Kvantitu střelby předčila její kvalita, porubský mladší dorost překvapil Vsetín

02.02.2017, Gabriela Juříková

Po nevydařeném utkání doma se Šumperkem se v ladovské zimě odvážili odjet mladší dorostenci k utkání na Lapač. Střelecky se v zápase porubští hráči nijak nepředvedli. Vsetínský gólman měl o polovinu méně práce než jeho protějšek, přesto lovil kotouče zpoza svých zad vícekrát. Navíc si na jeho účet připsali premiérové trefy Vojtěch Krátký a Daniel Häring. Na Krátkého branku dokázali domácí odpovědět, ale na další gólové úspěchy Poruby, které byly hned další tři, včetně trestného střílení Bořuty a trefy Anlaufa, odpověděli Vsetínští jen dvakrát a byť měli přesilovku 5/3 a v závěru hráli power play, vyrovnat už nedokázali a v pátém letošním vzájemném utkání slavila výhru Poruba.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 31.kolo čt 2.2.18:15
3:4(1:2, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Adámek (Lobodowski, Mikulík), 55. Mlýnková (Kunst, Mikulík), 60. Lobodowski – 7. Krátký (Gajdoš), 11. Häring (Gajdoš), 39. Anlauf (Husák, Stodůlka), 45. Bořuta TS. Rozhodčí: Škach – Goňa, Wesley. Vyloučení: 1:8, navíc Bořuta 10 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 84. Střely na branku: 38:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 3:4.
VHK ROBE Vsetín: Ševců – Fojtášek, Vávra, Houser, Lukačka, Mikulík, Kunst, Sviták, Navrátil – Půček, Adámek, Lobodowski, Dohnal, Calaba, Šánek, Mlýnková, Hradil.
HC RT TORAX Poruba: Mokrý – Havlík , Becher, Fabianczyk, Husák, Krátký, Machů, Gajdoš – Puchala, Foldyna, Kotásek, Anlauf, Stodůlka, Häring, Bořuta, Boniatti.

Hra se v začátku úvodní třetiny přelévala z jedné strany na druhou. Hrálo se spíše opatrně a ani jeden celek si nedokázal vytvořit jasnou střeleckou příležitost. Postupem času byla hostující Poruba na kotouči čím dál častěji a vše dospělo k úspěšnému pokusu Vojtěcha Krátkého, který v 7. minutě dorazil pod betony střelu Františka Gajdoše a připsal si vůbec první kanadský bod do svých statistik.
Vyrovnávací branka na sebe nenechala dlouho čekat a pokus Petera Lobodowského tečoval před brankou Lukáš Adámek, čímž poslal puk do levého horního rohu. Hostující gólman neměl při této akci tušení o poloze kotouče. Prostřední část první třetiny byla v tomhle ohledu na góly bohatá.

Dalším hráčem, co si připsal první branku sezóny byl Daniel Häring, který unikl domácí obraně po pravém křídle a přesnou střelou nad lapačku dal svému týmu zpět jednobrankové vedení. Mikulík měl na hokejce vyrovnání, když se mu před gólmanem nepodařilo zvednout kotouč a Mokrý musel s problémy zasahovat. V posledních minutách úvodního dějství byla Poruba aktivnější a v útočné třetině trávila více času než soupeř. Konečné střely však nebyly přesné a povětšinou vsetínskou branku neohrožovaly.

Přesilová hra pomohla Vsetínu na začátku druhé třetiny. Valaši sice nedosáhli na vyrovnávací branku, dokázali si však vytvořit tlak, který zakončil Lukačka nastřelením pravé tyčky. Ve 28. minutě prošel vsetínskou obranou Kotásek a zakončoval do odkrytého levého dolního rohu. Ševců vložil do tohoto místa na poslední chvíli svou lapačku, od které se puk odrazil opět na Kotáskovu hokejku. Útočník Poruby nahrál na Häringa, jenž zamířil do odkryté brány, kterou minul.

Vsetínu se naskytla přesilová hra také na konci druhé třetiny, ale domácím nepřálo štěstí při zakončení. Pohlednou akci předvedlo minutu před koncem duo Jan Anlauf – Tomáš Husák. Husák převzal puk a vydal se s ním do útoku. Věděl však, že nestihne vystřelit dříve, než dojede na hranici pravé tyčky, a tak nahrál napříč brankovištěm právě na Jana Anlaufa. Pokud by měl hostující hráč v úmyslu zpracovat puk, asi by s tímto nápadem neuspěl. Anlauf do přihrávky pouze vložil hokejku a puk kolem levé nohy Ševců doklouzal za brankovou čáru.

V úvodu do třetího dějství čekala na hosty přesilová hra, ve které byl nejblíže ke skórování Gajdoš. Pomalým tempem se dostal do útočného pásma a vyslal střelu z pravého kruhu. Pokus vypadal nadějně, jelikož hráč jel vstříc Ševců nikým nebráněn. Gajdoš při opakované střele namířil puk nad branku. Ve 45. minutě se týmu z Poruby naskytlo trestné střílení, které Richard Bořuta proměnil po stáhnutí kotouče a následném zakončení okolo pravé nohy Ševců.

Vsetín mohl snížit v přesilovce 5 na 3, kterou si zahrála formace Mlýnkové. Vsetínská lajna byla díky dobré práci na brankovišti velmi blízko k úspěchu, nakonec však i přes dobrý tlak Lukačky a Fojtáška neskórovala. Domácím zbývalo třináct minut na dohnání tříbrankového deficitu.
Před prázdnou brankou se naopak objevil Bořuta a mohl navýšit skóre svého celku. Jeho lehké tečování do prázdné branky však těsně minulo pravou tyčku. Do úniku se dostával Kotásek, na útočné modré jej zastavil Navrátil. Pět minut před koncem přišla chvíle Natálie Mlýnkové, která se v přesilové hře prosadila doražením kotouče pod betony Mokrého od pravé tyčky.

Valaši začali dotahovat ještě mocněji a necelou minutu před koncem přišla branka z hokejky Petera Lobodowského, který se prosadil střelou mezi betony. Při hře bez gólmana minul Mikulík branku jen o pár milimetrů a pokusy Kunsta zblokovala obrana Poruby. Kotásek byl tím, kdo mohl potvrdit vítězství hostů gólem do prázdné branky, ale po nepřesné střele od modré jen kroutil hlavou. Mrzet ho to však nemuselo, jelikož Poruba si ze vsetínskou ledu odvezla překvapivě všechny tři body.