Soupeř si přijel zahrát hokej a to se mu povedlo, konstatoval po prohraném zápase trenér Bahník

09.08.2012, Gabriela Juříková

Příprava na novou sezónu je v plném proudu a už se rozjíždí i zápasový kolotoč. Jako první sehráli přípravné utkání mladší dorostenci a hned proti silnému soupeři – HC Vítkovice Steel. Zprvu se zdálo, že zápas bude vyrovnanou partií, ale už na konci první třetiny bylo patrné, kdo byl na ledě lepším týmem. Domácí měli oporu v gólmance Kláře Peslarové, ale jak zápas běžel, ztráceli na rychlosti, důrazu a celkovém nasazení. Naopak hosté po rozpačitém začátku využívali všech hokejových dovedností na jedničku a přestříleli svěřence trenéra Bahníka vysoko 2:15. Doufejme a věřme, že v úterý 14. srpna od 12:30 na domácí půdě zápas s Opavou dopadne lépe.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. čt 9.8.11:00
HC Vítkovice Ridera
2:15(1:2, 1:6, 0:7)
Branky a nahrávky: 7. Csabala, 39. Dohnal (Žídek) – 10. Tomanik, 16. Franz, 25. Malina (Sliž), 28. Halška (Raška), 30. Malina (Sliž), 35. Korec (Franz), 38. Tomanik, 40. Šender, 41. Franz, 46. Korec (Franz), 53. Bernart (Raška), 55. Korec (Šender), 56. Stoklasek (Šala, Stupka), 58. Moravčík, 59. Sliž. Rozhodčí: Golaň – Bala. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 134. Průběh utkání: 1:0, 1:7, 2:7, 2:15.
HC RT TORAX Poruba 2011: Peslarová (35. Remiáš) – Široký, Bijota, Boháč, Pažický, Krupa, Skokan, Bernovský, Herejk, Veselý, Novák, Csabala, Kovalski, Malát, Dohnal, Žídek, Hranický, Pečonka.
HC Vítkovice Ridera: Daňa (Zavadil) – Šender, Sliž, Korec, Malina, Franz, Krenželok, Čechman, Stupka, Šala, Stoklasa, Halška, Krčmař, Raška, Bernart, Tomanik, Veřmiřovský, Bartek, Konečný, Stach.

Jak už bylo řečeno, začal kolotoč přípravných zápasů. Prvním týmem RT TORAXu, který se ukázal na ledě, byli mladší dorostenci a hned ze startu si zvolili hodně těžkého soupeře na poražení. Hráči Vítkovic působili zprvu na ledě rozpačitě. Několikrát zahráli zakázané uvolnění, nedokázali soupeře vystrnadit ze své třetiny a dovolili Dohnalovi, Hranickému a Kovalskému nebezpečně vystřelit na brankáře Daňa.

Dokonce se dopustili školácké chyby, když faulovali v útočné třetině. Ale nakonec je to nemuselo mrzet, protože domácím se přesilovka nevydařila. Naopak za hosty mohl skórovat Stupka a nepodařilo se to, už v plném počtu, ani Bernartovi, Moravčíkovi a od modré čáry z pozice obránce Veřmiřovskému. Vítkovice získávaly v zápase převahu.

První pokus vstřelit gól se Veselému v barvách Poruby nepodařil, až následné špatné střídání hostí bylo potrestáno. Dominik Csabala převzal puk ve středním pásmu a měl volný prostor ke střele z levého křídla. Střelou po ledě otevřel zápasové skóre. V osmé minutě, kdy už časomíra normálně fungovala, si přesilovku zahráli hosté a celou ji odehráli v útočné třetině. Malina jen chvíli zaváhal a do odkrytého prostoru se stačila přesunout domácí gólmanka Peslarová a zabránit tak vyrovnání.

Těsně po vypršení trestu využil skrumáže na brankovišti Tomanik a vyrovnal na 1:1. Změnit stav se mohlo brzy podařit Csabalovi, ale vítkovického brankáře nepřekonal z dorážky ani Dohnal. Čím dál tím víc se však prosazovali hosté a jen pohotové reakce brankářky Peslarové byly příčinou neměnného stavu. Poradila si se střelou Stokláska, nepříjemným vyjetím zpoza brány Bernarta i se střelou přes obránce z hole Šendera. Naopak špatně vyhodnotila riziko hrozící od Jonáše Franze, vyjela mimo brankoviště a Franz pohodlně dopravil puk za brankovou čáru. Od šestnácté minuty Vítkovice vedly.

