Olomouc bodovala i ve čtvrtém vzájemném zápase, Poruba jde do play-out s pětadvaceti body

07.12.2013, Gabriela Juříková

Starší dorostenci se od začátku posledního duelu základní části snažili útočit, ale bez efektu. Olomouc si párkrát zajela před Sroku a od čtvrté minuty vedla. Tomáš Gřeš vyrovnával v desáté minutě, ale do kabin odcházela šťastnější Olomouc. Ve druhém dějství měli domácí spoustu přesilovek, ale gólově je nevyužili. Prosadili se jen hosté a v závěru třetiny dokonce při vlastním oslabení. Třetí třetina byla už v úplné režii Kohoutů, kteří si vedení hlídali a dalšími dvěma brankami pojistili. Gola už jen korigoval výsledek na konečných 2:6. Oba týmy teď čeká nadstavbová část, o jejím rozlosování vás budeme informovat.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 28.kolo so 7.12.13:30
HC Olomouc
2:6(1:2, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 10. Gřeš (Mládek, Síkora), 54. Gola (Nardelli, Csomor) – 4. Štefka (Janás), 15. Kuba (Heža, Tomek), 29. Zelený (Tomek), 40. Šoustal (Horák), 44. Janás (Šoustal, Marek), 50. Marek (Horák). Rozhodčí: Klapetek – Řezáč, Rychlý. Vyloučení: 3:8, navíc Štěpán 10 min. OT + OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 105. Střely na branku: 31:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:6, 2:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka – Šustala, Síkora, Štěpán, Olšr, Ščurek, Široký – Bartoň, Dohnal, Gřeš – Csomor, Mládek, Gola – Kurnik, Nardelli, Korec.
HC Olomouc: Urbisch – Spurný, Kolovratník, Hrabica, Tomek, Klvaňa, Marek, Škoda, Zelený – Melichárek, Štefka, Heža, Janás, Dittrich, Horák, Šoustal, Kuba.
Domácí se od prvního vhození puku na led vrhli do ofenzívy. Jenže Pospíšila neohrozili žádnou vážnější akcí. Když hosté v začátku čtvrté minuty vsítili úvodní branku zápasu, byli před Srokou teprve po třetí. Jan Štefka byl spolu s Janásem sám před Srokou, který neměl šanci vychytat obě dorážky. Domácím se povedlo vyrovnat v desáté minutě. Po kolotoči rychlých nahrávek a přesunutím hry od mantinelu na střed hřiště, vystřelil Síkora na bránu, kde tečoval Jonáš Mládek a naposledy se kotouče dotkl Tomáš Gřeš.

Po pěti minutách bylo vše ale jinak. Domácí hráči přestali najednou hrát, protože si mysleli, že byla Olomouc v ofsajdu, ale rozhodčí byli jiného mínění, hra pokračovala a Kohouti podruhé skórovali. Miroslav Kuba spolu s Hežou nedali Srokovi žádnou šanci. Vedení hostí bylo o to sladší, když před tím přečkali dvě oslabení. Od osmnácté minuty nemohl trenér Rambousek počítat s obráncem Štěpánem, který se nechal unést emocemi a rozhodčí Klepetek jej poslal rovnou do kabin.

V následném oslabení mohl skórovat Šustala, ale jen pošetřil čas. Začátek druhé třetiny začínala Poruba přesilovkou. Gřeš si na Urbische svým bekhendem nepřišel a ani Gola nenašel na olomouckého gólmana recept. Před Srokou se odehrála šavlovačka, puk poskakoval mezi bruslemi a jelikož Horák s Hežou nedokázali kotouč dostatečně rychle zkrotit, domácí se osvobodili. V dalším útočném tažení se snažil Sroka posunout kotuč co nejdál od své branky, ale namazal na hokejku Klvaňovi a domácí gólman se štěstím neinkasoval.

