Poruba ztratila dvakrát své vedení a podlehla prostějovským Jestřábům

06.09.2012, Zuzana Košťálová

V desátém přípravném klání změřili hokejisté HC RT TORAX Poruba 2011 síly s prostějovskými Jestřáby. V úvodu střetnutí měli domácí herně navrch, ale vlastními chybami dostali soupeře zpět do zápasu. Postupem času se dostávali Jestřábi stále častěji před porubskou branku a dokázali výsledek otočit na svou stranu. O dva góly se postaral David Zachar, který má v přípravě formu jako hrom. Naopak u obou porubských tref byl mladý štírek Rostislav Vaněk. RT TORAX zaslouženě podlehl Prostějovu 2:4 a v dalším utkání se střetne již v úterý s Valašským hokejovým klubem.

2. liga – přípravné zápasy - přát. čt 6.9.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
2:4(1:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 12. Pavlačka (Vaněk, Wolf), 34. Vaněk (Krayzel, Buček) – 19. Zachar (Černý), 36. Kumstát (Zachar, Černý), 43. Handl (Smejkal, Duba), 51. Zachar (Kaluža). Rozhodčí: Jeřábek J. – Vengřín R., Vengřín M. Vyloučení: 2:8, navíc Gleich (POR) 10 min. OT + OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 197. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich (43. Rudl) – Mládenka, Wolf, Zientek, Šindelář, Prokop, Slavík, Axman, Spusta – Buček, Krayzel, Vaněk, Holuša, Pavlačka, Hašek, Seidler, Šimkovič, Galajda, Chomič, Zuber.
LHK Jestřábi Prostějov: Vrba (31. Vydržel) – Paška, Dufka, Kumstát, Kaluža, Tomiga, Finkes – Smejkal, Duba, Handl, Šebek, Zachar, Černý, Žajgla, Kryl, Stráněl, Berčák.

Od začátku první třetiny byli aktivnější porubští hráči, ale šance Marka Pavlačky a Václava Chomiče s klidem zneškodnil Adam Vrba. Na druhé straně se do první větší šance dostal Filip Smejkal, který se ocitl sám před prázdnou brankou Gleicha. Jenomže kotouč si podržel na holi příliš dlouho a Michal Gleich se stihl přemístit a šanci zlikvidoval. Další prostějovskou šanci si vytvořil Michal Tomiga. Ten vystřelil od modré čáry do betonů Gleicha a touš poskakoval po brankovišti. Dotírající Kryl se už k dorážce nedostal. Ve dvanácté minutě se porubští hráči dostali do přečíslení, na jehož konci byl Marek Pavlačka a otevřel tak skóre dnešního zápasu.

V první polovině první třetiny měli mírnou převahu domácí hráči, jenomže v závěru třetiny se na ně začal Prostějov dotahovat a více šancí bylo vidět na holích prostějovských Jestřábů. Vteřinu před ohlášením poslední minuty prvního dění se Prostějov po zásluze dočkal vyrovnání, když využil zaváhání porubské defenzívy. Před prázdnou brankou se objevil David Zachar, který vstřelil svůj šestý gól v přípravě.

Druhá třetina nám nabídla o hodně více pěkných akcí a střeleckých pokusů. Na prostějovské straně byly k vidění šance Zachara, Stráněla nebo Finkese, ale žádná z nich neskončila za zády domácího Gleicha. Další příležitost změnit skóre zápasu měl Luděk Krayzel, který se objevil nebráněný před Vrbou. V mezikruží "míchal" kotoučem a dlouho přemýšlel, co s ním provede. Nakonec zvolil přihrávku na Rostislava Vaňka a celá akce byla rázem překombinovaná. Vaněk už neměl dobrou pozici pro zakončení.

Ve 31. minutě se prostřídali brankáři Prostějova. Na místo Adama Vrby se tak postavil Lukáš Vydržel a hned měl plné ruce práce. Při odpykávání trestu Michala Černého se uvolnil Rostislav Vaněk, kterého nestačili hráči z Prostějova ubránit, nastavil hůl do přihrávky Krayzela a poslal Porubu do vedení. Jenomže Jestřábi našli poměrně rychlou odpověď a ve 36. minutě z brejku vyrovnal Pavel Kumstát. Ke konci třetiny dostali další možnost přesilové hry porubští hráči, ale nic vážného se už nestalo.

V úvodu třetí třetiny se do šance dostal Filip Smejkal, který si na zádech od modré čáry vezl obránce Poruby. Dokázal vystřelit a potom projel v těsné blízkosti Gleicha a zřejmě o něj zavadil. Gleich zůstal ležet u tyčky, ale kotouč byl stále ve hře. K puku se dostal Pavel Handl a lehce překonal domácího ležícího gólmana. Po tomto inkasovaném gólu neudržel Michal Gleich nervy na uzdě a zřejmě na adresu rozhodčího směroval nějaká neslušná slova, protože si vysloužil nejprve desetiminutový osobní trest a následně i trest do konce utkání, patrně za pokračující nesportovní chování. Příležitost zachytat si proti Jestřábům z Prostějova tak dostal Robert Rudl.

Ve zbytku třetí třetiny se do tlaku dostali hráči Poruby, ale ke vstřelení gólu jim chyběla větší přesnost a také trocha štěstí. Navíc zásluhou brankáře Lukáše Vydržela si Prostějov udržel vedení. Vydržel předvedl hned několik výborných zákroků. Na druhé straně se opět potvrdilo známé "Nedáš – dostaneš". Z ničeho nic se k puku dostal Marek Kaluža a poslal přesnou přihrávku přes celé střední pásmo na Davida Zachara. Ten ujížděl sám na Rudla, brankáře si položil a zvýšil náskok Prostějova na dva góly. Obrovskou šanci ke snížení měl v rukou Rostislav Vaněk, ale naprosto odkrytou branku Prostějova netrefil. Vydržel byl úplně na druhé straně brankoviště a po střele Vaňka se jen ohlédl. Do konce utkání zůstala aktivita na straně Poruby. I přes přesilové hry RT TORAXu se už žádné branky diváci v hale nedočkali.

Aleš Tomášek (HC RT TORAX Poruba 2011): Po první třetině jsme šli po hrubých chybách jednotlivců s naším výkonem značně dolů. První třetinu jsme měli přitom pod kontrolou a soupeř neměl prakticky žádnou šanci. Až v závěru jsme jim přihráli puk před prázdnou branku. Od té doby byl Prostějov lepším a lepším týmem a my možná z určité nervozity jsme šli s výkonem dolů.

Petr Zachar (LHK Jestřábi Prostějov): Myslím si, že to bylo velmi vyrovnané utkání a výsledek příliš neodpovídá tomu, co se na ledě odehrávalo. První dvě třetiny nám byli domácí velmi vyrovnaným soupeřem a bylo tam na obou stranách hodně šancí. Naštěstí nám Poruba neodskočila a naopak jsme dokázali vyrovnat. Na začátku třetí třetiny jsme dali šťastný gól, nemyslím si, že šlo o faul, protože náš hráč měl puk na hokejce a obránce jej tlačil. Až potom mi přišlo, jakoby Poruba odešla, ale zhruba do 45. minuty to byl hodně vyrovnaný zápas. Rozhodně se nemůžeme radovat, stále náš čeká mnoho práce.