Stal se zázrak: Bojovností zdolali lídra tabulky, přestože byly Vítkovice na střely produktivnější

21.11.2010, Kateřina Juříková

Je to k neuvěření, vážení! Poruba zvítězila nad městským rivalem. Není to vtip, ani klam, ale fakt. Mladší dorostenci si šli za svým a podařilo se jim porazit lídra 7:6. Byly to sice nervy, které sledoval i Fantomas, ale bojovnost domácích se ukázala být lepší, než neporazitelnost a síla hostí. Vítkovice tedy poprvé v sezóně prohrály. Dopomohl tomu také svým hattrickem Martin Csomor, který by neuspěl nebýt jeho nahrávačů Robina Goly a Jakuba Gelnara. Po třech nezdařených kolech přišlo kolo vítězné a Poruba si připisuje na své konto tři body.

Extraliga mladšího dorostu - 15.kolo ne 21.11.
HC Vítkovice Ridera
7:6(2:1, 2:3, 3:2)
Branky a nahrávky: 11. Csomor (Gola R., Gelnar), 20. Gelnar, 33. Kropka (Gola P., Rataj), 36. Csomor (Gola R., Gelnar), 52. Csomor (Gola R.), 53. Kropka (Rataj), 56. Gelnar (Csomor) - 3. Ollender (Illeš), 23. Ballner (Schwarz), 37. Ballner (Česlík), 40. Churý (Smrčka), 43. Smrčka (Laryš), 58. Kafka (Ollender). Rozhodčí: Michálek - Havel, Konvička. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 100. Střely na branku: 32:50. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:5, 7:5, 7:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček - Balcar, Demel, Pitřík, Síkora, Štěpán, Trefil, Csomor, Gelnar, Gola P., Gola R., Gřeš, Havránek, Kropka, Rajnoch, Rataj, Stupka
HC Vítkovice Ridera: Svoboda - Adamík, Ballner, Česlík, Charvát, Illeš, Kafka, Laryš, Ollender, Pop, Potočný, Rudl, Schwarz, Smrčka, Stanke, Churý, Puzič, Krenželok

Domácí sice ihned po úvodním buly ukořistili kotouč, ale vzápětí jim jej hosté sebrali. Po Golově faulu měly Vítkovice pár sekund výhodu, ale nedokázaly ji využít. Ovšem následující přesilovku zúročili. Samuel Ollender si všiml nenápadné skulinky mezi Mačkovými betony a poslal puk do brány.

Porubští se na chvilinku dostali do útoku, ale hned byli posláni opět před svou klec. Hosté ovšem měli vyloučené dva hráče a do vypršení prvního trestu zbývalo ještě 44 sekund. Hru 5 na 3 před Svobodovou svatyní si domácí užili a vyrovnali. Nejprve si vystřelil Gelnar, po odražení kotouče R. Gola a Martin Csomor, číhající za klecí, zachytil odražený puk a skóroval.

Hosté se pokoušeli zvýšit, ale nějak se jim nedařilo. Tři domácí hráči stáli před svou klecí a blízko svého soupeře. Ani jeden vítkovický hráč nedokázal poslat pořádnou střelu, neboť jim Porubští šikovně clonili.

Nešťastnou náhodou si dal Svoboda vlastní gól. Po střele Jakuba Gelnara chytil kotouč mezi vyrážečku a lapačku. Ohlížel se na své spoluhráče a přitom pomalu couval a povoloval stisk mezi svými nástroji. Puk vyklouzl a sjel mu mezi nohy. Domácí tedy po první třetině vedli 2:1.

Hosté ihned ve druhé minutě druhé třetiny dali branku. Sice hráli přesilovku, ale nedokázali ji proměnit. Jakmile se na led vrátil pátý člen domácích, hosté vyrovnali. Na levý horní roh Mačkovy klece zaútočil svou prudkou střelou David Ballner.

Po pár sekundách se Vítkovičtí pokusili zaútočit znovu, ale než stačil Churý zpracovat kotouč, gólman již byl zpět na svém místě.

Po dlouhé době se někdo ujal vedení a byla to Poruba. Adam Kropka poslal nepozornému Svobodovi puk za záda ve chvíli, kdy se na něj gólman podíval.

