Junioři ztráceli už tři branky, derby s Havířovem otočili skvělou druhou třetinou!

08.12.2013, Gabriela Juříková

Druhé kolo nadstavby hráli porubští junioři opět doma. Tentokrát změřili síly s Havířovem, který v šesté minutě měl již třígólový náskok a donutil Porubu vystřídat gólmany. Domácí v přesilovce sice snížili, ale do přestávky si AZet vzal tříbrankové vedení zpět. Do druhé části vstoupil RT TORAX s důraznější hrou. Klíčová byla ubráněná přesilovka i díky zásahům brankáře Marka Mačka, která nastartovala obrat. Během deseti minut otočili domácí nepříznivý stav utkání ve svůj prospěch. Havířov ve třetím dějství díky proměněnému trestnému střílení vyrovnal, jenže porubský kapitán David Maček svou zarputilostí a důrazem vstřelil vítěznou branku. Dva góly dal Tomáš Král, Vojtěch Holaň přidal jeden zásah, na tři přihrál a Denis Brnčal si připsal jeden gól a dvě asistence.

Liga juniorů - 20.kolo ne 8.12.13:30
6:5(1:4, 4:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Brnčal (Holaň), 25. Král (Holaň, Brnčal), 30. Holaň (Brnčal), 32. Rataj (Mihal, Maček), 35. Král (Holaň, Ryška), 50. Maček (Ryška) – 3. Bednář (Synek), 4. Matějek (Patrman), 6. Matějek (Weisser), 15. Lenomar (Vyčesaný, Suchý), 49. Matějek. Rozhodčí: Mikula – Moravec, Tošenovjan. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 59. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 5:4, 5:5, 6:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek (4. Maček M.) – Puškár, Ryška, Pobuta, Baca, Štěpán, Kotas – Maček D., Mihal, Rataj – Král, Brnčal, Holaň – Havránek, Schwarz, Gola – Kaleta, Mišenko.
AZ Heimstaden Havířov: Turšner – Weisser, Cháňa, Flamík, Graca, Chroboček, Vyčesaný, Suchý, Synek, Lenomar, Caruk, Matějek, Staš, Taras, Patrman, Bednář

Domácí si s příchodem na led dávali načas, ale zvládli to ve stanoveném limitu a utkání mohlo začít. Po bojích o střední pásmo vzal zápas do svých rukou Havířov. V končící třetí minutě otevřel gólový účet Lukáš Bednář po pár výměnách puku s Dominikem Synkem. Za půl minuty vedl AZet již 2:0. Od mantinelu pálil Tomáš Matějek a domácí střídali brankáře. Místo Richarda Šrámka šel hájit porubské tři tyče Marek Maček.

Domácí si vypracovali pár gólových střel, ale Pobutovo nahození skončilo Turšnerovi v lapačce a po střele Puškára se puk zastavil až v ochranné síti. V páté minutě hrál RT TORAX přesilovku, jenže obráncům Ryškovi a Puškárovi ujel Tomáš Matějek, který samostatný únik zakončil střelou pod horní tyč – 0:3. Trenéři domácí střídačky uklidnili hráče při oddechovém čase a při znovuzahájení hry si vynutili další havířovské vyloučení. Dvacet vteřin hráli hosté ve třech. Mihal puk mezi betony Turšnera neprotlačil a Rataj při střele z první mířil nad horní tyč.

Vyčesanému zbývalo do vypršení trestu třicet sekund, když Denis Brnčal po přihrávce Holaně připsal na porubské konto první trefu. Následovala dlouhá pasáž plná nepřesných nahrávek, soubojů ve středním pásmu a rychlém přebruslování od brány k bráně. V patnácté minutě Havířov navýšil vedení. Domácí rozehrávku vystihl Kamil Lenomar a Maček podruhé kapituloval. V závěru první třetiny se domácí připravili o početní výhodu a byli poprvé vyloučeni. Jenže gólman Turšner poslal kotouč do hlediště a Poruba si nakrátko zahrála ve čtyřech proti třem.

