Svaz přišel s další novinkou, zahájil povinné testování mladých hokejistů

Svaz přišel s další novinkou, zahájil povinné testování mladých hokejistů

Adam Bagar, 19.07.2012
S cílem zkvalitnění tréninkového procesu, pohybových schopností a připravenosti hráčů zavedl Český svaz ledního hokeje od sezony 2012/2013 povinné motorické testy a funkční vyšetření pro mladé hokejisty kategorie juniorů, staršího dorostu a mladšího dorostu. Výsledky jednotných testů umožní srovnání mezi hráči, kluby i jednotlivými věkovými kategoriemi. "Při přípravě testů jsme vycházeli ze zkušeností NHL, Švédska a Finska," říká šéftrenér svazu Slavomír Lener. Kluby již mají za sebou první testování, které proběhlo v závěru suché letní přípravy. Zúčastnili se jej samozřejmě i mládežníci HC RT TORAX Poruba.

Celý projekt byl připraven trenérsko – metodickou komisí ve spolupráci se sportovním oddělením Českého svazu ledního hokeje a ma za úkol zkvalitnit tréninkový proces, pohybové schopností a připravenost hráčů. „V minulosti patřil náš hokej v této oblasti mezi špičku, v poslední době jsme však testování podceňovali, ačkoliv mezinárodní trend je přesně opačný,“ uvádí šéftrenér svazu Slavomír Lener.

„V hokejově vyspělých zemích, ale i v zámořském basketbalu nebo v americkém fotbale, věnují testům velkou pozornost. Požadované hodnoty vyšetření jsou běžnou součástí hráčských smluv. Výzkumy dokazují, že dobře připravení hráči jsou méně náchylní ke zraněním a úspěšnější v osobních soubojích, vyšší anaerobní zásoby jim umožňují absolvovat více střídání s vysokou intenzitou a v neposlední řadě si prodlouží hráčskou kariéru,“ říká bývalý lodivod české seniorské reprezentace.

Motorické testy zahrnují celkem dvanáct částí a jsou zaměřeny na všeobecnou připravenost mimo ledovou plochu. Sleduje se se komplexně i specificky hokejová rychlost (agility Illinois – test), síla a hbitost (šplh na laně), odrazová síla důležitá pro bruslařský krok (šestiskok), vytrvalost břišního svalstva (sedy – lehy), anaerobní silová vytrvalost (přeskoky přes překážky), flexibilita (předklony, sepnutí rukou za zády), anaerobní vytrvalost (běh 3 x 200 m), silová vytrvalost (benčpres) a aerobní vytrvalost (běh 1 500 m).

Junioři, starší a mladší dorostenci budou testy povinně absolvovat dvakrát ročně. Členové mládežnických reprezentací je podstoupí na společných akcích. Nezapomíná se samozřejmě ani na gólmany, pro něž podklady připraví brankářská komise ČSLH. „Při přípravě testů jsme vycházeli ze zkušeností NHL, Finska a Švédska,“ doplňuje Slavomír Lener.

„Obsah jsme konzultovali s uznávanými odborníky, lékaři, fyzioterapeuty a klubovými trenéry. Věřím, že se stanou zdrojem validních, objektivních a spolehlivých údajů, umožňujících porovnání úrovně trénovanosti a výsledků tréninkového procesu. Trenéři i hráči budou na jejich základě vědět, na co se zaměřit, odhalí rezervy hokejistů a budou moci objektivně zkontrolovat jejich připravenost po zranění nebo nemoci," dodává na závěr Lener.

deneme bonusu