Sobotní duel s Chrudimí odstartuje snahu Porubských vylepšit pozice a zachránit prvoligovou příslušnost

Lukáš Bajgar, 01.01.2009
Rok 2008 se stal již minulostí a konečnou osmičku nahradila devítka v gregoriánském kalendáři. Lidé se ještě nebudou moci pořádně vyspat z novoroční kocoviny, a už budou mířit na zimní stadiony po celé republice. V pátek 2. ledna otevřou své brány extraligové mančafty, aby se o den později naplno opět rozjely nižší soutěže. HC VOKD Poruba přivítá v sobotu 3. ledna od 17 hodin celek z Chrudimi, nováčka a příjemné překvapení letošního ročníku. Nebudete-li moci zavítat osobně podpořit domácí či hostující borce, můžete sledovat tradiční online přenos.

Základní info o HC Chrudim

Město Chrudim leží co by kamenem dohodil od nedalekých Pardubic a především z odchovanců a ex-borců tamějšího celku těží a prospívá. Vždyť pátá příčka a zisk plné kopy bodů řadí ještě loni účastníka třetí nejvyšší soutěže naráz mezi absolutní špičku I. ligy, mezi týmy, které mají již téměř jistě zajištěné vyřazovací boje a které se v posledních deseti kolech základní části budou snažit jen držet dostatečný odstup od nepostupových pozic. Což u východočeského týmu značí údržbu dvaceti bodů na třináctý Most.

Ačkoliv vysoká pozice může naznačovat mnohé, stojí za zmínku šestá nejpropustnější obrana celé soutěže, Chrudimští inkasují průměrně rovné tři branky na jedno utkání. Není pak s podivem, že brankářská trojice Martin Němec, Martin Růžička a Lukáš Šrámek zaujímá v hodnocení soutěže příčky od osmnáctého místa dále. Nejlépe si vede dle statistik serveru hokej.cz Lukáš Šrámek s bilancí 3,45 branky na zápas a procentuální úspěšností 89,33. Jeho kolegové sice mají čísla lepší, bohužel nižší počty odchytaných zápasů je posouvají hluboko do pořadníku.

Ovšem kritika obrany není na místě, zvláště když kvality hry dozadu převyšuje ofenzíva. Té patří hned čtvrtá příčka s průměrem 3,25 tref do černého na utkání. Produktivitu Chrudimi ovládá hned trio jedenatřicetibodových hráčů: Tomáš Martinec (12+19), Marek Zadina (11+20) a Lukáš Král (5+26). V těsném závěsu za nimi je Jan Šeda s dvaceti šesti kanadskými body. V kádru sobotního soupeře Porubských nalezneme také Lukáše Vaĺka, forvarda s devítizápasovou zkušeností v dresu Sarezy Ostrava.

Základní info o HC VOKD Poruba

Hokejový klub VOKD Poruba vstupuje do kalendářního roku 2009 se sedmibodovou ztrátou na předposlední Horáky z Třebíče a dokonce s jednáctibodovou na poslední příčku zaručující předkolo vyřazovacích bojů. Jak již bylo zmíněno výše, zbývá do konce základní části deset utkání a chtějí-li se porubští hráči vyhnout nepříjemným bojům o záchranu, jež by následovaly, musejí výsledkově zabrat. Z posledních deseti utkání vybojovali pouhopouhé čtyři body za dotažení boje s Havlíčkovým Brodem na nájezdy, a v prvním kole nadstavby vítězstvím nad Kometou Group.

Vánoční svátky tak k pokusu o záchranu s sebou přinesly několik hráčských změn. Tou nejpodstatnější je angažování hned dvou brankářů. Z Brna přestoupil vsetínský odchovanec se zkušenostmi z extraligy Martin Štefl, jenž by se měl stát novou jedničkou. Navíc z Mladé Boleslavi do konce měsíce ledna přichází na hostování se zpětnými střídavými starty Filip Šindelář, jenž by měl vypomáhat především v utkáních Poruby hraných na ledech soupeřů, a to především v Čechách. Možnost zahrát si extraligu naopak dostal Milan Ovšák a to formou střídavého startu v Mladé Boleslavi. Útočné řady rozšíří z druholigové Orlové Martin Potočný. Porubské naopak dočasně formou hostování opouští Michal Holuša (na obrázku) s Lukášem Bučkem, oba vypomohou trenéru Flašarovi v druholigovém Prostějovu. Všem přestupům není ještě zdaleka konec a v jednání jsou stále další hráči.

Rozhodčí

Hlavním arbitrem sobotního zápasu bude Daniel Kočí, rodák z Karviné, jenž v letošním ročníku bděle soudil již dvě utkání VOKD. V prvním se domácí Porubští radovali z výhry 4:2 nad Mostem a měsíc nato 4:3 nad Berounem. Na čarách mu budou pomáhat pánové Marián Poruba z Kopřivnice a Rudolf Vengřín z Ostravy.

Letošní vzájemné měření sil

15. kolo: HC Chrudim – HC VOKD Poruba 1 : 3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky:
53. Stavenský (Šeda J., Šafařík) - 9. Kotásek (Gelačák, Vnenk), 13. Červenka, 51. Kotásek (Bartoš, Tesařík)
více o zápase

30. kolo: HC VOKD Poruba – HC Chrudim 1 : 4 (1:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
11. Ivan (Zdeněk, Pavelek) - 4. Kolář (Zadina), 6. Semorád (Vyskočil, Král), 41. Žák (Zadina, Toužimský), 54. Toužimský (Martinec, Zadina)
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledním zápase

HC VOKD Poruba: Iláš - Ovšák, Vnenk, Pavelek, Tesařík, Falter, Vajda - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Ivan, Mikula - Gelačák, Holuša, Rehuš - Bartošek, Janečka, Mocek

HC Chrudim: Němec - Daňo, Lojek, Kolář, Kuncl, Suchý, Šafařík, Toužimský, Vyskočil, Vágner - Bělohlávek, Beránek, Bláha, Král, Martinec, Semorád, Šeda J., Valko, Klejna, Zadina, Zohorna, Žák, Horák

Z historie chrudimského hokeje hokeje

Vznik týmu Chrudimi se datuje do roku 1931, kdy se při AFK Chrudim ustanovil hokejový oddíl, o tři roky později se celek Chrudimi přihlásil do Východočeské župy hokejové. Konec padesátých let je smutně zapsán v chrudimských kronikách, neboť hokej zde skončil. Na lepší časy se začalo blýskat poté, kdy bylo rozhodnuto o stavbě zimního stadionu. Ten byl slavnostně otevřen 9. listopadu 1975 a od následující sezóny hráli muži, dorostenci a žáci se střídavými úspěchy v krajském přeboru.

V sezóně 1991/92 postoupila Chrudim do druhé hokejové ligy, kde však vydržela jen tři sezóny a odprodala licenci Litoměřicím. Nutno podotknout, že v prvních dvou sezónách obsadila Chrudim přední příčky. Do druhé ligy se Chrudim vrátila v sezóně 2001 a zůstala v ní až do roku 2008, kdy dokázala postoupit společně s Benátkami nad Jizerou do ligy první.