Junioři odehráli proti Olomouci velmi smolné utkání

24.01.2009, Adam Bagar

V páteční podvečer předvedli junioři špatné představení na ledě opavského Slezanu, což chtěli napravit v domácím střetnutí s Olomoucí. To bylo znát hned od prvních minut zápasu. Neuběhlo ani devět minut a domácí po brankách Iva Jelšíka, Martina Hrubého a Karla Richtera vedli již 3:0. Přestože nadále pokračovali ve velmi dobrém výkonu, do šaten se po první třetině odcházelo za stavu 3:2. Porubští dopláceli na nevyužívání šancí, naopak hostům vycházelo prakticky vše. Ve 26. minutě dokázali dokonce vyrovnat. Do vedení poslal Porubu o deset minut později Petr Řezáč. Poslední třetina byla opět pod taktovkou Poruby, ale hostující gólman předváděl nadále velmi dobré zákroky. Nakonec šest minut před koncem Olomoučtí v přesilové hře srovnali na 4:4 a i přes další tlak domácího týmu muselo utkání dospět až do prodloužení. V něm branka nepadla, a tak na řadu přišly samostatné nájezdy. V těch si nakonec připsala bod navíc Olomouc. Přestože domácí vyslali na branku soupeře 57 střel, byli po celý zápas lepším týmem a dokázali si vytvořit řadu šancí, odcházeli z ledu poraženi výsledkem 4:5 po samostatných nájezdech.

- 40.kolo so 24.1.13:00
HC Olomouc
4:5sn(3:2, 1:1, 0:1 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Jelšík (Vajda, Řezáč), 8. Hrubý (Řezáč, Bartoš), 9. Richter (Capcara, Šimkovič), 36. Řezáč (Hrubý, Parma) - 12. Malina, 19. Málek (Skácel, Malina), 26. Bőhm (Rác, Dostál), 54. Skácel (Málek), rozhodující sam. náj. Rác. Rozhodčí: Krenželok - Barteček, Koliba. Vyloučení: 5:7, navíc Janáček (OLO) 10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 57:31. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3, 4:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kubáň - Hrubý, Spusta, Parma, Pindur, Poláček, Skočovský - Galajda, Bartošek, Kalina, Šimkovič, Bartoš, Jelšík, Kopáč, Capcara, Vajda, Blažej, Richter, Řezáč.
HC Olomouc: Slovák (od 9. Vrzala) - Axman, Ustrnul, Krause, Trojan, Malina, Janáček - Prášek, Dostál, Málek, Dopita, Skácel, Rác, Mareček, Pánek, Heža, Bőhm.

Úvodní minuty utkání přinesly z obou stran velmi opatrný hokej. Gólmani tak museli řešit pouze propagační pokusy z velké vzdálenosti. Do první vážnější šance se až v úvodu páté minuty dostal Ivo Jelšík, který ujel hostujícím obráncům, ale gólmana nepřekonal, když přestřelil branku. Vše si domácí útočník vynahradil o pár vteřin později, v čase 4:30. Vajda jej našel osamoceného před Slovákem, který inkasoval mezi betony. O minutu později zahrávala Poruba přesilovou hru. V té nenechala svého soupeře vymanit se z pásma. Nakonec v čase 7:13 překonal Slováka podruhé Martin Hrubý parádní střelou z mezikruží do horní části branky. Domácí byli na koni. V čase 8:36 nabral rychlost Capcara, objel si olomouckou svatyni a našel u druhé tyče volného Karla Richtera, který se do odkrytého místa v brance nemohl mýlit. To už nevydržel Slovák a přenechal své místo v kleci Vrzalovi. V čase 11:08 skórovali prakticky z první vážnější šance Olomoučtí. Skočovský si hrál s toušem v útočném pásmu tak dlouho až mu jej vypíchl Adam Malina, jenž svůj samostatný únik na Kubáně vyřešil velmi dobře a nedal Kubáňovi sebemenší šance. Ve 14. minutě mohli domácí své skóre navýšit, ale Kopáč nedokázal využít svou stoprocentní šanci. Dvě minuty nato opět měli až příliš prostoru před Vrzalou Capcara a Skočovský, ale oba jen těsně minuli branku. V sedmnácté minutě si vyzkoušela přesilovou hru také olomoucká Mora. V oslabení se dostal dvakrát v řadě do velké šance Jelšík, ale Vrzala měl stále množství štěstí. Domácí navíc svou aktivitou v oslabení vybojovali faul a hrálo se ve čtyřech na obou stranách. To více svědčilo hostům, kteří v čase 18:11 snížili na rozdíl jediného gólu. Střelou od modré propálil Kubáně Matěj Málek. Následně kráčel na lavici hanby další hostující hráč a domácím se naskytla výhoda dvojnásobné přesilové hry. V té se do největší příležitosti dostal opět aktivní Jelšík, ale ve velké šanci ležícího Vrzalu překonat nedokázal. Po první části bohaté na góly tak vedlo VOKD nad Morou 3:2.