Tři minuty, dlouhá doba, nemyslíte? Pro hokejisty hodně dlouhá, ale i tak se posunuli domácí do dvoubrankového vedení. Z mezikruží pálil Martin Csomor a kotouč prosvištěl brankáři mezi betony.

Tento stav dlouho nevydržel. Hosté, ač rozhození, nechtěli domácím dopřát výhru zadarmo a pořádně jim zatopili. Nejprve stav snížil při přesilové hře David Ballner a v závěru druhé třetiny dorovnal Radomír Churý.

Nerozhodný stav po dvou částech utkání byl velkou překážkou pro obě mužstva. Složitou situaci rozmotaly Vítkovice ve 42. minutě, kdy Marek Smrčka překonal ležícího Mačka. Domácí se několik minut nedokázali dopravit puk za Svobodova záda.

V půli třetí třetiny nastal obrat. Martin Csomor nahodil kotouč a dal tak svou třetí branku. Pár vteřin po něm padl další porubský gól. Postaral se o něj Adam Kropka, který využil gólmanovy nepozornosti.

Netrvalo dlouho a Poruba již vedla o dvě branky. Svobodova slabina byla zřejmě odhalena, neboť i tentokrát prolétl puk mezi jeho betony. Střelcem této branky byl Jakub Gelnar a hosté si vzali oddechový čas.

I když po Churého vyloučení byli hosté oslabeni, přebruslil Dominik Kafka hřiště a zakončil. Hráči, kteří jej stíhali, zavalili vlastního brankáře a vítkovický útočník tak pohodlně zakončil.

Nastaly dvě minuty hrůzy. Nervy drásající vypětí v těle fanoušků i hráčů se dalo krájet. Vítkovičtí rodiče si div nevyřvali hlasivky, když povzbuzovali své ratolesti, a porubští rodiče si jistě málem vykloubili palce.

Největší ohrožení v posledních vteřinách představoval Smrčka, ale trefil pouze tyč. Po zaznění sirény se na led sjeli všichni domácí hráči a padali jeden na druhého jako by vyhráli mistrovství. Není se čemu divit, že měli takovou radost: Vždyť porazili doposud neporazitelného lídra tabulky.

Rambousek Petr (HC RTTORAX Poruba): No tak takové utkání už se komentuje mnohem lépe. Hra v Opavě byla po minulých zápasech zlepšená, i když se prohrálo. Takže před zápasem jsem měl takovou dušičku, že proti těm Vítkovicím by to mohl být alespoň ten bodík, protože jsem věděl, že Rimmel nehraje. Pokud je Rimmel, Česlík a Ballner spolu, tak je to strašně silná lajna, umí rozhodovat zápasy a jsou silní. A jakmile z té lajny jeden vypadne, jde to cítit. Utkání se vyvíjelo, jak se vyvíjelo. Když nám dali na 5:4 tak jsme na tom byli hodně špatně a jen díky Markovi Mačkovi jsme nedostali další branku, hodně podržel a zavřel to tam. Motivace potom rostla a hráči si více věřili. Tomáš Trefil byl dnes fantastický v obraně, chodí do těch soubojů a začíná být obránce svých kvalit. I ostatní obránci zahráli výborně. Robin Gola svou bojovností a zarputilostí je dobrý, může hrát na všech postech. Adam Kropka se hodně zvedl, v Opavě hrál dobře a i teď hrál dobře. Tomáš Rataj, nebyly to sice jeho střelecké hody, ale je to vůdčí osobnost. Skončilo to famózním vítězstvím, i když jsme si to při stavu 7:5 zavařili a v přesilovce jsme dostali branku.

Stránský Darek (HC Vítkovice Steel): Od začátku utkání to byl z naší strany strašně špatný výkon. Vlažný, bez bojovnosti a k tomu se nakupila nervozita. I když si myslím, že jsme měli dobře rozehraný ten zápas, kdy jsme vedli 5:4 a měli jsme to dohrát, tak jsme byli vytrestaní jednoduchou a bojovnou hrou Poruby. Byli dneska opravdu lepší.