Jsem opatrnější. Snažím se na to ale nemyslet, říká navrátilec Tomáš Jáchym

René Chyla, Lukáš Bajgar, 15.02.2017
S Davidem Zacharem se klidně mohl prát o titul lídra kanadského bodování porubského kádru. Ke konci října jej však vyřadilo z mančaftu nepříjemné zranění ramene, které utrpěl na ledě Valašského Meziříčí a málokdo čekal, že se do konce sezony ještě na led vrátí. Opak se ale stal pravdou a Tomáš Jáchym vletěl na druholigová kluziště s takovou párou, jako by ani tříměsíční pauzu neabsolvoval. „Proti Šumperku a Vsetínu mně ještě nešly nohy a nemohl jsem občas popadnout dech,“ popisuje své první krůčky na ledě po dlouhé odmlce.

STATISTIKY & FAKTA: TOMÁŠ JÁCHYM #18
Věk: 20 let, narozen 24. června 1996 Výška: 193 cm Váha: 80 kg Post: útočník, hokejku drží nalevo Mateřský klub: HC Motor České Budějovice Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2012-2017) Úspěchy: Liga mistrů CHL (2016), nejlepší nahrávač ELSD (2014), 3. místo ELJ (2015, 2016)

Neuplyne ani 24 hodin a Porubští se znovu postaví k mistrovskému zápasu. Po dohrávce na ledě Opavy totiž mají svěřenci Tomáše Sršně na programu řádné hrací kolo v jihomoravské metropoli. „Musíme začít úplně jinak než v Opavě a hlavně Brno není soupeř, se kterým se dá hrát pořádný líbivý hokej. Musíme dát více gólů a dobře bránit v obranném pásmu, což nám v posledních zápasech až tak nešlo. Důležité je proměňovat šance, kterých máme v každém zápase mnoho. Neproměňování nás pak stojí zbytečně body,“Tomáš Jáchym.

Ano, Poruba znovu ztratila, tentokrát ve stánku slezského rivala zvítězila 3:2 až po prodloužení. „Zápas se mi nehodnotí vůbec lehce, protože dvě třetiny jsme hráli hodně špatně a nedokázali jsme si prakticky ani pořádně nahrát. Opava naproti tomu hrála opravdu hrozný hokej. Naštěstí jsme vyrovnali, ale každopádně s takovými soupeři se nemůžeme spokojit pouze s remízou, jelikož s kádrem, jaký máme, musíme dominovat už od začátku utkání,“ je přesvědčený dvacetiletý mladík, který se po tříměsíční pauze vrátil ve velkém stylu. Už v Šumperku byl u dvou branek, na ledě Opavy dokonce jeden sám dal a plno jeho dalších příležitostí zůstalo nevyužito.

PORUBA V DOHRÁVCE SRAZILA OPAVSKÝ SLEZAN AŽ V PRODLOUŽENÍ, ROZHODL ILLÉŠ »

Derby Opavy s Porubou nemohlo dlouho najít prvního střelce, nicméně ve 27. minutě ujeli Ostravané v oslabení a konečně otevřeli skóre napínavého duelu. „Začalo to tím, že jsem vyhrál buly. S Rudym (Dominik Rudl, pozn. red.) jsme byli domluvení, že to hned omete o mantinel a vyhodí to ven z pásma. Sice nám to tolik nesedlo, ale měli jsme štěstí, že opavskému obránci puk přeskočil hokejku. Zachy to poté vzal a zavezl až do útočné třetiny, kde vznikla situace dva na jednoho a v podstatě mi to pak už nahrával do prázdné brány,“ přibližuje akci, po níž porubská střídačka explodovala radostí a opavské publikum jen nevěřícně koukalo.

RT TORAX ale zaskočení domácích nevyužil, další gól nepřidal a o následující přestávce dokonce jednu branku ztrácel. Slezan totiž nejprve srovnal po parádně sehrané akci exporubských Jiřího Šindeláře s Alešem Kilnarem, navíc domácí devět sekund před sirénou využili přesilovku. „Trenér nám říkal, že ještě není zdaleka konec a je před námi ještě jedna třetina. Vzhledem k tomu, ale jak jsme poslední tercii odehráli, tak jsme zápas mohli vyhrát už v základní hrací době,“ přemítá Tomáš Jáchym, jenž měl za stavu 2:2 dvě vteřiny před úplným koncem na holi vítěznou trefu.

Mohl být hrdinou. Dvě vteřiny před koncem málem zvýšil na 3:2 pro porubské barvy.

„Měli jsme domluvený signál. Nicméně pak se to vyvinulo poněkud jinak a já šel clonit před branku. Rudy bránu netrefil, puk se odrazil na druhou tyčku a já se pak pokoušel zakončovat bekhendem, bohužel jsem ale trefil jen beton. Z takového úhlu už se mi kotouč nepodařilo zvednout tak, abych gólmanovi přehodil beton,“ mrzí odchovance českobudějovického Motoru, kterého na více než tři měsíce vyřadilo z týmu zranění ramene, jež utržil v říjnu na ledě Valašského Meziříčí. Tomáš Jáchym se vrátil v pravý čas a body sbírá na běžícím páse tak, jako tomu bylo na počátku sezony. Ideální to ale podle něj zdaleka není.

„Začátky nejsou nikdy jednoduché. Je to něco podobného, jako když začíná třeba sezona, jelikož tam také pár zápasů trvá, než se do toho dostanu. Musím hrát jen jednoduše, v klidu a hlavně trénovat, ať se do toho dostanu co možná nejrychleji. Proti Šumperku i Vsetínu mně nešly až tak nohy a nemohl jsem občas popadnout dech,“ usmívá se. „Nicméně s něčím podobným jsem počítal, chce to jen udělat si krátké jednoduché střídání a neustále trénovat na trénincích a dostávat se do toho,“ dodává. „Na ledě na to nesmím moc myslet, stále je to čerstvé a určitě do konce sezony ještě nějaké myšlenky na to zranění budou a jsou. Snažím se dávat si větší pozor, protože rameno stále ještě není stoprocentní a nějakou dobu ještě bolet bude, ale myslím, že v dalším sezoně už by to mělo být v pořádku,“ uzavírá Tomáš Jáchym.

Hladový Tomáš Jáchym po zranění. Ve třech zápasech posbíral tři body za gól a dvě asistence.