Hrálo se na jednu branku, přesto padly jen tři góly

06.08.2015, Gabriela Juříková

Mladší dorostenci měli při prvním zápase na domácím ledě v hledišti četnou podporu svým mladších kolegů a tím dobrou domácí kulisu. Olomoučtí trenéři mají v přípravě nabitý kádr, takže hledali vhodné hráče pro doplnění k těm nejlepším, které nechali doma. A na ledě to bylo brzy znát. RT TORAX byl ofenzivně lepším týmem, okupoval útočnou třetinu po celé utkání a soupeře moc před vlastního gólmana nepouštěl. I tentokrát zářil Ernest Bochnak, který dvěma góly z deváté a jednačtyřicáté minuty dostal domácí tým do vedení, které zpečetil v závěru utkání třetí brankou Tomáš Vojtášek. A to ještě Sebastiano Boniatti neproměnil trestné střílení. Na olomouckém ledě se oba týmy střetnou 13. srpna.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. čt 6.8.13:15
HC Olomouc
3:0(1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 9. Bochnak (Havránek), 41. Bochnak (Wawrzkiewicz), 56. Vojtášek (Kroček). Rozhodčí: Moravec, Kořistka. Vyloučení: 1:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 3:0.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Nagy, Pitucha, Kroček, Gajdoš, Teichmann, Popelář – Havránek, Bochnak, Wawrzkiewicz – Žídek, Vojtášek, Anlauf – Boniatti, Häring, Šimek
HC Olomouc: Machatý (30. Fajgl) – Dupal, Přecechtěl, Smejkal, Bajer, Pípal, Tichý, Handl, Přibík, Dvořák, Paclík, Vrh, Sojer, Palinek, Vašenka, Kořenek, Balog, Paul, Pražan

Kořenek se dostal do úniku, jenže na spolehlivého gólmana Mrázka ničím nevyzrál. Před tím však byla v útočném tlaku první porubská formace a i druhá pětka střelami prověřila olomouckého gólmana Machatého. Porubští mladíci okupovali útočné pásmo a nenechali Hanáky vydechnout. Brankář čelil nesčetným dorážkám a i nebezpečné střely z blízka dokázal pokrývat. Hosté se bránili souvislému tlaku a v mnohých okamžicích při nich stálo hokejové štěstí. V začátku deváté minuty se početné publikum přeci jen radovalo z branky, když Ernest Bochnak proměnil nahrávku Havránka v úvodní branku.

Olomoučtí kohouti se blíže Mrázkovi dostali v polovině třetiny, ale Palinek svou střelou domácího gólmana nikterak nepřekvapil a místo radosti z vyrovnání, vydýchával překvapení z promarněné šance. Po dlouhých pasážích porubského útočení se hosté pokusili několikrát přejít střední pásmo, ale vždy neúspěšně. RT TORAX bránil s přehledem svou modrou čáru a hosty do větších akcí nepouštěl. V závěru úvodní třetiny měli hosté přesilovku, ale Žídek vystihl nahrávku po modré čáře a ujížděl na bránu. Bekhendový blafák mu však nevyšel. Gólman Machatý kotouč zachytil s přehledem do lapačky. Ve druhé třetině byl k vidění stejný obraz hry, jako v úvodní dvacetiminutovce. Domácí neustále okupovali útočné pásmo a Olomoučtí se jen sporadicky dostávali před Mrázka.

V čase 17:40 byl při úniku nedovoleně zastaven Boniatti a rozhodčí nařídil trestné střílení. Porubský hráč mířil do pravého horního rohu brány, ale bylo to trochu výš než potřeboval, takže se skóre neměnilo. Po druhé přestávce domácí hráči z tempa nepolevili a v osmadvacáté vteřině se radovali z druhého gólu. Rozhodčí ukázal do brány a Ernest Bochnak se spoluhráči začal slavit. Nikdo totiž netušil, zda puk přešel gólmanovi za záda, až právě rozhodčí, stojící za brankou ukázal gesto docíleného gólu.

Na hostech bylo znát, že hrají teprve druhé přípravné utkání a někteří hráči dostali příležitost poprvé. RT TORAX měl zápas pod svou kontrolou a jen zřídka Olomoucké pouštěl před Mrázka. A když se někdo v červeném drese dostal do úniku, porubský gólman si pohlídal a vykryl všechny možné prostory, kde by puk prošel. Druhý olomoucký gólman Fajgl čelil palbě střel a dokázal vykrývat i dorážky. Hodně vypomáhala obrana a i proto bylo vedení Poruby jen dvoubrankové.

Marné pokusy o docílení třetího gólu byly ukončeny čtyři minuty před koncem třetí třetiny. Střela Tomáše Vojtáška z levého křídla a z prostoru kruhů byla namířena na vzdálenější tyč, a i když gólman Fajgl zmenšil povyjetím z brankoviště střelecký úhel, vedli Porubští 3:0. V posledních minutách utkání se pokoušeli Olomoučtí o čestný zápis. Vašenka vyrazil na zteč, ale Mrázek, byť neměl v utkání mnoho práce, si se střelou poradil. Další pokus měl Kořenek, jenže únik zastavila závěrečná siréna.

Pavel Leksovský (RT TORAX Poruba): Trenér Olomouce nechal doma dvě pětky, co mají jisté místo na soupisce, a domluvili jsme se, že ve čtvrtek k nim přijedeme s tím nejlepším, co máme, aby mělo utkání kvalitu a nehrálo se jen na jednu bránu, jako dnes. Naši kluci brzy pochopili, že mají šanci udělat dobrý výsledek, jenže chtěli puk dovést, jak se říká, až do kuchyně. Akce přehrávali, vymýšleli ještě něco na brankovišti, místo aby stříleli. Předešlá dvě utkání byla po střelecké stránce kvalitnější.

Pavel Sedlák (HC Olomouc): Byl to náš druhý zápas, ale dnes jsme přijeli s úplně jinou sestavou. V přípravě máme mnoho hráčů a všechny do týmu vzít nelze. Dnes jsme vzali kluky, které potřebujeme vidět a vyzkoušet. Nejlepší hráče jsme proto nechali doma a taky podle toho utkání i vypadalo. Věděli jsme, že budeme pod obrovským tlakem, ale kluci se musí poprat o místo v sestavě a mají na to ještě dvě víkendová utkání.