O tom, jak Venkrbcova řada sestřelila Porubu...

14.09.2009, Lukáš Bajgar

Příděl tří zápasů ve čtyřech kalendářních dnech neabsolvují kolikrát ani hráči mužských kategorií, extraligové juniory čeká tento model nově týden co týden. Porubští doposud nezískali jediný bod a když ve 12. minutě vedli nad Olomoucí třemi slepenými góly již 3:0, zdálo se, že si vedení budou zbylý zápas jen hlídat. Opak byl ale pravdou, Radim Blažej sice ještě připravil svou třetí finální asistenci, tentokráte Pindurovi, na průběžných 4:1 ke konci první části, na rozjeté Hanáky to nestačilo. Ti osmi góly vývoj zcela otočili a před očima svého šéfa, Jiřího Dopity, zaslouženě zvítězili. Olbřímí zásluhu na třech bodech měl především útok Matouše Venkrbce, který v pondělí nasbíral celkem čtrnáct kanadských bodů a byl u šesti tref z devíti.

- 3.kolo po 14.9.17:00
HC Olomouc
4:9(4:2, 0:4, 0:3)
Branky a nahrávky: 10. Vaněk (Blažej, Šimkovič), 11. Motyka (Vajda), 12. Šimkovič (Blažej, Vaněk), 16. Pindur (Blažej) - 12. Rác (Coufal), 20. Venkrbec (Coufal), 24. Coufal (Rác, Venkrbec), 29. Venkrbec (Rác, Coufal), 35. Coufal (Venkrbec), 39. Kolibár (Panek), 53. Kroseska (Dopita), 56. Matoušek (Panek), 59. Rác (Venkrbec, Brandýs). Rozhodčí: Mikula - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 8:9, navíc Rác (OLO) 10 OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 80. Střely na branku: 22:47. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:9.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Tomis, Pindur, Spusta, Lužný, Poláček, Mládenka - Ružbašan, Zuber, Vidlák, Vaněk, Šimkovič, Barčák, Motyka, Vajda, Blažej, Bystroň.
HC Olomouc: Vrzala (od 12. Kůdela) - Mečiar, Brandýs, Finkes, Kolibár, Malina, Andráši, Spurný - Michalík, Heža, Coufal, Dopita, Panek, Dostál, Lechner, Matoušek, Blinka, Kroseska, Ogrizek, Rác, Venkrbec.

Spíše ospale podzimní počasí dolehlo také na borce obou celků pondělního klání juniorské extraligy a i přes herní převahu hráčů v červeném, čili Olomouce, se toho v úvodních minutách příliš dramatického nestalo. Domácí do nohou pumpovali třetí utkání ve čtvrtém dni a nebylo se co divit, že o něco více odpočatí hosté téměř deset minut měli kotouč v kuse na holích a Gleich nejednou čelil především pětce vytáhlého Venkrbce, jenž pravidelně zásoboval spoluhráče z pětky přesnými finálními pasy, kterým chyběla střelecká přesnost. Gleich tak lapal jeden touš za druhým, tu od Kolibára, tam od Maliny a i postupková formace 21-22-23 se zakončujícím Finkesem si zuby když ne vylámala, tak polámala určitě. Dělají-li dva totéž, není to totéž, mohl by vyprávět celý olomoucký ensemble. Porubští se prvně pořádně dostali do útočného pásma a Rostislav Vaněk nechytatelnou střelou nad rameno Vrzaly otevřel účet zápasu. Vteřiny se na časomíře líně začaly opět odpočítávat a už aby je časoměřiči opět zastavovali - Adam Motyka po necelé minutě upravil na průběžných 2:0. Zaskočení hosté nenadálý vývoj mače nestačili pořádně vstřebat a už sledovali Štefana Šimkoviče s rukama nad hlavou a s úsměvem od ucha k uchu v objetí se spoluhráči po, dá se říci, až školáckém propasírování černé gumy za záda bezmocného Vrzaly. Bojovně naladění Olomoučtí obměnili kasaře, zaveleli k útoku a ještě v téže minutě Roman Rác završil akci na jeden dotek přímo učebnicově u pravé Gleichovy tyče. V 16. minutě se skóre měnilo nanovo, porubský bek Jiří Pindur v početní převaze převzal téměř mezi kruhy Blažejem nabídnutý puk a ranou z první rozvlnil síť za Kůdelovými zády. Velikou pochvalu a snad i zasloužený dort by si za poslední čtyři minuty první části zasloužil gólman Poruby Michal Gleich: ponejprv stylem á la Dominik Hašek vychytal Ráce po Venkrbcově dalším milimetrovém pasu a vzápětí ukázkovým semaforem proti tvrdé Andrášiho střele roztleskal celou halu. V poslední minutě však z hole Matouše Venkrbce při vlastním oslabení inkasoval, olomoucký tahoun si zpoza kasy posunul kotouč a bekhendem brankáře překvapil - 4:2.