Na začátku druhé třetiny hráli domácí přesilovku, ale brána na kterou se střílelo, byla ta domácí. Naštěstí pro RT TORAX se neprosadil Krenželok ani Halška. Po tragicky sehrané přesilovce se domácí dostali do soupeřovy třetiny a Žídkovi stačilo jen správně načasovat nastavení hokejky do střely Kovalského a bylo by srovnáno. Místo toho lovila puk ze sítě Peslarová, když z protiútoku zvýšil vedení Vlastimil Malina – 1:3. Hosté stříleli z každé pozice, porubská gólmanka odolávala, jak jen to šlo. Vychytala čtyři tutovky, nepřekonal ji Korec ani Stoklásek, a když ji byla po jednom souboji vyražena hokejka, nestačila už na střelu Petra Halška mezi betony. Po necelých dvou minutách nastaly zmatky v porubské obraně a Peslarová lovila puk ze sítě popáté. Střelcem byl Vlastimil Malina. Po tomto gólu se do brány RT TORAXu postavil Matěj Remiáš.

Domácí se po dlouhé době osmělili a Dominik Csabala se pokusil nadvakrát překonat vítkovického Daňa. Na druhé straně se podobně snažil prosadit Jan Korec. Podařilo se mu to až na třetí pokus s pomocí celé vítkovické pětky přihrávkami na jeden dotek. Vítkovice vedly v pětatřicáté minutě již 6:1. A nebyl ještě zdaleka konec. Sice se podařilo domácím dostávat se na dostřel k brance hostí, jako třeba Dohnalovi nebo Malátovi, ale většinou tyto pokusy končily na zadním mantinelu nebo špatnou přihrávkou.

Na druhé straně hřiště se dařilo hráčům vše. Jen stačilo vystřelit a puk doskákal do cíle. Tak jako střela přes obránce z hole Tomanika na 1:7. Po pár vteřinách se domácím sice podařilo snížit na 2:7, střelcem byl Ivo Dohnal, ale hosté si díky Šenderovi vzali šestibrankový rozdíl zpět – 2:8. Ve třetí třetině se po odehrání půl minuty stav zápasu opět měnil. Vítkovický Jonáš Franz dopravil kotouč do sítě soupeře podeváté. A hosté si začali zápas užívat. V šesté minutě třetí třetiny se na tabuli objevila desítka. Franz zavezl puk do útočné třetiny, zpětnou přihrávku převzal Jan Korec a střelou přes obranu dovršil desítku.

Zápas byl již dávno v režii hostí. Soupeře k ničemu vážnému nepouštěli a při útocích si dělali ve třetině, co se jim zlíbilo. Gólový účet se pravidelně navyšoval. V poslední desetiminutovce padlo ještě pět gólů do sítě RT TORAXu. V třiapadesáté minutě neudržel Remiáš střelu Rašky a tak Bernart z dorážky zvýšil na 11:2 z pohledu Vítkovic. Za dvě minuty dovršil hattrick Jan Korec a Vítkovice vedly již o deset branek. Gól na 13:2 se zrodil z asi pěti dorážek. Domácí borci nedokázali vyčistit brankoviště a do listiny střelců se zapsal Martin Stoklásek.

V osmapadesáté minutě nahodil puk z mezikruží Moravčík, trefil se mezi betony a Vítkovice vedly již 14:2. A na 15:2 si gólový zápis zasloužil střelou po levém křídle Lukáš Slíž. Gólman Remiáš nestačil lapačku včas vymrštit. Domácí zaslouženě prohráli, ale je to zatím jen příprava. Nicméně, zápas ukázal trenérům RT TORAXu na čem bude třeba nejvíc zapracovat. Věřme, že další utkání, které se uskuteční opět na domácím ledě v úterý 14. srpna od 12:30 s Opavou, sehrají mladší dorostenci v lepší formě.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Zápas se hodnotí hodně špatně. Soupeř si přijel zahrát hokej a to se mu povedlo. Snažili jsme se sekundovat, ale už na konci první třetiny bylo zřejmé, že když do toho trochu více šlápnou, budeme hodně zaostávat. Bývalí osmáci mají velký problém s přechodem z žákovského hokeje na dorostenecký. Nedokážou hrát jako hokejová pětka a byli jsme celkově nedůrazní v obraně brankoviště. Ukázalo se, že bez Kláry se neobejdeme, Matěji Remiášovi se zápas prostě nepovedl.

Roman Ryšánek (HC Vítkovice Steel): Byl to náš třetí přípravný zápas. Vybíráme hráče pro sestavu na mistrovská utkání a je těžké toto utkání nějak hodnotit. Překvapili mě někteří noví mladí hráči „prvoročáci“ a už se pomalu rýsuje možná extraligová sestava.