blafákem pod horní tyč a Dominik Poloch proměněním pečetil úvodní výhru pro udržení extraligy devátých tříd.

Další utkání sehrají porubští deváťáci v pátek od 16:45 v RT TORAX ARENĚ se Zlínem.