Základní část zakončili hráči Sarezy další porážkou

11.02.2008, Vladimír Pašek, Lukáš Bajgar

Hokejisté Sarezy Ostrava zavítali v rámci posledního 44. kola na led hanácké metropole, do Olomouce. V polovině čtvrté minuty otevřel skóre zápasu Adam Červenka a trefou Víta Stránského o necelou minutu později se dostala Sareza velice rychle do dvoubrankového vedení. Jenže další vývoj utkání nechal vzpomenout předchozí vzájemný duel na ledě Olomouce. Tehdy Sareza vedla dokonce o tři branky a i přesto nakonec v prodloužení podlehla 3:4. Tentokráte k obratu zavelel porubský odchovanec Petr Janečka ještě v první části. Druhou trefu domácích přidal Lukáš Luňák. Naposledy inkasoval Jakub Čech ve 46. minutě z hole Petra Žajgly, jenž upravil na konečných 3:2.

- 44.kolo po 11.2.18:00
HC Olomouc
3:2(1:2, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Janečka (Luňák, Vrdlovec), 36. Luňák (Brančík, Štach), 47. Žajgla (Brančík, Luňák) - 4. Červenka (Najdek), 5. Stránský (Gelačák). Rozhodčí: Kubeš - Čížek, Špringl. Vyloučení: 3:11, navíc Mocek 10 OT, Hubáček OK (oba SAR). Využití: 1:0. Diváci: 1500. Střely na branku: 45:25. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
HC Olomouc: Žigárdy - Nedbálek, Ministr, Bouz, Luňák, Jurdič, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Janáček, Vrdlovec, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, Buček, Gelačák, Tesařík, Vajda, Vnenk, Tomis - Červenka, Najdek, Zdeněk - Dušek, Řípa, Mikula - Urban, Novák, Stránský - Mocek, Hubáček, Glas - Bartošek

Do utkání vstoupili aktivněji hosté z Ostravy. A úvodní aktivita se jim záhy vyplatila. Vynutili si faul Janečky a po 27 vteřinách ve 4.minutě utkání projel ze středního pásma Adam Červenka a ranou z pravého křídla otevřel skóre 0:1. Po dalších třiapadesáti vteřinách si mezi kruhy do odkryté olomoucké obrany najel Vít Stránský a pod lapačkou Žigárdyho poslal kotouč překvapivě podruhé do olomoucké sítě 0:2. Olomoučtí však druhou branku vzali jako varování a vzpruhu, ihned se natlačili dopředu a zasypali Čecha nebezpečnými střelami. Porubský gólman kapituloval až ve 12.minutě, kdy obranu Sarezy dokonale vyšachovali olomoučtí mladíci a Luňák předložil mazácky lahůdkový pas pro Petra Janečku, který pohodlnou střelou do prázdné brány odčinil své vyloučení 1:2. kontaktní branka nalila další živou vodu do olomouckých žil a Čech měl neustále co na práci. Mora si zahrála i dvojnásobnou početní výhodu, v ní však krom rány Kříže a famózního Čechova zákroku nebylo příliš více k vidění,. Ještě před první sirénou putoval za katr hostující Dušek, rozehrání se ujala Ministrova formace, které se ovšem příliš nedařilo.

Mora dohrávala na začátku druhého dějství přesilovou hru, Bouz ihned prověřoval Čecha. Po přesilovce zůstala Mora v pásmu a vytvářela si stále větší tlak. Bohužel ale nepřicházely střely, navíc Sareza zahrozila i rychlými protiútoky, ve 25.minutě dokonce Dušek najížděl sám na Žigárdyho. Mora poté začala myslet i na zadní vrátka a Ostrava hru vyrovnala. Po oboustranném vyloučení Bouze a Stránského se však hokej vytratil a obě mužstva se utápěla v nepřesnostech a vzájemně se předháněla v počtu odevzdaných kotoučů. Sem tam se zrodila i nenadálá šance, gólmani si své posty ovšem strážili s přehledem. Zlom přišel až ve 36.minutě, po vyloučení Řípy se po jedenácti vteřinách opřel do kotouče Lukáš Luňák a s pomocí tečujícího ostravského beka vyrovnal 2:2. Mora se dostala na koně a Sareza začala být navíc nedisciplinovaná. Vyloučení Mocka a Glase, která přišla za sebou však nedokázali olomoučtí potrestat do druhé sirény.

