Poruba v dohrávce srazila opavský Slezan až v prodloužení, rozhodl Illéš

14.02.2017, René Chyla

Páté derby, třetí remíza po šedesáti minutách, ale hlavně páté vítězství Porubských v bitvě o Slezsko. RT TORAX sice díky Jáchymově gólu v oslabení vedl, nicméně ještě ve druhé třetině Slezan otočil a dlouho v poslední tercii držel jednobrankové vedení. To se ale vytratilo v 52. minutě po Kalužově dělovce, na kterou navázal v prodloužení Jakub Illéš, který rozhodl o bonusovém bodu pro ostravské borce.

2. liga - skupina Východ - 38.kolo út 14.2.18:00
Hokejový klub Opava
2:3p(0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Kilnar (Šindelář, Herman), 40. Herman (Pavelek) – 27. Jáchym (Zachar), 52. Kaluža (Zachar, Kafka), 64. Illéš (Slováček). Rozhodčí: Koziol – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 397. Střely na branku: 22:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
Hokejový klub Opava: Urbisch – Galvas, Černý T., Slavík, Tůma, Mosler, Šindelář, Holík – Selingr, Wolf, Polok – Kilnar, Vítek, Černý L. – Pavelek, Sysala, Herman – Rousek, Štindl, Fedor
HC RT TORAX Poruba 2011: Čech – Puzič, Dresler, Kaluža, Bail, Rudl, Adamík – Piecha, Slováček, Illéš – Zachar, Jáchym, Kafka – Vaněk, Sedlář, Ballner

Tomáš Jáchym (POR) (1+0)
David Zachar (POR) (0+2)
Jiří Šindelář (OPA) (0+1)

Šance Zachara, Baila, opavský tlak v přesilovce nebo parádní stopka Urbische

Ostravané měli v úvodních minutách navrch. Už po pár sekundách se opavskou defenzívou prosmýkl David Zachar, jeho šance však zůstala nevyužita. O minutu později se po špatné rozehrávce domácího gólmana ocitl sám před brankou Marek Bail, ani on ale bezbrankový stav neprolomil. Slezan mohl jít v derby do vedení v přesilovce, kdy Sršňově partě pořádně zatápěla dvojice Pavel Selingr – Zdeněk Pavelek, Jakub Čech si však na všechny pokusy zkušeně počíhal. V sedmnácté minutě nahrával Jiří Šindelář do prázdné branky Davidu Sysalovi, jeden z porubských zadáků však pohromě na poslední chvíli zabránil. Na druhé straně pak Rostislav Vaněk v přečíslení parádně našel David Ballnera, jeho rána ale trefila pouze skvěle přesunutého Jakuba Urbische.

Jáchymův úder v oslabení a obrat domácích devět sekund před koncem druhé třetiny

RT TORAX otevřel skóre ve druhé třetině při početní nevýhodě. David Zachar vyslal skvělou zadovku z rohu kluziště před brankoviště, kde najížděl Tomáš Jáchym, který usměrnil puk pod gólmanovu lapačku – 0:1. Stejná dvojice mohla zanedlouho porubské vedení navýšit, domácí brankář ale vyškrábl kotouč lapačkou vedle levé tyče. Z protiútoku tak těžili Opavští. Jiří Šindelář zahlédl zpoza Čechovy klece před brankovištěm Aleše Kilnara, jenž našel mezírku mezi betony – 1:1. Vrátit Ostravanům vedení mohl ve velké příležitosti David Ballner, porubský útočník ale po otočce ztroskotal na pravém Urbischově betonu. Slezan dokonal obrat devět sekund před koncem druhé tercie, když využil svou početní převahu. Zdeněk Pavelek našel před brankovištěm Bohumila Hermana a ten z první nedal střelou k tyči Čechovi žádnou šanci – 2:1.

Kalužovo vyrovnání a Illéšovo rozhodnutí po hrubici Urbische

Porubští svého soka tlačili, gólu se však ne a ne dočkat. Vše přišlo až v 52. minutě, kdy David Zachar přihrál na levý kruh Marku Kalužovi, jenž vymetl levý růžek Urbischovy klece – 2:2. Už za minutu mohl RT TORAX dokonce vést, Martin Piecha však tečoval Illéšovu nabídku jen do výstroje opavského brankáře. Poruba mohla definitivně rozhodnout dvě vteřiny před závěrečnou sirénou, jelikož Tomáš Jáchym se objevil zcela sám před brankovištěm, v pádu ale nedokázal kotouč zvednout a zásah levého Urbischova betonu rozhodl o tom, že páté derby v této sezoně dospěje do prodloužení. To trvalo něco přes tři minuty, když hrubě chyboval opavský gólman, který vyjel z brankoviště, mezi kruhy ztratil puk, kterého se ujal Ondřej Slováček. Porubský útočník pak parádně naservíroval černý kus pryže Jakubu Illéšovi, jenž do prázdné branky rozhodl – 2:3.

Ostatní zápasy 38. kola

Kopřivnicevs.Hodonín4:7
Val.Meziříčívs.Brno3:5
Šumperkvs.Vsetín4:2

Pavel Hulva (Hokejový klub Opava): S Porubou jsme odehráli dle mého názoru vyrovnanou partii. Dokonce jsme asi sedm minut před koncem ještě vedli 2:1, ale nechali jsme díky naší lajdáckosti soupeře vyrovnat, kdy třetí hráč nedobruslil situaci tři na dva. Myslím si, že kdybychom to ustáli v tomto momentě, tak by z toho možná bylo i vítězství. Pokud jde o prodloužení, tak Kuba (Jakub Urbisch, pozn. red.) je pořád ještě mladý kluk, který se chce ukázat, nicméně v tomto momentě to nezvládl. V závěru měl možná soupeř i více sil než my, ale bod jsme si určitě zasloužili, jelikož jsme podali velmi dobrý kolektivní výkon, takže vládne spokojenost.

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Bylo to pro nás nesmírně těžké utkání, jelikož se znovu potvrdilo to, že Opava na domácím ledě výborně brání. Dostali jsme se do vedení 1:0, a ačkoliv jsme pak museli dotahovat, tak si myslím, že po celý zápas jsme měli navrch. V prvních dvou třetinách jsme ale nechodili tak do brány, jak bychom si představovali, a i když jsme měli nějaké šance, tak to bylo takové nemastné neslané. V šatně jsme si ale řekli, že to musíme zlomit, a v poslední třetině jsme konečně měli i tlak a byli jsme jednoznačně lepším celkem. Podařilo se nám vyrovnat a co se týče prodloužení, tak ani tam jsme domácí k ničemu moc nepustili. Nakonec nám trochu pomohl jejich gólman, který chyboval. Pro nás to jsou zlaté dva body.