Poruba v Havířově nezvládla závěr utkání a prohrála 4:1

16.08.2011, Petr Miklas, Jan Škarpa

První přípravný zápas na ledě soupeře mají za sebou hokejisté Poruby, kteří se v repríze mnoha prvoligových zápasů postavili celku Havířova. Po bezbrankové první třetině se domácí zásluhou Roberta Říčky dostali gólem v přesilové hře do vedení. V závěrečné části se sice Mario Kalina nejprve postaral o vyrovnání, avšak domácí David Klimša rozhodl přesilovkovým gólem o výhře Havířova. V závěru přidali hokejisté Havířova ještě dva góly, Poruba tak ve svém prvním venkovním utkání prohrála 4:1. Další utkání ji čeká už ve čtvrtek, to změří v Kravařích síly s Opavou.

2. liga - přípravné zápasy - 3.kolo út 16.8.18:00
AZ Heimstaden Havířov
4:1(0:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 27. Říčka (Najdek), 54. Klimša (Říčka, Najdek), 59. Říčka, 60. Sztefek - 48. Kalina (Pavlačka). Rozhodčí: Trombík - Havel, Běčák. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1175. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
AZ Heimstaden Havířov: Vrba - Zientek, Vydra, Balčík, Jindřich, Prokop, Daneček, Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Říčka, Pavlas.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Wolf, Piskura, Šindelář, Mintěl, Vajda D., Mládenka, Golab, Šebesta, Matějný, Chaloupka, Kotásek, Pavlačka, Řezáč, Hrubý, Badžo, Vajda R., Kalina, Motyka.

K předposlednímu domácímu zápasu před novou sezónou nastoupilo mužstvo Azetu v nejsilnější sestavě, pouze se třemi útoky a čtyřmi obrannými dvojicemi. Hosté z Poruby přijeli s ne úplně nejsilnější sestavou, mimo jiné chyběli matadoři Zdráhal a Krayzel.

Poruba hned od začátku předváděla, jaký styl hokeje chce hrát – tedy zabezpečenou obranu a protiútoky. Domácí hráči měli s obranným valem Porubských problémy, nedařilo se jim procházet přes střední pásmo a zakládat útoky. Přesto si dokázali vynutit fauly a získat možnosti přesilových her. Dvakrát hráli dokonce 5 na 3, ale přestože nesehráli přesilovky špatně, branky nedosáhli. Ani hosté se nedokázali prosadit, a tak první část skončila bez branek.

Na začátku druhé třetiny mohli udeřit hosté, když se před Vrbou zjevil Řezáč, ale nedostal včas přihrávku. Ve 22. minutě se do úniku dva na jednoho dostali domácí Daneček s Pavlasem, první jmenovaný se rozhodl zakončit sám, ale jeho rána zápěstím těsně minula branku. Ve 24. minutě byla Poruba blízko vstřelení branky - Šindelář trefil při přesilovce tvrdou ranou od modré tyč, po něm dorážel Šebesta, ale Vrba si ho pohlídal a skryl puk v lapačce. Další šance Poruby přišla ve 27. minutě, dobrý pohyb hostí činil domácím problémy, ke střele se dostal Šindelář, Vrba zastavil puk mířící do branky na poslední chvíli. Na konci 27. minuty se však radovali domácí - úspěšným střelcem byl Robert Říčka, který při přesilovce prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Asistenci si připsal Robert Najdek. O čtyři minuty později mohlo být vyrovnáno, když Radovan Vajda zatáhl puk do útočné třetiny, našel před brankou volného Badža, ale ten trefil jen spojnici mezi horní a pravou tyčí Vrbovy branky. Ve 33. minutě přišla další obrovská šance Azetu - Daneček našel najetého Říčku, ten však tváří v tvář Gleichovi neuspěl, když mu nevyšel blafák do bekendu. Zbytek třetiny se velmi podobal té první – hosté uzavřeli střední pásmo, domácí se pokoušeli o dlouhé přihrávky za obranu, ale ty končily zakázaným uvolněním.

Začátek třetího dějství přinesl hned dvě velké šance domácích, nejprve Klimša nahrál Marunovi před odkrytou branku, ale ten se z blízka netrefil mezi tři tyče, poté Potočný našel před brankou volného Stránského, ten měl klid a čas zamířit, ale nakonec jen těsně minul levou tyč Gleichovy branky. Ve 46. minutě hráli hosté přesilovku a sehráli ji téměř dokonale - bránící čtveřice zabránila téměř jistému gólu jen s vypětím všech sil. Ve 48. minutě se dočkala branky i Poruba, po chybě domácí obrany vyrovnal Mario Kalina, asistoval Pavlačka. Následovalo velmi dobré střídání první lajny Azetu, která na dlouho zatlačila hosty v jejich obranném pásmu, ale z tlaku nic nevytěžila. V 52. minutě předvedl při přesilovce své kvality domácí obránce Petr Prokop, jehož bomba orazítkovala tyč Gleichovy branky. V 53. minutě dostal Havířov další možnost zahrát si přesilovku 5 na 3, ani tentokrát ji nevyužil, ale těsně po návratu Piskury se domácí radovali. Po střele Roberta Říčky se kotouč odrazil od maninelu k Robertu Najdkovi, ten jej posunul před branku k Davidu Klimšovi, jenž puk poslal mezi Gleichovy betony a vrátil Azetu vedení. Další zajímavá situace přišla v 58. minutě - domácí Potočný se dostal do samostatného úniku, ale puk měl daleko před sebou. Hostující gólman proti němu vyjel, ale Potočnému se nakonec podařilo puk dostihnout, nicméně Gleich mu v poslední chvíli akci překazil. O necelou minutu později už to bylo o dvě branky, když se po samostatné akci krásnou střelou prosadil podruhé Robert Říčka. Na konečných 4:1 uzavřel šestnáct vteřin před koncem Michal Sztefek, který získal puk ve středním pásmu, vyhnul se obránci a z úhlu přehodil Gleicha.

Jan Daneček (AZ Havířov 2010): Byl to vyrovnaný zápas, na nás byla znát únava, hráči neměli o víkendu volno. Soupeř hrál ze zabezpečené obrany, my jsme s tím měli problémy, ale nakonec jsme dokázali utkání zvrátit v náš prospěch. Projevila se dobrá fyzická kondice našich hráčů, soupeř v závěru neměl sílu něco s výsledkem udělat.

Jan Vavrečka (HC RT TORAX Poruba 2011): Padesát minut jsme byli Havířovu vyrovnaným soupeřem. V závěru jsme dostali tři rychlé branky a bylo po zápase. Myslím si, že jsme opět sehráli velmi slušné utkání. Máme sice ve hře ještě několik chyb, ale to se časem napraví.