O účast v extralize: Dvě minuty dělily deváťáky od bodu, se Zlínem těsně prohráli

31.03.2023, Gabriela Juříková

Poslední březnový pátek sehrála porubská devátá třída první domácí utkání v rámci skupiny O účast v extralize. Zápas to byl podobný tomu v Přerově. Bojovný, plný herních zvratů, ale skoupý na góly. RT TORAX smazal jednobrankové manko ve třetí třetině Jakubem Žídkem a byl dvě minuty od prodloužení. Hra bez brankáře nabídla možnosti dosáhnout čtvrtého dějství, Zlínští byli ale proti.

Žákovská liga ČR - 9. třída - OP1 pá 31.3.16:45
PSG Berani Zlín
1:2(0:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 50. Žídek (Stryczek, Šebesta) – 15. Matula (Páže), 58. Páže (Matula, F. Sedláček). Rozhodčí: Jiří Chamrád – Řezáč, Krakovčík. Diváci: 80. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Střely na branku: 1:2. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – Šima, Planka, Pelikán, Sobolová, Schoffer, Poloch, Ondruš, Štěrba – Stryczek, Žídek, Šebesta – Kolebáč, D. Kubečka, Centkowski – Lýsek, Pěnčíková, Šipula
PSG Berani Zlín: Zábojník – Dastych, F. Sedláček, J. Kubečka, Bouček, M. Sedláček, Pospíšil, Coufalík – Páže, Dubrava, Venený, Marek, Škrip, Janeba, Matula, Riedl, Synek.

Pospíšil brzy po zahájení hry trefil jen boční konstrukci porubské brány a dal jasný signál, že to nebude s nimi jednoduché. Kotouč měli v držení více času a měli i větší tlak do brány. Dravost předvedl Venený, když se zbavil obou obránců a sám před Láryšem souboj prohrál. Bekhendovou střelu málo zvedl přes betony. Na druhé straně se mohl prosadit Kolebáč. Střelu si i dorážel, ale Zábojník včas utěsnil pravou stranu. Inkasování zabránil Poloch, když zablokoval Škripovi hůl, aby nemohl zpracovat křižnou přihrávku Dubravy do brankoviště. Když se Centkowski prodíral obranou, byl nedovoleně zastaven a k zakončení tak nedošlo. RT TORAX první přesilovku ve vedoucí gól neproměnil. Hráči se navíc museli rychle vracet i do obrany, aby zastavili samostatné úniky hráčů v modrožlutých dresech. Nejnebezpečnější byl únik Janeby. K předčasnému ukončení trestu nedošlo, ale Porubané zůstali v pásmu a jen díky zablokování hole Kolebáčovi v brankovišti nedošlo ke změně stavu. Stejně tak i po Stryczkově dělovce, která skončila v ochranné síti. V patnácté minutě si Berani vytvořili souvislejší tlak a pobyt v útočné třetině s mnoha souboji se gólově radovali. Špatné vyhození kotouče a po souboji v rohu se puk dostal na kruhy, kde stál Adam Matula, jenž střelou zápěstím prostřelil číhajícího Láryše. Při další početní výhodě měla slušně nabito Klára Sobolová, a přestože měl Zábojník omezený výhled, puk si našel. V závěru třetiny měli více ze hry Porubané. David Kubečka nabral ve středním pásmu rychlost a bekhendovou střelu namířil k bližší tyči. A v úplném závěru třetiny si Šebesta puk narazil s Kolebáčem a střelou z brankové čáry udělal Zábojníkovi hodně starostí.

Po přestávce se hrálo nahoru dolů. Zlínští z přečíslení dva na jednoho těžili jen střely do gólmana. Porubští také vytvořili nepříjemné situace, třeba Šebesta schoval střelu mezi obránce a Zábojník puk vyrazil šťastně špičkou betonu. Pak byla Poruba dlouhou dobu pod tlakem. Škrip se trefil jen do Láryše a střelu od vlastního obránce schytal Matula, jenž pak zůstal ležet na ledě. Domácí se víc a víc dostávali do šancí, ale ani Žídek, který zakončoval z mezikruží nebo David Kubečka či Stryczek se z vyrovnání neradovali. Že mají deváťáci tvrdou střelu, se přesvědčil mimo brankáře i Alex Pelikán, jenž dostal pukem do přilby/mřížky a drže se za krk byl doprovozen na střídačku. V závěru druhé třetiny měl RT TORAX dvě přesilovky za sebou. Šima střílel hodně nad bránu a stejně naložil s pukem i Stryczek. Odražený puk nedostal za brankovou čáru ani Žídek.

Šanci vyrovnat měl Jakub Žídek i po druhé přestávce. Vybruslil z rohu, kde vyhrál osobní souboj a zakončil na náhodu. Zábojník ale stál pevně u pravé tyče a puk nepustil žádnou skulinou. Na druhé straně se Páže ke střele nedostal, protože mu byl puk odejmut. Následovalo přečíslení tři na dva. Šebesta nahrál ve středním pásmu na druhou stranu Stryczkovi a ten po zavezení puku do útočné třetiny zpětnou nahrávkou vybídl Jakuba Žídka. Puk si zpracoval a malou stahovačkou vystřelil přes obránce. V 50. minutě bylo srovnáno. S tím se Zlínští nehodlali smířit a hnáni početnou diváckou kulisou to zkoušeli i zpoza brány, když nešlo střílet přímo. Domácí totiž dobře blokovali a to tak, že lámali i své hokejky. Otočit skóre mohl Centkowski při úniku po pravém křídle a zakončení na bližší tyč, ale i přes problémy Zábojník puk zkrotil. Kolebáč s Centkowskim zatopili hostující obraně střelou z úhlu a dorážkou u tyče. Vedení na svou stranu dvě minuty před koncem základní hrací doby ale strhli Ševci. Nahozený puk do brankoviště Matula netrefil díky bloku domácího obránce, jinak by dával puk do úplně odkryté brány. Ale v rohu si pro kotouč sjel Tomáš Páže a namířil jej do horní poloviny brány. Láryš se na kolenou přesouval k pravé tyči a zvedal vyrážečku, ovšem bezúspěšně. Trenéři Poruby si v čase 58:36 vzali oddechový čas, aby následně tým hrál bez brankáře. Jen na pár vteřin nebyl RT TORAX v útočné třetině, Zlínští ale jednobrankové vedení ubránili.

Příští utkání, pod označením 5. kolo, sehrají svěřenci trenérů Trojana a Dreslera v neděli v RT TORAX ARENĚ od 11 hodin s Přerovem, který tak bude mít odehráno již všech šest zápasů.