Junioři prolomili havířovské prokletí, Malát hattrickem přispěl k devítibrankovému výprasku

02.12.2016, René Chyla

Proti žádnému jinému soupeři neměli v této sezoně porubští junioři tak nepříznivou bilanci. V pátek si ale proti neoblíbenému sokovi otevřeli střelnici a vyprovodili v derby havířovský AZ devítibrankovým debaklem. Patrik Gola byl hned u pěti ostravských branek, David Malát se blýskl hattrickem a střelecky se probudili také Lukáš Prepsl s Davide Ferleťjákem. RT TORAX tak po vysokém vítězství stále vede východní skupinu a již za týden jej čeká dlouho očekávaný souboj proti druhému Brnu.

Liga juniorů - 19.kolo pá 2.12.18:15
9:3(2:1, 4:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 1. Malát (Gola P., Hranoš), 16. Široký (Ščurek), 21. Malát (Gola P.), 26. Dang (Gola P., Malát), 27. Prepsl (Fráner), 37. Ferleťják (Vilček), 48. Malát (Gola P., Štěpán), 51. Gola P. (Štěpán, Hranoš), 53. Korec (Bernát) – 18. Dobrzynski (Stružík), 31. Fejko (Dudek), 52. Dobrzynski (Pacoň). Rozhodčí: Klapetek – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 2:4. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 46:40 (11:13, 18:13, 17:14). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1, 5:2, 8:2, 8:3, 9:3.
HC RT TORAX Poruba: Zavadil – Štěpán, Hranoš, Ščurek, Široký, do 4. Prokeš, od 4. Jendruš, Prepsl – Malát, Gola P., Dang – Korec, Bernát, Fráner – Veselý, Ferleťják, Vilček
AZ Heimstaden Havířov: Křehlík (od 51. Jaček) – Dudek, Trombík, Heinzl, Frojda, Hladil – Polak, Trnený, Lenomar, Pacoň, Baron, Dobrzynski, Fejko, Vlček, Stružík

Patrik Gola (POR) (1+4)
David Malát (POR) (3+1)
Patrik Dobrzynski (HAV) (2+0)

Malátova trefa po 21 vteřinách a kontaktní branka Dobrzynskeho

Porubská juniorka vstoupila do další čtvrtiny soutěže parádně. Havířovský AZ se ještě ani nestihl rozkoukat a už musel dohánět jednobrankovou ztrátu. Po 21 sekundách totiž Patrik Gola našel perfektně na levém kruhu Davida Maláta, který k protější tyči pod Křehlíkovu lapačku otevřel skóre zápasu – 1:0. Další úder přišel z přesilovky. Ščurkovu střelu zprava sice havířovský brankář ještě vyrazil, na dorážku Jaromíra Širokého mezi betony však byl již krátký – 2:0. AZ kontroval o dvě minuty později z brejkové situace. Pokus Nikolase Stružíka dokázal ještě Jan Zavadil zneškodnit, k dorážce se ale dostal Patrik Dobrzynski, jenž měl před sebou již jen odkrytou branku – 2:1.

Vynikající vstup Poruby do druhé třetiny

Start do druhé třetiny byl znovu raketový a znovu u toho byl David Malát. Porubský útočník ujel havířovské obraně podél pravého mantinelu, natlačil se před brankoviště, odkud přesnou střelou zamířil pod gólmanovu vyrážečku – 3:1. Snižovat mohl Patrik Dobrzynski, místo toho ale na druhé straně udeřil RT TORAX. Patrik Gola nahrával před brankoviště Michalu Dangovi, který se trefil pod horní tyčku – 4:1. Za minutu byl AZ na ručník. Lukáš Prepsl vypálil na modré čáře a kotouč zaplachtil do horní části branky – 5:1. V polovině základní hrací doby se Havířovští konečně dočkali. Jakub Dudek našel na levém kruhu Kryštofa Fejka, který měl dostatek času na to, aby překvapil Zavadila k levé tyči – 5:2. Ve 37. minutě pak Tomáš Vilček poslal kotouč před branku, kde už byl připravený David Ferleťják, který doklepl puk do odkryté branky – 6:2.

Porubští na začátku třetí dvacetiminutovky mírně polevili, z čehož mohl ve 47. minutě těžit Erich Polak, Jan Zavadil ale skvěle vytáhl svůj pravý beton. O minutu později pak Patrik Gola parádně vyhledal na pravém kruhu nekrytého Davida Maláta, který měl už před sebou pouze odkrytou branku – 7:2. Za tři minuty přidali Ostravané další trefu do havířovské klece. Matěj Štěpán přenechal na ose hřiště puk Patriku Golovi, který zamířil přesně k pravé tyči – 8:2. Za půl minuty odpověděl AZ. Střelu Mirka Paconě sice porubský brankář ještě vyrazil před sebe, na dorážku Patrika Dobrzynskeho už ale nedokázal zareagovat – 8:3. Definitivum padlo v 53. minutě. Porubští se dostali do přečíslení, kdy Jan Bernát nahrával z levé strany Janu Korcovi, který už dělovkou poslal puk pod víko – 9:3.

Ostatní zápasy 19. kola

Uničovvs.Uherský Brod7:3
Frýdek-Místekvs.Warrior Brno4:5 náj.
Prostějovvs.Opava10:4
Boskovicevs.Přerov5:4

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): O osudu utkání rozhodla určitě druhá třetina, kde se nám podařilo odskočit na čtyřbrankový rozdíl. Poslední dvacetiminutovka se již jen dohrávala, klukům se dařilo konečně i střelecky, ale myslím si, že gólmani soupeře měli slabší den, což nám velmi pomohlo. Všechny kluky bych chtěl za předvedený výkon pochválit.

Michal Janeček (HC AZ Havířov 2010): Máme hodně zraněných a nemocných hráčů, takže již druhý třetí zápas máme problémy se sestavou. Určitě vyhrál lepší tým, který nás vyškolil zejména v důrazu a osobních soubojích, které jsme absolutně nezvládali.