Prostřední dějství naznačovalo, že v útočných choutkách se bude nadále pokračovat, za zmínku stojí výpad Dostála při vlastním oslabení, jenž si ostravskou jedničku šikovně vytáhl ze svatyně, kasu sám objel, namazal na modré stojícímu Malinovi, který trestuhodně prakticky prázdnou klec jedovkou minul. Snížení na rozdíl jediného gólu se dočkali hosté ve 24. minutě, Rác si za bránou vyhlédl nikým nekrytého Viktora Coufala a ten potvrdil herní převahu Hanáků svým třetím bodem podvečera. Kdyby měli možnost diváci vybrat hráče do soutěže o nejtvrdší ránu, museli by hlasovat pro domácího Pindura, který krátce před polovinou třetiny ohrozil Kůdelu v bráně hostí. Na druhou stranu existovat volba o formaci pro all-star game, nemohla by v ní chybět trojice Rác - Coufal - Matouš Venkrbec, která se ve dvojnásobné přesile prezentovala další pohlednou akcí na jeden dotek, zakončenou trefou do černého. Po třiceti minutách bylo srovnáno a mohlo se začít zase od nuly, což byla voda na mlýn rudé formaci Venkrbce, která si nedělala žádnou vědu, že hraje jen ve čtyřech a Viktorem Coufalem v úniku ranou pod víko poslala Olomouc prvně do vedení. Domácím zřejmě definitivně došly síly, a i štěstí, které je v úvodní dvacetiminutovce provázelo, a další gól byl jen otázkou času. Jan Kolibár z mezikruží napřáhl, trefil Gleichovo rameno, odkud to kotouč za brankovou čáru neměl již daleko - 4:6.

Vše, nebo nic, zřejmě zaznělo o přestávce v kabině Poruby, neboť do poslední tercie doslova vlétli a okamžitě si i vynutili faul Olomouce. Nadšení domácím dlouho nevydrželo a při chuti hrající Mora se snažila především nekupit chyby a sem tam prozkoušet pozornost domácího gólmana. Hra se podstatně uklidnila, brankou zavánějících šancí bylo jako šafránu a ač byl rozdíl pouze dvougólový, zdálo se, že se již jen dohrává. Jistotu do olomouckých řad přinesl v 53. minutě vyjetím zpoza brány a rychlým zásunem puku pod Gleichem Pavel Koseska. Poruba si de facto vytvořila pouhé dvě akce za třetinu a obě zakládal agilní Vidlák, hosté stříleli podstatně častěji a také nebezpečněji, Josef Matoušek přesným zásahem po Pankem vyhraném buly by mohl vyprávět. Na konečných 4:9 upravil Roman Rác po křižném pasu Venkrbce za záda odevzdaného Gleicha. HC Olomouc tak osmi zásahy v řadě zcela obrátila vývoj zápasu a po zásluze si z půdy VOKD Poruba odváží všechny body.