Do druhé třetiny vlétli domácí s lepší a častější střelbou, hlavně od modré čáry. Jenže na pokusy Pobuty a Ryšky gólman hostí viděl a puky vždy ukryl v lapačce. Při dalším útočném dobývání havířovské třetiny poslal Gola zadovku na Schwarze, ale brankář stačil proti střele rychle sklapnout betony. V páté minutě druhého dějství slavila domácí střídačka úspěch. Trojici Brnčal, Holaň a Tomáš Král se podařilo velkým úsilím protlačit kotouč za ležícího Turšnera – 2:4.

Marek Maček podržel šance svého týmu na vyrovnání při vyloučení Havránka. Vychytal od modré čáry střílejícího Chrobočka, dobře si kryl pravou tyč před skórováním Suchého a puk vypálený Vyčesaným raději ukryl v lapačce. Skvělé a jisté zákroky domácího gólmana tým nabudily a v polovině utkání prohrával jen o branku. Vojtěch Holaň se nejlépe a nejrychleji zorientoval na brankovišti a skóroval do odkryté poloviny brány. Do dvou minut bylo vyrovnáno. Tomáš Rataj s nahrávači Mihalem a Davidem Mačkem po dvanácti vteřinách využili přesilovku.

Ve třicáté páté minutě dokonala Poruba obrat. Důraz na brankovišti se vyplatil Tomáši Královi, samozřejmě s přispěním spoluhráčů Holaně a Ryšky. Pak hostující Matějek při vyloučení Schwarze nastřelil tyč a jako přes kopírák se stejný počin o dvě minuty později podařil na druhé straně Pobutovi. RT TORAX v prostředním dějství dokázal, že v hokeji je možné cokoliv a nepříznivý stav 1:4 během deseti minut důrazem, bruslením a dravostí, otočil na 5:4.

Kapitán David Maček si spolu s Tomášem Ratajem vypracovali gólovou šanci, ale druhý jmenovaný poslal kotouč mimo bránu. Na druhé straně měl při přesilovce dvě šance Vyčesaný. Poprvé jej Marek Maček vychytal a podruhé ve spolupráci s Lenomarem skončil kotouč domácímu brankáři ve výstroji. V oslabení vyslal Dalibor Mihal do úniku Davida Mačka, ale gólman Turšner byl připraven. Vyrovnání měl na hokejce Dominik Suchý, jenže i domácí brankář byl pozorný. Havířov nakonec vyrovnal v oslabení z nařízeného trestného střílení. Tomáš Matějek byl při úniku zahákován a nařízené trestné střílení nekompromisně proměnil.

S tím se domácí nehodlali smířit a minutu po vyrovnání si vzali vedení zpět. To co se už jednou Davidu Mačkovi nepovedlo, při repete vyšlo na výbornou. Mezi kruhy se s pukem prudce otočil a přesně umístil mezi tři tyče. V padesáté minutě měl Havířov na holích vyrovnání. Domácí gólman vyjel proti volnému kotouči, ale Vyčesaný jej dojel rychleji, než si Maček myslel. Havířovský útočník pak v pádu poslal puk směr prázdná branka, ale nezamířil příliš přesně. Kotouč se zastavil o boční konstrukci. A ani v přesilovce se hostům nezdařilo poslat utkání do nájezdů.

Z porubského ledu po zdařilé první třetině odjeli s nepořízenou. Na domácí straně zavládlo nadšení a spokojenost z úspěšného utkání a získání dalších cenných bodů. Teď se budou soustředit na čtvrteční zápas se silnými přerovskými Zubry.

Petr Trojan (HC RT TORAX Poruba): Po první třetině jsme nabádali hráče, ať jdou více těla hlavně v útočném pásmu a to se nám vyplatilo. Dostali jsme soupeře pod tlak a z toho jsme dali čtyři branky. Třetí třetinu jsme hráli takticky, nepouštěli jsme soupeře do pásma, ale snažit se hrát pořád aktivně a hlídat si záda. Zápas měl hodně vysokou úroveň.

Jaromír Venglář (HC AZ Havířov): Hrajeme už s mladými kluky, kteří nemají takové zkušenosti. Povedla se nám první a poslední třetina. Poruba dokázala otočit zápas ve druhé třetině z předbrankového prostoru, kde ti mladí kluci nemají dost zkušeností s pokrytím hráčů. V play-off nemáme žádné velké ambice, hrajeme proto s hráči ze staršího dorostu, kteří budou příští sezonu nastupovat už za juniory, a chceme, aby se dobře do týmu zapracovali.