Junioři a starší dorostenci vzdorovali polské reprezentační osmnáctce, rozešli se smírně

12.08.2014, Gabriela Juříková

V podstatě loňský kádr starších dorostenců doplněný juniorskými hráči se stal sparing partnerem v přípravě polské reprezentační osmnáctky. První branky se diváci dočkali až v deváté minutě, kdy skóre otevřel Mládek. Druhá perioda pak patřila polské reprezentaci, která dvěma góly v samém začátku třetiny obrátila stav zápasu ve svůj prospěch. RT TORAX celých dvacet minut hledal recept na překonání kvalitní polské obrany a brankáře. Našli jej až v druhé polovině třetí třetiny, kdy využili dvě přesilovky Radek Bartoň s Ratajem a Štěpánem. Ještě v téže minutě hosté vyrovnali a zápas tak skončil smírně 3:3. V nájezdech byli pak úspěšnější domácí hráči, když tři nájezdy z pěti proměnili.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 12.8.18:00
Polsko "20"
3:3(1:0, 0:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Mládek (Kurnik, Gola R.), 47. Bartoň (Rataj, Štěpán), 56. Bartoň (Rataj, Štěpán) – 21. Skrodziuk (Musiol), 26. Odlipni (Michalowski), 56. Jarosz D. (Krezokek). Rozhodčí: Jeřábek – Moravec, Rožánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 95. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček – Štěpán, Ščurek, Hranoš, Kropka, Široký, Olšr, Boháč – Gola R., Kurnik, Mládek – Bartoň, Gola P., Rataj – Dohnal, Csabala, Nardelli – Bialoň, Dyba
Polsko "20": Studziňski (Lewartowski) – Pasek, Musiol, Skokan, Gošciňski, Skrodziuk, Wielgos, Nsól, Krok, Gorzycki, Filip, Gordziewicz, Chorazyczewski, Hichalowski, Jeziorski, Duzy, Odlipni, Zywiokek, Nowak, Rajski, Jarosz D., Krezokek, Jarocz P, Bedar, Zieaňski, Lešniak, Szoltys
Do první minuty měli domácí dvě šance ke skórování. Poprvé neuspěl Kurnik a podruhé se neprosadil Rataj. Polský tým si vypracoval první vážnější šanci až proti třetí pětce složené z hráčů staršího dorostu. Maček tak musel zasahovat proti střele Odlipni. Hosté se v útočné třetině usadili a stříleli z každé příležitosti. Pokusy Rajskeho, Krezokeka byly hodně blízko gólu. A dorážka Dominika Jarosze jen těsně minula Mačkovu levou tyč.

Hrál se vyrovnaný hokej plný střetů a osobních soubojů. V sedmé minutě hrál RT TORAX přesilovku a zamkl soupeře ve třetině. Střelu Patrika Goly gólman Studziňski vyrazil, ale domácí byli nadále v držení puku a stříleli ze všech pozic. Střelu obránce Štěpána brankář vyrazil do ochranné sítě, a když byla hra opět zahájena, lstí dopravil kotouč okolo levé tyče Jonáš Mládek. Polskou obranu i gólmana překvapil rychlou změnou směru jízdy a vyjetím zpoza brány.

Hodně se bruslilo, hra se přelévala od branky k brance, a kdyby si polská dvojice Krezokek a Dominik Jarosz lépe porozuměla, mohla se radovat z vyrovnání. Ve třinácté minutě si zkusili sehrát přesilovku i hosté. Zywiokek pálil od modré, ale k dorážce se žádný hráč v červeném drese nedostal. Porubská čtveřice sehrála oslabení ke spokojenosti trenérů. V druhé přesilovce byli hosté důraznější na brankovišti. Skrodziuk ani Wielgos domácího gólmana nepřekonali a od modré neuspěl střelou příklepem Musiol.

