Mladší dorostenci si po předešlém zaváhání spravili náladu, Šumperku naložili sedm kousků

05.03.2014, Gabriela Juříková

Poslední únorový den nebyl pro svěřence trenéra Smetáka šťastný, poprvé v sezoně zažili prohru, i když v nájezdech. Spravit náladu si hodlali v netradiční herní den pro mladší dorostence, ve středu, proti Šumperku. Od začátku byli jasně lepším týmem, gólmana zahrnovali střelami a soupeře takřka nepouštěli z obranné třetiny. Výpad v podání Denise Blechy ale znamenal šumperské vedení, které trvalo pouhé dvě minuty. Poruba rozhodla zápas ve svůj prospěch v prostřední části zápasu dvěma góly v jedné minutě, proměněnými přesilovkami a ještě trefou v oslabení. Ve třetí třetině si Porubští hokej užívali, vstřelili ještě jednu branku a utkání vyhráli v poměru 7:1. Tří body zaznamenali Matyáš Holub, Milan Vospálek a Marek Voznička.

ELIOD liga mladšího dorostu - 28.kolo st 5.3.14:00
DRACI PARS ŠUMPERK
7:1(1:1, 5:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Žídek (Voznička, Vospálek), 29. Voznička (Vospálek, Žídek), 29. Vilček (Klíma), 38. Jendruš (Holub), 39. Vospálek (Voznička), 40. Holub (Veselý), 45. Holub (Veselý, Jendruš) – 15. Blecha. Rozhodčí: Šeděnka – Chamrád, Hořínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 45. Průběh utkání: 0:1, 7:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Remiáš – Herejk, Prepsl, Jendruš, Pažický, Skokan, Prokeš – Klíma, Vilček, Dang – Konečný, Stach, Timura – Holub, Veselý, Malát – Žídek, Voznička, Vospálek – Plachý
DRACI PARS ŠUMPERK: Faltus (29. Řezník) – Rozbroj, Maděra, Blecha, Dudycha, Janečko, Viktorín, Pavelka, Hložek, Rutar, Habrman, Šíp, Výmola, Krejčí, Čada

Svěřenci trenéra Smetáka v minulém utkání sice bodovali, ale připsali si první prohru sezóny. Od začátku duelu s Draky bylo na týmu znát, že nechtějí zažít další porážku a hostům náležitě dával znát, kdo vládne skupině Východ. Hrálo se převážně v šumperském pásmu a gólman Faltus si na nedostatek práce stěžovat rozhodně nemohl. Úvodní pozdrav Konečného vyrazil do levého rohu, poté s úspěchem čelil nájezdům Vilčeka a Danga.

Na druhé straně brankář Remiáš moc práce neměl. O to víc si musel dávat pozor při prvním šumperském výpadu v šesté minutě utkání. Janečko poslal kotouč Šípovi před branku a domácí gólman se štěstím stihl pokrýt svou pravou tyč. Další ohrožení domácí brány přišlo v porubské přesilovce, ale i tentokrát se skóre neměnilo, byť byl Viktorín blízko gólu. Stejně dopadli i domácí borci. V jedenácté minutě Veselý jen těsně minul z dorážky pravou Faltusovu tyč a vzápětí Malát přestřelil odkrytou bránu.

Třetí dračí výpad do útočné třetiny slavil úspěch. Remiášovi propadla střela Denise Blechy z pravého křídla až k druhé tyči a hosté tak z minima střel vytěžili v patnácté minutě vedení. To však nevydrželo dlouho. Po dvou minutách se domácí snažení vyplatilo. Kotouč za Faltuse doslova protlačil Ondřej Žídek – 1:1. Zbývající minuty první třetiny se hrálo opět jen v obranném pásmu hostí, ale pozorná šumperská obrana nedávala Porubským šance střílet, takže se do šaten odcházelo za nerozhodného stavu.

V páté minutě druhé třetiny hrál Šumperk první přesilovku, která se dařila první minutu, ale poté Vospálek s Žídkem drželi kotouč v útočné třetině. Šumperk vyslal na Remiáše pořádnou střelu až v plném počtu. Výmolův projektil skončil v lapačce. Poruba svou herní převahu začala gólově zapisovat v polovině utkání. Po levém křídle najel do útočného pásma Vospálek, přihrál na střed Marku Vozničkovi, který švihem poslal puk na bránu a Faltus neměl vůbec zdání, kudy mu kotouč prošel až do sítě – 2:1.