Na úvod třetího dějství tak mohla Mora dohrávat minutu a 34 vteřin za Glasovo vyloučení. VBýsedkem však byl nevydařený nájezd Najdka a Červenky, kteří nedotáhli přečíslení 2 na 1 ani do přihrávky. Více vzruchu i šancí přinesla až další přesilovka při vyloučení Glase, který pzkal za Ovšáka, který se po faulu na Janečku zranil. Bordowsiho rána z mezikruží volala po brance, stejně tak nadějně pro olomoucké barvy vypadal o kotouč těsně míjející klec Sarezy po Paškově ráně. V čase 46:00 dovedla Mora svůj narůstající tlak do vedoucí branky. Rozjetý Richard Brančík našel nezištně přes obránce najíždějícího Petra Žajglu, který strhnul vedení na stranu Olomouce 3:2. O dvě minuty později odešel na lavici trestů další hráč Poruby Urban za krosček. Sareza se dostala pod drtivý nápor, v bráně ovšem proti Luňákovi i Brančíkovi zazářil Čech. Hosté se ale nemohli dostat do tempa a jejich nedisciplinovanost je připravovala o jakoukoliv možnost vrátit se do hry. V 51.minutě si ke dvěma minutám připsal i trest do konce utkání Hubáček, Mora ovšem nechala opět jen vyniknout Čecha. Pět minut před poslední sirénou si po Paškově podražení mohla k vyrovnání dopomoci Ostrava, přesilovou hru strávila spíše hledáním cesty do obranného pásma domácích. Závěr třetiny okořenilo několik rozmíšek mezi hráči, asistenti hlavního ale stačili plaménky pěstní výměny názorů ihned hasit. V posledních vteřinách se ještě hosté pokusili hrát bez brankáře, ovšem díky vyloučení Urbana se do přesilového zámku nedostali.

Jan Vavrečka (HC Sareza Ostrava): “My jsme si byli vědomi síly Olomouce, a také stavu našeho kádru. Do Olomouce jsme přijeli s cílem hrát jednoduchý hokej a pojmout zápas jako přípravu na play-off. V určitých fázích nám to vycházelo, obránci plnili svůj úkol v jednoduchém dostávání kotouče ze třetiny, nic příliš nevymýšleli. Bohužel jsme se taktickými chybami, tedy vyloučeními v útočném pásmu, dostali do oslabení. A Olomouc je známá svými kvalitními přesilovkami. V našich dvou rychlých slepených gólech se jistě odrazil i náš pozdní příjezd, domácí na nás museli čekat a já vím z vlastní zkušenosti, jak je takové čekání nepříjemné. Domácí se ale zvedli velice rychle. Pro nás generálka dopadla dobře, jsme připraveni na Kadaň, jako soupeře v předkole. Každopádně chci poblahopřát Olomouci k 1.místu ve skupině. Je vidět, že se v Olomouci odvádí velmi kvalitní práce.“

Petr Fiala (HC Olomouc): “Můžu podtrhnout, že čekání na soupeře je nepříjemné, i když jsme to hráčům zdůrazňovali, přesto jsme do utkání vstoupili špatně. Po dvou brankách to nevypadalo vůbec dobře, naštěstí se ale mužstvo začalo rychle zvedat. Vypomohla nám samozřejmě i řada vyloučení na straně hostí, v rovnovážném rozdělení sil jsme dnes nehráli příliš dobře. Víc než to nás ale mrzí dvě zranění, Ondráček i Ministr mají zhmožděná ramena a je celkem dobře, že máme nyní 13 dní do dalšího zápasu. Doufejme, že se hráči dají dohromady. Jsme rádi za vítězství ve Východní skupině, je to ale jen malý krůček. Když odehrajeme špatně play-off, tak se celá sezóna maže. Teď je důležité, abychom se připravili na čtvrtfinále, nelze říci, že si nějakého soupeře přejeme či ne, mužstva, která postoupí, budou kvalitní a budou se muset čtyřikrát porazit, což nebude nic jednoduchého.“