Na úvod turnaje porážka s domácí Bystricí

28.08.2008, Lukáš Bajgar, Adam Bagar

Hokejisté ostravské Sarezy nevstoupili do Turnaje SNP v Banské Bystrici nejlépe a podlehli domácímu výběru 1:4. Výhru načal gól "do šatny" Škvaridla, jenž ke konci 20. minuty otevřel účet zápasu. Ve druhé části přidali domácí jednu branku, na kterou čtyři minuty poté reagoval Jan Tesařík svou trefou do černého při dvojnásobné početní výhodě. Tato branka byla ze strany Ostravy ale poslední a když se hráči Bystrice trefili v závěrečné části ještě dvakrát, zpečetili tak své vítězství. Další utkání sehraje Sareza na turnaji již v pátek 29. srpna, kdy ji bude od 15:00 hod. soupeřem maďarský tým Dunaújvárosi Acélbibák.

- Turnaj čt 28.8.15:00
HC ´05 Banská Bystrica
4:1(1:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Škvaridlo (Ižvolt, Tomaška), 27. Jánoš (Pardavý, Vlk), 49. Sabol (Jánoš), 55. Jánoš (Vlk, Pardavý) - 31. Tesařík (Palík). Rozhodčí: Babeliak. Vyloučení: 10:6, navíc Jánoš (BAB) 10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 500. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
HC ´05 Banská Bystrica: Petrík - Vlk, Biro, Frühaüf, Rimmel, Tomaška, Mrena - Pardavý, Bulík, Jánoš - Dian, Sabol, Majeský - Ižvolt, Baček, Škvaridlo - J. Babic, Gašpar, Valach - Paľov, M. Babic
HC Sareza Ostrava: Iláš - Ovšák, Vnenk, Brincko, Vajda, Tesařík, Palík, Suchý, Falter - Dušek, Najdek, Červenka - Gelačák, Hubáček, Urban - Mikula, Novák, Zdeněk - Mocek, Holuša, Janečka

Hráči Banské Bystrice vletěli do zápasu jako utržení z řetězu a Ostravané tak museli čelit úvodnímu drtivému tlaku domácích, ve kterém se ocitl v největší šanci před hostující brankou osamocený Pardavý, kterému před Ilášem sjel naštěstí pro Sarezu touš z hole. Hosté se osmělili až v minutě páté, kdy šikovně pálil na Petríkovu klec Zdeněk. I přesto byli nadále aktivnějším a lepším týmem domácí, ale šance Valacha, Pardavého a Mreny skončily na pozorném Ilášovi. Od osmé minuty se poměrně často vylučovalo, ale ani jeden z týmů přesilové hry nejenže využít nedokázal, ale ani si nedovedl vypracovat žádné šance ke vstřelení úvodní branky. Bystričané měli i nadále více ze hry, ale měli problém s přesnějším zakončením a s gólmanem Ilášem, což dokazovaly i velké šance Majeského a Jánoše v průběhu šestnácté a sedmnácté minuty. V čase 19:34 se již slovenský soupeř Sarezy dokázal zaslouženě prosadit. Z blízkosti Iláše nejprve neuspěl Ižvolt, ale vzápětí již touš dokázal za záda hostujícího ochránce svatyně dopravit Škvaridlo. Po dvaceti minutách tak Banská Bystrica po velkém tlaku vedla jen 1:0, když se trefila v úplném závěru této části.

Také do druhé třetiny vstoupili lépe domácí hráči, kteří však neustále ztroskotávali na špatné koncovce. Do první velké šance Ostravy se dostal až ve 25. minutě po krásné přihrávce Zdeňka Dušek, který sám před Petríkem nevyrovnal. Následně hráli hráči Banské Bystrice velmi dlouhou dvojnásobnou přesilovku, kterou v čase 26:30 dokázali náležitě využít. Od modré čáry vypálil velmi jedovatě Pardavý, jehož střelu dorazil za záda bezmocného Iláše Jánoš. Ostravané se i po druhé inkasované brance stále nemohli dostat do zápasu a přenechávali jednoznačnou aktivitu domácím. Ve třicáté minutě zahrávali dvojnásobnou početní výhodu i hostující hráči a rovněž to skončilo gólem. V čase 30:45 skóroval po Palíkově přihrávce Jan Tesařík střelou z mezikruží. Vzápětí mohlo být dokonce srovnáno, když před Petríkem se ocitl zcela osamocený Janečka, který domácího gólmana překonat nedokázal. Rázem to byli Ostravané, kteří byli lepším týmem a měli několik příležitostí ke srovnání skóre. K největším šancím se dostali Mocek, Janečka a Gelačák, který byl před Petríkem úplně sám, ale domácí brankářská jednička odolávala. Po čtyřiceti minutách rychlého a pohledného hokeje tak Banská Bystrica vedla stále těsně 2:1.

O tom, že domácí obrana nefunguje tak, jak by měla, se dokázal přesvědčit ve 44. minutě Brincko, který se ocitl opět před Petríkem úplně volný, ale na světelné tabuli se i po této šanci stále objevoval výsledek 2:1. O minutu později vznikl v brankovišti hostující Sarezy velký zmatek, čehož nedokázali využít Babic s Valachem. Lepším celkem však byli ve třetí části, stejně jako v druhé polovině druhé třetiny, hráči Ostravy. Následné šance Gelačáka a Holuši skončily opět na pozorném Petríkovi a pokus Janečky hasila obrana soupeře faulem. Ostravané tak měli výhodu jednoho hráče v poli, což se časem změnilo v nevýhodu, když Iláš v čase 48:04 inkasoval. Sabol pálil v oslabení zpoza pravého kruhu a jeho tvrdá střela se od tyče odrazila až do ostravské klece. Třetí branka Ostravany jakoby mírně srazila. V 52. minutě už mohl být rozdíl tříbrankový, když po přihrávce Pardavého nedokázal nadvakrát Iláše z blízkosti překonat Jánoš. V čase 54:58 bylo již o osudu utkání téměř rozhodnuto, když domácí předvedli parádní akci, na jejímž konci přihrával Vlk Jánošovi, který z blízkosti bez problémů překonal Iláše počtvrté. V závěrečných minutách již domácí svého soupeře do žádných šancích nepustili, a tak Banská Bystrica zaslouženě porazila Sarezu Ostrava 4:1, když v úvodních třiceti minutách se hrálo téměř trvale na jednu branku a domácí byli jasně lepší, následně převzali aktivitu spíše Ostravané, ale úplný závěr si už slovenský extraligový celek zkušeně pohlídal a přidal další branky.

Výsledek dalšího utkání turnaje
V druhém utkání prvního hracího dne turnaje porazil polský tým GKS Tychy maďarského soupeře Dunaújvárosi Acélbikák vysoko 8:1 (3:0, 3:0, 2:1).

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava): "Prvních třicet minut utkání jsme byli jednoznačně horším týmem, soupeř nás přehrával. Poté se to obrátilo a soupeře jsme po všech ohledech přehrávali my. Ve druhé části dal při přesilovce 5 na 3 Jan Tesařík po Palíkově asistenci branku. Měli jsme větší tlak, více střel, ale soupeř toho využil k rychlým protiútokům a David Iláš měl těžkou pozici. Bohužel kvalitu utkání ovlivnil špatný led, ale ten byl pro oba soupeře stejný."