Jenže v devětadvacáté minutě zapomněla Poruba na zadní vrátka a ač se Široký snažil sebe víc Dominika Zeleného v gólové akci nezastavil. Srokovi kotouč prošel mezi betony – 1:3. Poruba konečně přidala v bruslení a důrazu. Csomor šel za kotoučem s odhodláním, až zaburácelo hrazení, přesto se k puku dostala Olomouc. Domácího útočníka napodobil Melichárek, ale se silou to poněkud přepískl a domácím nabídl přesilovku. Gola rozdával nabídky na teč od modré, ale Csomor ani Gřeš nebyli dost pružní, aby skórovali do odkrytých prostor Urbischovy brány.

A ani navazující přesilovka domácích nebyla produktivní, Gola nastřelil tyč a Gřeš poté co promarnil čas střelby, neměl komu nahrát. Přesto mohli diváci gól vidět, kdyby se v oslabení prosadil Tomáš Šoustal. Po čtvrté se dostali hosté do oslabení, jakoby nechtěli hrát v plném počtu hráčů. Ale po předešlých zkušenostech, nemuseli mít o výsledek strach. Jen co se Kolovratník vrátil na led, na 1:4 zvyšoval po ujetí přes střední pásmo Tomáš Šoustal. Sroku si položil a kotouč poslal okolo pravé tyče. Po šesti vteřinách byla druhá třetina ukončena. Třetí třetina začala zostra. Hráči si nedarovali ani centimetr ledu zadarmo a Kohouti si brzy vysloužili teprve druhou přesilovku. Široký zabránil Markovi dorážet do odkryté brány, když na led vložil hůl. Domácí gólman ztratil hokejku, Široký pak dle hokejových pravidel Srokovi poskytl svou a snažil se zabránit olomouckým nahrávkám tělem.

Nic to nebylo platné. David Janás stál u vzdálenější tyče nepovšimnut domácími hráči a od Šoustala dostal přesnou přihrávku přes brankoviště. Do odkryté brány se Janás nemohl netrefit. Vzápětí mohl při samostatném úniku snížit Radek Bartoň, ale v rozhodující chvíli vypálil jen do připravených betonů gólmana Urbische. V padesáté minutě už Olomouc vedla 6:1. Před domácí brankou se znenadání ocitl Dominik Marek a Sroka nestačil reagovat a zabránit dalšímu úspěšnému skórování hostů.

V posledních minutách se Poruba usadila v útočné třetině a vyslala nespočet střel, které stačilo jen dobře tečovat nebo být včas na správném místě. Domácí nakonec svou snahu oslavili gólem. Csomor s Nardellim si vyměňovali přihrávky a u branky postával Patrik Gola, který konečnou nahrávku Nardelliho poslal do odkryté brány – 2:6. Pak byl zápas ohrožen, když se na ledě v bolestech ocitl hlavní sudí. Po minutě se z ledu zvedl a očividně otřesen zápas dopískal. Domácí měli ještě jednu přesilovku, ale na výsledku se již nic neměnilo. Olomouc bodovala i v posledním vzájemném zápase a nutno říct, že zaslouženě.

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): Dnes byl soupeř lepší, hokejovější, silovější a zaslouženě vyhrál. My se momentálně na branky nadřeme. Originální šance prostě neproměníme a navíc se potýkáme s kvalitou brankáře. Po dobrých minulých zápasech nás dnes nepodržel. A nemáme ani dobrou obranu, navíc Štěpán se nechal zbytečně vyloučit do konce zápasu. Prostě hrajeme s tím, co máme a budeme se snažit na další zápasy nadstavby připravit co nejlépe.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Jsme rádi, že jsme dnes vyhráli. Rozhodla ubráněná oslabení a dokázali jsme proměnit šance. A při vytvořeném náskoku jsme zápas kontrolovali. Na konci jsme měli více sil, a když se vede, hraje se skoro samo. Kluky musím pochválit, hráli výborně. Doufám, že se nám bude dařit i v dalším průběhu soutěže a dostaneme se do play-off.