Po změně stran se po šestnácti vteřinách polská reprezentace radovala z vyrovnání. Domácí pětice nezachytila včas polský únik. Skrodziuk vyrovnávací brankou nastartoval obrat. Dalších pět minut se hrál hokej nahoru dolů s přesilovkou pro domácí tým, ale stav zápasu se neměnil. Přestože měli Rataj, Patrik Gola či Kropka výborné gólové šance. Po střele Dominika Jarosze z kruhů byl Maček trochu otřesen, ale rozhodčí nechal hru plynout dál. Z následného útoku dvou proti jednomu volil Odlipni místo přihrávky na střed střelu nad lapačku a byl úspěšný. Maček nedokázal v bolesti ideálně reagovat a Polská osmnáctka tímto gólem otočila stav zápasu.

Po neuznaném porubském gólu dosaženém vysokou holí, měl vyrovnání ve svých rukách Patrik Gola. Chyběl mu však pomyslný krůček ke střílené nahrávce Bartoně. Poruba se trápila i v nabídnuté přesilovce, kdy Mládek v jejím závěru nastřelil pouze tyč. Domácí trápení pokračovalo až do konce druhé třetiny. Polsko sice pouštělo domácí velmi ochotně do své třetiny, ale více hráčům RT TORAXu nedovolilo. Zhuštěný předbrankový prostor nedokázali domácí překonat.

Polští reprezentanti zachycovali puky, ještě než došly ke gólmanovi a okamžitě jej vyváželi za modrou čáru. Vyhrávali i souboje na mantinelech a následně překvapovali domácí obranu brejky. Po čtyřiceti minutách byli spokojenější hosté, když dvěma brankami otočili vývoj zápasu ve svůj prospěch. Od začátku třetí periody domácí tým vyvíjel na soupeře tlak a pokoušel se vyrovnat. Vše vyústilo v přesilovku, ale dobrý pohyb polských reprezentantů a hra do těla, to vše nepřinášelo na domácí hokejky klid.

Až v druhé půlce přesilovky se domácí dočkali. Rataj přihrávkou vybídl Radka Bartoně a od čtyřicáté sedmé minuty se hrálo nerozhodně 2:2. Bojovnost se polské osmnáctce upřít nedala. Vysunula forčeking až do útočné třetiny a komplikovala tak porubskou rozehrávku. Maček si sáhl na puk až v jedenácté minutě poslední třetiny, kdy od modré pálil Zywiokek a na hranici brankoviště chtěl dorážet Skrodziuk. Jenže to už měl domácí maskovaný muž kotouč pevně ve své lapačce.

V přesilovce nastřelil polský obránce Zieaňski tyč, Dominik Jarosz bekhendem poslal puk nad bránu a následný závar mohl ukončit gólem Krezokek, jenže po několika střelách a dorážkách již ležící Maček puk na poslední chvíli vytěsnil vyrážečkou. Co se nepodařilo Polsku, podařilo se domácímu týmu. Přesilovku po necelých dvaceti sekundách využil po křižné Ratajově přihrávce Radek Bartoň.

Z vedoucí branky se však Poruba dlouho netěšila. Nepokrytý hráč na ose hřiště a v předbrankovém prostoru se prostě nenechává! Maček pokus Krezokeka ještě vykryl, ale k odraženému kotouči se dostal Dominik Jarosz a srovnal stav utkání na 3:3. V závěru hosté zvýšili tlak, ale na stavu se do sirény již nic nezměnilo. V následných nájezdech byli úspěšnější domácí borci, když tři z pěti proměnili. Hostům se podařilo Mačka překonat pouze jedinkrát.

Junioři sehrají další zápas v pátek 15. srpna na ledě Vsetína. Úvodní buly bude vhozeno v 15 hodin. Starší dorostenci se od čtvrtku představí na vítkovickém ledě v rámci mezinárodního turnaje, kde se střetnou, kromě domácího celku, s Běloruskem, týmem ze Salzburgu a právě Polskou „18“. Přesné časy všech utkání naleznete v aktualitách.