Slezské derby zvládl lépe RT TORAX, junioři nadělili Opavě sedmičku

19.08.2014, Gabriela Juříková

Před týdnem se střetli na ledě Slezanu, kde Poruba vyhrála 6:2. Odveta na porubském ledě v chladné druhé hale patřila také RT TORAXu. Junioři si již v první třetině vytvořili vedení, které v dalších periodách jen navyšovali. V početních převahách nevynikali, ze sedmi přesilovek využili jedinou, ale gólově se dokázali prosadit v oslabení. Ke svému prvnímu utkání v porubském drese nastoupil slovenský obránce Matúš Gálik, který odehrál skvělé utkání se zápisem do listiny střelců i asistentů. Poruba zdolala Opavu 7:1. Na výhře se dvěma brankami podílel i Tomáš Mišenko. Ve čtvrtek 21. srpna se pokusí přivézt výhru z havířovského ledu. Utkání bude zahájeno v 11 hodin.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 19.8.13:45
Hokejový klub Opava
7:1(3:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Gola R. (Schwarz, Bartoň), 9. Brnčál (Holaň), 11. Mišenko (Mládek), 21. Smrčka (Fridrich), 23. Mišenko (Mládek), 50. Schwarz (Gálik, Ryška), 52. Gálik (Smrčka) – 42. Ostřanský (Hlista, Rohovský). Rozhodčí: Řezáč – Stonavský, Kuchař. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 52. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 7:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek – Štěpán, Ryška, Soukal, Gálik, Hranoš, Kropka – Havránek, Fridrich, Smrčka – Holaň, Brnčal, Rataj – Bartoň, Gola R., Schwarz – Kurnik, Mládek, Mišenko.
Hokejový klub Opava: Marek – Slavík, Hon, Zbytek, Rohovský, Blaževič, Cios, Klapetek, Hula, Krupa, Hlista, Ostřanský, Horák, Otipka.

Slezská odveta byla rozehrána ve svižném tempu s mnoha osobními souboji a hrou do těla. Více ze hry měli od počátku domácí hráči, kteří si vypracovávali postupně převahu. Už v první minutě po nahrávce Schwarze mohl slavit gól Brnčál, ale z úvodní branky se radoval až na začátku třetí minuty z dorážky Robin Gola. V osmé minutě se ke slovu dostala Opava, když ve středním pásmu získal puk Krupa a z prostorů kruhů poslal na Šrámka pořádnou pumelici a doufal, že kotouč gólmanovi propadne.

Známé pravidlo „nedáš, dostaneš“ se potvrdilo v následující minutě. Poruba bleskově prošla střední pásmo, Holaň prudkou přihrávku poslal z první na Marka, který puk vytěsnil holí, jenže ze vzduchu jej basebalově dopravil do branky Denis Brnčál a RT TORAX vedl 2:0. Opava se zbytečnými fauly dostala do dvojnásobného oslabení, které po necelé půlminutě Poruba využila. Na konci nahrávek a šťouchanců byl Tomáš Mišenko. Opavský trenér potřeboval své svěřence uklidnit a využil proto oddechový čas.

Střelou bez přípravy mohl Šrámka překvapit a překonat Nikolas Cios, ale puk skončil na zadním mantinelu. V osmnácté minutě byl nedovoleně v úniku zastaven Rataj a rozhodčí nařídil trestné střílení. Souboj vyhrál opavský gólman Petr Marek, když střelu mezi betony zachytil. V závěru třetiny byl Slezan gólu nejblíž, když po střele Ciose zazvonila Šrámkova tyč. Po výměně stran si opavský brankář nestihl sáhnout na kotouč a už jej lovil ze své sítě. Na 4:0 zvyšoval po nahrávce Fridricha Marek Smrčka.

Poté co se hosté dostali do útočné třetiny a zkusili domácího brankáře překvapit, otočila Poruba hru a z protiútoku slavila pátou branku. Druhý zápis do střelecké listiny získal Tomáš Mišenko. I za Markem zvonila tyč po střele Mládka a střelu Gálika v poklidu opavský gólman chytil do výstroje.

Velkou šanci na první branku si vypracoval Slezan v závěru druhé třetiny. Závar na brankovišti zařídil Petr Krupa s Danielem Slavíkem a po střele Ostřanského od modré čáry Šrámek raději přikrytím puku přerušil hru. Jenže Adam Kropka po odpískání fauloval a Opava měla příležitost v útočení pokračovat. Přesilovka se hráčům v červených dresech nevydařila. Do konce třetiny dokázali hosté zaútočit ještě dvakrát, ale vždy ztroskotali na nepovedené finální nahrávce. Jednou byla příliš rychlá a prudká, po druhé špatně načasovaná, takže snaha Hlisty či Horáka byla marná.

Po zahajovacím buly třetí třetiny fauloval Fridrich a Slezan si zahrál přesilovku, kterou nehrál vůbec špatně. Do branky se po pravém křídle tlačil Jan Hlista a dokázal i dorážet, ale gól přišel až po dalším zavezení puku do útočné třetiny. Střelu Hlisty Richard Šrámek vytěsnil na střed hřiště, kde stál nehlídán Zdeněk Ostřanský. Odkrytou bránu bylo nemožné netrefit – 5:1. Další vážnější situace nastala před Šrámkem, když Opava hrála v oslabení. Domácí k přesilovce přistoupili lehkovážně a nedůsledně. Hlista využil nepřesné a laxní porubské rozehrávky a vydal se na únik. Se střelou zblízka si však domácí gólman hravě poradil.

V polovině třetiny hráli hosté přesilovku čtyř proti třem a ve snaze udržet útočné pásmo chybovali. Jakub Schwarz se vydal přes kluziště a pohybem rameny Marka obelhal. Kolem ležícího brankáře provedl porubský hráč zpětnou kličkou a poslal puk do odkryté brány. Opava díky uvolněnější herní morálce na domácí střídačce dokázala bruslařsky i technicky přecházet střední pásmo, ale nedokázala už přelstít porubskou obranu, která se probouzela v pravý čas. Takže konečné nahrávky končili na porubských hokejkách.

Naopak to, bohužel pro Opavu, neplatilo. Ze svého prvního gólu v drese Poruby se radoval slovenský obránce Matúš Gálik, který využil nabídku Marka Smrčky. Do konce utkání se skóre již neměnilo, přestože si domácí tým zahrál ještě dvě přesilovky. Vedení o šest branek vybízelo k parádičkám pro diváky, zbytečné přihrávky a z toho pramenily ztráty puku. Slezané nedokázali porubské chyby trestat a i v odvetném utkání prohráli vysokým rozdílem.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Už v první třetině jsme si vytvořili náskok, ale tím jsme se uspokojili a kupili jsme chyby. Zkušení klíčový hráči chtěli hrát profesorský hokej, čímž se soupeř dostával do hry, chodil do rychlých protiútoků a v obraně jsme se pak těžko dostávali na kotouč. Chyběl nám důraz před brankou, agresivita při koncovce a hráči celkově nedodržovali pokyny trenérů.

Petr Beránek (Slezan Opava): Je to zatím příprava, doba zkoušení a hledání ideální sestavy. Navíc mi dneska chybělo hodně klíčových hráčů, zkušených jsem měl jen pět. Ale musím ostatní kluky pochválit za to, co předvedli, i když nám vázla koncovka. Poučil jsem se, je to příprava a jedeme dál. Poruba byla lepší soupeř, měla vyrovnané čtyři pětky, ale v sezóně se ještě několikrát potkáme a to už jistě budu mít jiný tým.