Porubské borce čeká třetí těžká prověrka, zajíždí na led AZ

Lukáš Bajgar, 15.08.2011
Pět tisíc diváků mačkajících se v ochozech, obrovský transparent „Králové ligy“ a dav, jež pěje unisono: „Havířovská zvěř, má svůj vlastní svět!“ I taková může být atmosféra druhé ligy, na přípravné utkání zřejmě utopistická vize, přesto čeká hráče Poruby první křest ohněm v podobě venkovního utkání snad největšího rivala ligy, havířovského AZ. Zápas je na pořadu dne v úterý 16. srpna v 18 hodin, kdy sudí vhodí mezi centry prvních pětek prvně touš. A kdo se nebude moci zúčastnit osobně, může napjatě sledovat tradiční online přenos, o který se postárá domácí redakce.

HC RT TORAX Poruba 2011 nastoupil ke svému prvnímu mači ve své obnovené činnosti již na konci loňské hokejové sezóny v zápase proti Brumovu - Bylnici, od té doby sehrál další tři utkání. Všechna před vlastním publikem a s bilancí dvou vítězství, dvou porážek. Úterní duel tak prověří připravenost Vavrečkova výběru nejen na venkovní, ale především na vypjaté zápasy. Matadoři bílo – rudých, jakými jsou Pavel Šebesta, Michal Galgonek či Marek Pavlačka, by určitě prohlásili, že je to zápas jako každý jiný, ale především mladší „kluci“ si projdou podobným derby možná prvně v životě. Zda uvidíme po ledové ploše kroužit také Pavla Zdráhala či Luďka Krayzela, je prozatím ukryto ve hvězdách, ne-li přímo v útrobách teleskopů. Především pak na prvně zmíněného by se domácí publikum těšilo, vždyť byl řadu let „jejich“.

Uvidíme v Havířově tradiční pekelnou atmosféru?

AZ Havířov 2010 nastupuje v bílých, případně v černých dresech a především svou tmavší variantou nepřímo navazuje na svou dlouholetou historii. Důl Antonín Zápotocký se přímo nabízí svým koloritem uhlí a v šedesátých letech minulého století převzal také záštitu nad tamním hokejem. Poruba se prvně s týmem nejmladšího města Česka utkala v ligové soutěži v sezóně 1965/1966 a odnesla si tehdy pořádný nášup – 2:12. Jenže jakožto autor článku nechci příliš fabulovat, soupeřem tehdy byl tým TJ Důl Dukla Havířov – Suchá a zda má spojitost se současným AZ, jsem popravdě nikde nedohledal. Co je však jisté, nejvíce vzájemných duelů sehrály oba celky v sedmdesátých a osmdesátých letech v rámci Krajského přeboru, to se Havířov ještě zoval AZ a Porubským neřekl nikdo jinak než „Huťo Muťo“.

A co čeká fanoušky obou týmů v úterním klání? Zřejmě hodně branek! Vždyť tým kolem Martina Potočného nasázel ve třech utkáních přípravy již sedmnáct gólů, posledně Opavě dokonce devět. A to je už důvod vypravit se do nedalekého města a podpořit porubské barvy, aby nedopadly právě tak. Mezi tahouny domácích úterního špílu patří bezesporu také Robert Najdek, odchovanec porubské líhně, jenž do barev AZ přestoupil před loňskou sezónou a jenž má olbřímí podíl na veleúspěšném roku týmu, který mnozí pamatují z první ligy jakožto Pantery.

V úvodu pozvánky na utkání jste si mohli přečíst úvodní slova havířovského chorálu Havířovská zvěř, jednoho z mnoha, kterým domácí poženou své do zteče, a kterým se v minulém ročníku proslavili po celé Moravě. Bohužel nutno podotknout že v některých zápasech také nechvalně na kolbištích soupeřů vhazováním pyrotechniky na led mezi hráče. Věřme tedy, že toho se nedočkáme a následný ročník strávíme ve zdravě rivalitním duchu. Takže v úterý všichni na značkách a svými hlasivkami požeňte Porubu k pomyslným třem bodům.

Sestava AZ Havířov 2010 z posledního utkání: Daneček - Zientek L., Vydra, Krisl, Machálek, Balčík, Jindřich, Jurčík, Prokop, Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Brezani, Pavlas, Říčka, Pechanec, Kraft, Kopún.