Více z nás mělo krvavé oči, hlásí Jan Bernát po hattricku Gordieho Howa

René Chyla, 06.03.2017
Porubská juniorka si více než týdenní pauzu mezi kvalifikačními zápasy zpestřila posledním duelem v rámci turnaje SILESIA BISSET CUP proti polské dvacítce. A i tentokrát se z výhry radovali Bahníkovi svěřenci, kteří rozhodli o vítězství již v první třetině, kdy pěti góly poslali hosty do kolen. Junioři sice poté polevili, i přesto ale vyhráli jasně 8:2 a na konci měsíce je čeká finále s Havířovem. „Čekali jsme od nich daleko více, hráli typický polský hokej,“ mrzí Jana Bernáta, který se podílel na výhře dvěma body.

STATISTIKY & FAKTA: JAN BERNÁT #87
Věk: 18 let, narozen 25. června 1998 Výška: 184 cm Váha: 82 kg Post: útočník, hokejku drží napravo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2013-2016)

Téměř desetidenní absenci zápasů vyplnil ostravským juniorům poslední duel v rámci turnaje SILESIA BISSET CUP. Bahníkovi svěřenci měli jistotu prvního místa, Poláci se po bídném startu na začátku sezony musejí po základní fázi spokojit s šestou příčkou. Že by chyběla motivace, se ale dle jednoho z hlavních aktérů sobotního večera říci nedá. „Ne, že by se nejednalo vůbec o nic, na závěr nás čeká ještě u nich turnaj a hrajeme s nimi navíc hodně často,“ začíná odchovanec porubského HC RT TORAX.

Polský výběr sice zpočátku tápal, v posledních kolech ale skolil například Frýdek-Místek či Prostějov, a tak se dalo očekávat, že Jarosław Morawiecki nasadí proti vítězi východní skupiny Ligy juniorů pořádně našlapanou sestavu. „Čekali jsme od nich o hodně více, hráli typický polský hokej, takže to za moc nestálo. Připravovali jsme se jako na každý jiný zápas, nicméně jsme měli za to, že dorazí v lepší sestavě, a my bychom si tak mohli pořádně zahrát,“ mrzí Jana Bernáta. Avšak nestalo se, polská dvacítka nastoupila prakticky v totožné sestavě jako před dvěma měsíci a v Porubě schytala osmibrankový debakl.

JUNIOŘI SMETLI POLSKOU DVACÍTKU OSMI GÓLY A V TURNAJI SI ZAHRAJÍ FINÁLE »

Už samotný začátek zápasu porubské juniorky s polskou dvacítkou začalo pro fanoušky parádní podívanou. V páté minutě domácí otevřeli skóre, když se po ukázkové individuální akci přes celé hřiště prosadil Lukáš Slíž. Pak už se ale role dirigenta ujal osmnáctiletý Jan Bernát, který v sedmé minutě zařídil navýšení průběžného vedení 2:0, kdy parádně tečoval před brankovištěm Slížovu dělovku od modré. „Bylo to jedno z těch rychlých střídání, kdy konečně beci začali pořádně střílet a já pak jen už tečoval. Sice se k nám během zápasu moc první lajna nepřidávala, ale jak říkám, zápas jsme výsledkově zvládli skvěle,“ připomíná porubský brankostroj, který se zastavil až na čísle osm.

Neuběhla ani minuta a porubský odchovanec parádně přichystal trefu pro Jakuba Bialoně, což znamenalo vedení již o tři branky. To od domácích stále nebylo vše, zanedlouho se v krátkém rozmezí prosadili Jan Korec s Tomášem Vilčkem a šichta pro Oskara Prokopa v hostující brance byla bleskovým švihem zpečetěna. Poté se sice Poruba zadrhla, o emoce a vyhrocené situace však nouze v žádném případě nebylo. „První polovina utkání byla spíše taková, že většina kluků měla hodně krvavé oči. Nechali jsme se hlavně později stáhnout jejich hrou, zápas byl agresivnější, než to bývá obvyklé,“ připomíná roztržky, do nichž nejprve zasáhl Lukáš Slíž s Rafałem Podlipnim.

Jan Bernát v bitce s Olafem Bizackim.

První vyhrocenější moment sice zůstal od hlavního sudího bez povšimnutí, následná bitka Jana Bernáta s Olafem Bizackim však již nikoliv. Šarvátka ale dlouhého trvání neměla, porubský útočník totiž během pár vteřin srazil nekompromisně svého soka k ledu a o vítězi bylo rázem rozhodnuto. „Vzniklo to zřejmě z té dorážky před brankou, tam je totiž potřeba více agresivity. Alespoň jsem završil zápas hattrickem Gordieho Howa,“ směje se. Protivník Jana Bernáta však zřejmě stále neměl dost, po návratu z trestné lavice se zanedlouho příliš nepohodl s Davidem Malátem.

„Jediný provokatér to určitě nebyl, my tam máme taky své hráče, kteří mají krvavé oči a něco rádi vyprovokují,“ culí se. „Duel jsme sice zvládli, nicméně musíme se připravit na ta důležitější utkání, která přijdou příští týden,“ hlásí Jan Bernát, který zároveň připomíná, že junioři hostí na konci týdne domácí dvojzápas proti Ústí nad Labem (pátek, 17:00) a Třebíči (neděle, 13:30). Pokud je zvládnou, s předstihem si zajistí titul absolutního mistra Ligy juniorů. „Očekávám, že to bude jako každý jiný zápas. Dáme do toho maximum a porveme se o to jako tým,“ říká na závěr s odhodláním.

Porubský odchovanec s dresem č. 87 dokonal v utkání proti Polákům hattrick Gordieho Howa.