Poruba slaví! Vyrabovala kotel Ďáblů, rozhodl Haas se Zacharem

31.01.2018, René Chyla

Porubští hokejisté mají znovu důvod k úsměvu. Nový Jičín sice na trefu Jana Káni odpověděl dvěma góly, ostravští chachaři ale vyrovnali při přesilovce, krátce po trestu Jana Puškára zápas otočili, aby při domácí power-play přidali čtvrtý gól, který znamenal konečnou výhru 4:2. HC RT TORAX tak na čele tabulky odskočil už na rozdíl sedmi bodů, navíc má stále utkání k dobru.

2. liga – skupina Východ - 41.kolo st 31.1.18:00
Ďáblové Nový Jičín
2:4(1:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 16. Gebauer (Tomeček), 23. Běhal (Slovák II, Zedník) – 14. Káňa J. (Káňa T., Haas), 35. Slavík (Finsterle), 46. Haas (Zachar), 60. Luka (Káňa J., Jaroš). Rozhodčí: Markovský – Novák, Šimčík. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 249. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
Ďáblové Nový Jičín: Slovák – Adamík, Már, Běhal, Hruška, Metelka, Foltýn, Tomeček, Janiczek – Krupa, Pecha, Hilšer, Irgl, Gebauer, Kocián, Zedník, Palička, Sonnek, Slovák II, Uhlár
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Puškár, Slavík; Dresler, Kaluža (od 29. Adam); Janota, Hryciow – Haas, Zachar, Káňa T. – Finsterle, Káňa J., Luka – Ballner, Jaroš, Ollender

Jan Káňa (POR) (1+1)
Jakub Hruška (NJČ) (0+0)
Marek Haas (POR) (1+1)

Tutovka Sonnka, tyč navrátilce Luky a Haasova příležitost

Pátý den, třetí zápas. Porubští hokejisté po dvou nezdarech zajížděli do Nového Jičína a ani tam se jim úvod příliš nepovedl. Do větších šancí se dostávali domácí, už ve čtvrté minutě mohl otevřít skóre Jan Sonnek, který z předbrankového prostoru pálil do prázdné, střela mu ale nesedla, a tak Hynek Kůdela vynikl. V minutě jedenácté se pak osmělili také hráči HC RT TORAX. Lukáš Finsterle poslal zadovku na Vladimíra Luku, jenž z blízkosti trefil pravou tyč. V přesilovce následně nahrával Jan Káňa Marku Haasovi, ani ten ale proti Jiřímu Slovákovi neuspěl.

Střelec Jan Káňa, akce Gebauera a bitka Finsterleho

Z protiútoku však zase mohli trestat Ďáblové, když v přesilovce vystihl porubskou rozehrávku Robin Gebauer, jeho únik ale zlikvidoval porubský brankář betonem. Nedáš – dostaneš. Po skončení přesilovky našel Marek Haas přes Tomáše Káňu před brankou Jana Káňu, který přízemní střelou pod beton poslal hosty do vedení – 0:1. Do dvou minut bylo vyrovnáno. Robin Gebauer ujel po levém křídle, nabruslil do brankoviště a poté už lehce překonal ležícího Hynka Kůdelu – 1:1. Závěr třetiny ještě okořenila bitka, v níž si svými pěstmi vyřizoval názory Lukáš Finsterle s Michalem Foltýnem.

Běhalova teč, neuznaný gól Ballnera, gólman Dresler a Janotova tyč

Vyrovnaný stav trval ve druhé třetině pouze necelé tři minuty. Jiří Slovák nahodil kotouč do brankoviště, kde jej mezi Kůdelovy betony sklepl Jiří Běhal – 2:1. Za pár vteřin Porubští slavili, branka Davida Balnera však nemohla být uznána z důvodu dosažení vysokou holí. Ve 27. minutě poté chyboval hrubě Jan Dresler, porubský obránce ale nakonec svou chybu napravil, když vykopl kotouč z brankové čáry. Ostravané žili a velmi blízko druhému gólu byl ve 30. minutě Michael Janota, který si najel do útočného pásma a orazítkoval pravou tyč Slovákovy brány. HC RT TORAX následně ustál více něž půlminutové oslabení ve třech a poté udeřil.

Čtyři vteřiny, technické prohřešky a Lukovo volání

Poruba hrála přesilovku a k jejímu využití stačily pouhé čtyři sekundy. Lukáš Finsterle vyhrál buly, přenechal puk Marku Slavíkovi, který střelou nad lapačku vyrovnal – 2:2. Ve 39. minutě hosté podruhé pykali za příliš mnoho hráčů na ledě. Zatímco první tento prohřešek byl oprávněný, ten druhý už ale velmi sporný. Vladimír Luka byl tedy po krátké diskuzi poslán na trestnou lavici, z níž si nepřirozeného počtu hráčů všiml i na straně druhé a hlasitě se přes plexisklo dožadoval spravedlnosti, kterou nakonec hlavní sudí vyslyšel.

Zacharův trest a Lukova pečeť

Ostravané dokonali obrat ve 46. minutě. David Zachar vystihl ještě při oslabení rozehrávku domácího mužstva už v novojičínském obranném pásmu, obkroužil bránu a poté naservíroval kotouč při hře pět na pět Marku Haasovi, který k pravé tyči neselhal – 2:3. Za čtyři minuty prošla Slovákovi Lukova střela mezi betony, puk ale za brankovou čáru nakonec nezamířil. V 53. minutě dostali Ďáblové Porubu pod tlak, a ostravský kouč sáhl po oddechovém čase. Ten se nakonec ukázal jako klíčový, Porubští si odpočinuli a poté spolehlivě výsledek bránili. Nový Jičín si vybral timeout až v závěru, po němž následovala hra bez brankáře, nicméně Jan Káňa ujel, nahrál ještě pro jistotu napravo Vladimíru Lukovi, pro kterého to už nebyl těžký úkol – 2:4.

Ostatní zápasy 41. kola

Val. Meziříčívs.Šumperk2:1
Opavavs.Hodonín5:3

Petr Macháček (Ďáblové Nový Jičín): Prohra mě neskutečně mrzí, protože jsme byli Porubě rovnocenným soupeřem a utkání jsme zahodili jen naší lajdáckostí. Kdyby nás soupeř rozebral, tak neřeknu ani popel, ale nebylo tomu tak, takže tři body jsou pryč jen díky naší pitomosti a to mě opravdu hrozně mrzí. Nezbývá tedy nic jiného, než Porubě pogratulovat k vítězství.

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Bylo to ubojované vítězství, nicméně si myslím, že jsme si za ním šli o něco více. Měli jsme plno šancí, rozhodně více než domácí, ale rozhodla zejména ta dvojnásobná přesilovka Nového Jičína, kterou jsme ubránili. Nervozita tam stále je, byly na nás cítit předešlé nepřesvědčivé výsledky, ale přesně takovou výhru jsme potřebovali. Věřme tomu, že i když nám chybí stále někteří klíčoví hráči, tak to budeme zvládat dál. Musíme jít zápa od zápasu.