Po dvou těsných prohrách dorostenci Poruby vyhráli, olomouckého brankáře zasypali 54 střelami

19.10.2023, Gabriela Juříková

Už po deseti vteřinách vsítili hráči RT TORAX gól a v páté minutě vedli již 2:0. Olomoucké Kohouty vyprovodili z Buly Arény výhrou 4:1. Dvěma góly se podílel Jan Ostřížek, dvě asistence si připsal Daniil Skorochod.

Extraliga dorostu – Východ - 13.kolo čt 19.10.18:00
HC Olomouc
4:1(2:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Ostřížek, 5. T. Vehovský (Skorochod), 48. Ignatěnko (Indrst), 54. Ostřížek (Skorochod, Stryczek) – 40. Navrátil (Koryčanský, Sekanina). Rozhodčí: Blaževič – Rychlý, Cygal. Vyloučení: 0:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 54:23. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Majkowski, Stasjuk, M. Kozák, Planka, Dragon, Korbel, Michalík – Skorochod, T. Vehovský, Ostřížek – Indrst, Stryczek, Ignatěnko – J. Žídek, Bobok, Dietrich – Václavek.
HC Olomouc: Žbánek – Přidal, Holéczy, Vaněk, Dušák, Hubáček, Holaň, V. Černý – Brym, Minář, Krásny – Koryčanský, Sekanina, Navrátil – Bartok, Harásek, Prokop – Balog.

Lepší vstup do utkání mít nemohli! Porubští dorostenci se ujali kotouče a hned první střela v podání Jana Ostřížka skončila za zády Stanislava Žbánka. V polovině září mu přitom dali jen jeden kotouč do brankové sítě. Ve čtvrtek 19. října nedali soupeři domácí borci žádnou velkou šanci skórovat.

V prvním dějství se Olomoučtí skoro k ničemu nedostali, a když tak Láryš střely viděl nebo se střílelo mimo bránu. Skorochod neproměnil únik, ale to jej nemuselo mrzet. Záhy se prosadil Tobiáš Vehovský po kombinaci nahrávek i zpoza Žbánkovy brány a střílel z první do odkryté poloviny klece.

Hosté měli jedinečnou šanci až v závěru třetiny, kdy Brym z bezprostřední blízkosti trefil jen pravou Láryšovu tyč a záhy Koryčanský tečoval střelu obránce jen do gólmana. Horko bylo Láryšovi po chybě porubské obrany a podstoupil tak souboj s Navrátilem, který svou střelu dvakrát dorážel, leč marně.

Po výměně stran si RT TORAX zahrál 47 vteřin přesilovku pět na tři, když se k trestu Baloga přidalo i špatné střídání hostů. Bránící trojice se po krátké době vymanila z obklíčení a následně klasickou přesilovku domácí pětice nedokázala využít. Brzy měli Porubané další početní výhodu, ale ani tu se jim nezdařilo proměnit v klidnější vedení.

Což se neuskutečnilo ani po obléhání útočné třetiny, kdy hosté vůbec nedostali hru přes obrannou modrou. A pokud se tak stalo, Poruba byla bleskurychle opět před Žbánkem. Jako v případě parádní nahrávky z hloubi třetiny na útočnou modrou Skorochodovi, který ale svůj de facto nájezd gólově nezakončil.

Do útočné třetiny se Kohouti dostali až v posledních pěti minutách a Holaň z toho mohl vytěžit kontaktní branku. Z otočky zasáhl jen Láryšovy betony a navíc ztratil nůž a na střídačku tak musel po kolenou. Žbánek měl hodně dobře vyprášeny betony, protože i Ignatěnko po nahrávce Láryše, jenž chvíli před tím vyrobil fatální chybu a tímto odpalem až do středného pásma to napravil, střílí do sklapnutých betonů.

V poslední minutě druhé třetiny se Olomoučtí prokličkovali před Láryše a na brankovišti vytvořili důrazný tlak. Tentokrát Tomáši Navrátilovi dorážky vyšli a přes ležícího brankáře snížil 29 vteřin před koncem třetiny na 1:2.

První minuty třetí periody byly ze strany Porubanů nervózní a chaotické. Nespočet zakázaných uvolnění vracelo hru před Láryše a jen díky hokejového štěstí se stav po porubských chybách neměnil. Ani po střele Dušáka a šikovné teči Haráska na hraně brankoviště. V osmé minutě třetího dějství se po tuhém boji za brankou i před ní, prosadil Mykola Ignatěnko. Puk odražený po střele jemu zpět na hůl se ocitl za brankou a zpoza ní nahrál Ignatěnko Indrstovi, jemuž Žbánek puk také odrazil, ovšem na pravou tyč, kde stál Ignatěnko a přes ležícího gólmana dostal kotouč do brány.

Olomoučtí nedali domácímu týmu klid k založení útoku, takže opět diváci viděli několik icingů a tím pádem i střely na porubskou svatyni. Černého střela od modré jen lehce sjela po pravé tyči. Ve čtrnácté minutě, resp. v padesáté čtvrté, se v utkání podruhé Jan Ostřížek a dostává za pomoci Skorochoda a Stryczka RT TORAX do tříbrankového vedení. Nic na tom nezměnila střela Mináře a záhy další olomoucké pokusy.

Domácí borci tvořili scénář utkání, puk soupeři moc nepůjčovali a zaslouženě vyhráli 4:1. Mohlo se vyhrát i větším rozdílem, jenže Dietrich zakončil do betonů a Stryczek s Plankou neukončili závar v olomouckém brankovišti gólově.

Dorostenci Poruby vrátili Olomouckým prohru 1:3 u nich v Plechárně a zaslouženě se počtvrté radovali ze zisku bodů.