Stejně jako tomu bylo v první části, tak i v té druhé byl k vidění v úvodních minutách velmi opatrný hokej bez šancí. Ve 25. minutě musel předvést své umění Kubáň, který zasáhl lapačkou proti pokusu střelce druhé olomoucké branky Málka. V čase 25:33 bylo srovnáno. Rác vyslal přesnou přihrávku na Lukáše Bőhma, který stál před Kubáněm nikým nehlídán a skóroval mezi betony domácího strážce svatyně. Ve 27. minutě se dostal do samostatného úniku Bartošek, Vrzalu nepřekonal, ale vzápětí se naskytla příležitost skórovat do zcela prázdné branky Parmovi, ale nepochopitelně nedal. Porubští byli lepším týmem, ale proti pozorné olomoucké obranné hře se nedokázali ve druhé části příliš prosadit. V polovině druhé dvacetiminutovky zahrávali hosté svou druhou přesilovou hru v utkání. Kubáň se při ní pěkně zapotil, ale s pokusy Dostála, Bőhma i Málka si poradil. Ve 32. minutě předvedl pěknou tvrdou střelu z otočky Šimkovič, ale Vrzala vyrazil a k dorážce se nikdo z domácích nedostal. Hra najednou nabrala neuvěřitelný spád a tvrdost. V následné přesilovce se nejprve domácí hledali, ale nakonec druhá pětka přece jen soupeře uzamkla a v době, kdy hostující hráč naskakoval do hry, udeřila. V čase 35:14 nakonec poslal po velkém tlaku puk pod ležícím Vrzalou Petr Řezáč. Ve 38. minutě mohlo být opět srovnáno, když Malinovu střelu tečoval před Kubáněm Dopita jen těsně mimo branku. V závěru druhé třetiny se již nic neudálo, a tak Poruba vedla nad Olomoucí 4:3.

Hned po několika vteřinách poslední dvacetiminutovky ujeli domácí tři na jednoho, ale Kalina se s pukem dostal do velmi těžkého úhlu, přesto poslal kus černé gumy do brankoviště, kde si již situaci i přes několik dorážek Vrzala pohlídal. V úvodu 43. minuty našel Richter u druhé tyče stojícího Šimkoviče. Ten svou velkou příležitost nepřetavil v pátý gól v olomoucké síti. Domácí byli nadále aktivnějším týmem. Jenže především díky špatné koncovce a naopak tomu, že hosté vytěžili z minima maximum, byl stále vítěz utkání nejasný. Ve 47. minutě byla na řadě další přesilová hra domácího týmu. V té se do jediné šance dostal Řezáč, který nikým neatakován z mezikruží přestřelil. V padesáté minutě měl další možnost Jelšík, ale v polopádu, z těsné blízkosti branky, opět na Vrzalu nevyzrál. S přibývajícími minutami nabíralo utkání na nervozitě a nepřesnostech. Přesto měli nadále puk na svých holích častěji domácí. Kalina číhající u pravé tyče rovněž nedokázal dotlačit touš až za záda velmi dobře chytajícího olomouckého gólmana. Následně zahrávali přesilovku hosté. V té ovšem byli opět velmi aktivní Jelšík s Řezáčem, na druhé straně využil své lapačky po střele Ráce Kubáň. V čase 53:57 hosté přesto dokázali vyrovnat. Kubáně dokázal prostřelit k levé tyči Patrik Skácel. Hrálo se tak prakticky od znova. Domácí chtěli strhnout vedení na svou stranu více, ale pokusy Capcary, Řezáče ani Skočovského si místo v brance nenašly. V úplném závěru si oba týmy vyzkoušely hru ve čtyřech. V té pálil od modré Hrubý, před Vrzalou tečoval nebezpečně Jelšík, ale domácím dnes nebylo přáno. Utkání po šedesáti minutách nenašlo vítěze, a tak následovalo pětiminutové prodloužení.

Prodloužení bylo z obou stran až velmi opatrné. Až v úvodu jeho čtvrté minuty nastartoval po straně Hrubý a svou tvrdou jedovkou trefil horní tyč olomoucké branky, kam jeho pokus vytěsnil olomoucký zachránce Vrzala. Jelikož ani prodloužení nerozhodlo o vítězi, musely přijít na řadu samostatné nájezdy. Tři série nájezdů vítěze nenašly. Za domácí se trefil Martin Hrubý, za hosty pak Oldřich Heža. Ve čtvrté sérii proměnil svůj nájezd střelou mezi Kubáňovými betony Roman Rác, následně Petr Řezáč nedal, což znamenalo vítězství Olomouce a konečný nespravedlivý výsledek 4:5 po samostatných nájezdech.