Při jednom souboji zůstal šumperský gólman ležet. Čároví rozhodčí jej dopravili, zřejmě s bolavou nohou, na střídačku. Do brankoviště hostí se musel postavit Lukáš Řezník a než si stačil sáhnout na puk, už jej lovil po střele Tomáše Vilčeka z brány – 3:1. V dalších šancích byl RT TORAX neúspěšný. Měl tlak, převahu, ale chybělo štěstí a možná víc důrazu. Draci měli ojedinělé šance, které Matěj Remiáš dokázal likvidovat. Častěji se musel zahřívat sám popojížděním v brankovišti, nejvíce v závěru druhé třetiny, kdy hrála Poruba přesilovku.

Dokonce 1:25 pět proti třem, kterou po osmi vteřinách využil obránce Jakub Jendruš poté, co mu na modrou přihrál Matyáš Holub. Pokračující klasickou početní výhodu využil ve spolupráci s Vozničkou Milan Vospálek a Poruba od devětatřicáté minuty vedla již 5:1. V závěru prostředního dějství byl vyloučen za vysokou hůl …. Vhazování po pravici Remiáše vyhráli domácí a následný únik dokonal šestou brankou v dračí síti Matyáš Holub. O přestávce měli Šumperští o čem přemýšlet a do třetí třetiny přijít s nějakým receptem na zastavení porubské střelnice.

Kdyby Blechovi nesjel puk z hole při výhodné střelecké pozici, Remiáš by byl překonán podruhé, navíc by hosté využili přesilovku. Brzy na to byl vyloučen hostující hráč a hrálo ve čtyřech. A když byl vyloučen Žídek, diváci zhlédli krátkou přesilovku Šumperku čtyř proti třem. Domácí brankář však neměl žádnou práci. Ta přišla až ve čtvrté minutě, kdy musel zasahovat po střele Výmoly. V čase 45:00 svítilo na tabuli skóre 7:1. Matyáš Holub vyjel zpoza brány a nahodil puk na bránu. Brankář Řezník měl zakrytý výhled a jen pokrčil rameny směrem ke svým obráncům.

Šumperk si vypracoval dobrou šanci v desáté minutě třetí třetiny. Střelu Habrmana gólman viděl a tak neměl sebemenší potíže puk vyrazit do rohu. Ze strany hostů to bylo na dlouho vše. Pak opět na ledě vládli domácí borci, bylo vidět, že se hokejem baví. Parádičky, kulišárny, nahrávky navíc, to se však nemuselo líbit trenéru Smetákovi, který preferuje plné nasazení i při jednoznačném vedení. Remiáš do konce zápasu už nemusel proti žádné vážné akci Draků zasahovat a RT TORAX přesto, že operoval pořád kolem Řezníkovy brány, další puk za brankovou čáru nedostal.

Poruba po nevydařeném pátečním zápase v Novém Jičíně předvedla své hokejové umění a vyhrála vysokým rozdílem nad Draky Šumperk, čímž si ještě víc upevnila první pozici v tabulce. Další zápas čeká mladší dorostence v neděli 9. března v Prostějově.

Martin Smeták (RT TORAX Poruba): Vyhráli jsme, za což jsme rádi, ale herní projev není takový, jaký bychom chtěli. Zapracováváme do týmu mladší hráče, mícháme sestavou, což je možná také příčina špatně organizované hry, ale to kluky neomlouvá. Na ledě lajdačí, protože ví, že už se nemusí moc snažit, když s přehledem vedeme tabulku. Hraje se však až do konce, i když jsme jasnými vítězi!

Petr Rutar (HC Šumperk): Náhodou jsme v utkání vedli, pak se projevilo skutečné porovnání sil obou mančaftů. Domácí suverénně vedou tabulku a zřejmě postoupí do vyšší soutěže, a i když jsme se snažili vzdorovat, srazili nás góly v druhé třetině a pak se zápas jen dohrával. Možná jsme bruslařsky na Porubu stačili, ale nezanechali jsme zde moc dobrý hokejový dojem, ale s tím jsme i počítali. Určitě se nedalo čekat, že budeme Porubu celých šedesát minut válcovat.