Porážka je krutá, smutní Andreas Kubáň. Dohrával se zraněním

René Chyla, 28.03.2017
Srdcař, jak má být. Porubský odchovanec a jednička v ostravské brance při posledním zápase sezony Andreas Kubáň naskočil mezi tři tyče i přesto, že není stoprocentně fit a potýká se se zraněním. „Za 14 dní mám operaci. Teď se to řešilo nějakými léky a injekcemi,“ prozrazuje brankář HC RT TORAX, který ani přes 31 úspěšných zákroků nakonec Ostravany nedokázal přes veškerou snahu dovést k první výhře a odvrácení konce sezony.

STATISTIKY & FAKTA: ANDREAS KUBÁŇ #1
Věk: 25 let, narozen 19. července 1991 Výška: 178 cm Váha: 78 kg Post: brankář, lapačku má nalevo Mateřský klub: HC RT TORAX Poruba Další kluby: HC VÍTKOVICE RIDERA (2009-2013), HK Nový Jičín (2011-2012), HC Frýdek-Místek (2013-2015) a AZ Havířov (2015-2016) Úspěchy: 1. místo ELJ (2013), 2. místo II. liga sk. Východ (2017)

Andreas Kubáň nastoupil do branky již ve druhém finále, když už po osmdesáti vteřinách hry střídal v kleci Jakuba Čecha. O tom, kdo ale bude střežit tři tyče ostravského kádru tentokrát, rozhodlo až pondělní odpoledne. „O pozici jedničky jsem se dozvěděl až na poradě, tedy těsně před odjezdem na utkání,“ prozrazuje. Porubští hokejisté sice znovu brzy prohrávali, když ve třetí minutě poslal za Kubáňova záda kotouč Jan Kolařík, ani tak ale nelze mluvit jako v předešlých zápasech o hororovém startu. Kolaříkova rána totiž patřila k těm šťastnějším.

„Doteď netuším, zda to opravdu gól byl, nebo ne. Nejprve totiž střílel hráč z kruhu, to jsem ale vyrazil pouze Honzovi Kolaříkovi na hůl a on dorážel prakticky do prázdné branky. Nejprve jsem viděl, jak puk trefil pravou tyč, a když jsem se otočil, tak jsem viděl, že letí od levé tyčky ven. Tím pádem jsem si myslel, že to byla tyčka, tyčka a ven, navíc když rozhodčí rozpažil. Ale vůbec nevím, tohle bych musel vidět na videu,“ rozebírá celou situaci ze svého pohledu. Hlavní rozhodčí stojící u branky sice nejprve rozpažil, pak ale na chvíli zaváhal, když se za brankou rozsvítilo červené světlo, a nakonec ukázal směrem do branky – 1:0.

PORUBA PO SRDNATÉM VÝKONU PADLA NA LAPAČI PO NÁJEZDECH A SEZONA PRO NI KONČÍ »

RT TORAX pak v čele s pětadvacetiletým gólmanem dlouho dělal vsetínským střelcům vrásky na tváři, až konečně přišla 34. minuta, kdy porubskou střídačku zaplavila euforie po Puškárově vyrovnání. Vsetín si pak ale vzal vedení zpět, opět se tak stalo z početní převahy, kdy tentokrát pálil přesně Vladimír Luka. „Ten gól mě hodně mrzí, protože střelu jsem viděl. Šel jsem tam asi zbytečně moc dolů, tohle se zřejmě chytit dalo,“ přiznává fantom v porubské brance. Porubští borci ale znovu vydřeli vyrovnání, přečkali desetiminutové prodloužení a třetí duel tak musely rozseknout až nájezdy.

V nich ale jasně dominovali Valaši, kdy nejprve prostřelil Kubáně Vladimír Luka a znovu po něm i Jan Kolařík. „S Vladimírem Lukou a Honzou Kolaříkem jsem kdysi hrával, takže kluky znám, ale popravdě říkám, že jsem čekal od obou poněkud jiné zakončení,“ mrzí porubského odchovance, který se tak se svým mančaftem nakonec musel Vsetínu sklonit. „Tato porážka je krutá. Myslím si, že jsme se v sérii zápas od zápasu zlepšovali, kdo ví tedy, jak by to dopadlo, kdybychom hráli stejně jako v tomto utkání i ta dvě předešlá,“ přemýšlí Andreas Kubáň.

Andreas Kubáň jakožto porubská zeď.

Rozhodující zápasy playoff ve druhé lize totiž na rozdíl od extraligy stále mohou rozhodnout trestná střílení. „Takové vyřazení po nájezdech je dle mého názoru hodně přísné, při těch trestných stříleních rozhodlo také to, že vedli 2:0 na zápasy, a tak měli na hokejkách větší klid. My jsme pro prodloužení sezony museli za každou cenu vyhrát, takže těžko říct, jestli jsme pak byli nervózní, nebo čím to bylo,“ netuší porubský gólman. „Jsme zklamaní. I když jsme tu sérii měli hodně špatně rozehranou, tak i přesto jsme si chtěli ještě jednou zahrát před vlastními fanoušky,“ dodává. I třetí zápas finálové série si nenechal ujít plný stadion. Zatímco první zápas ve Vsetíně navštívilo 4 320 diváků, v Ostravě dorazilo do hlediště hned 4 101 namlsaných fanoušků, tak pondělní mač na Valašsku si jich nenechalo ujít hned 5 100.

„Samozřejmě je to lepší, než když hrajete na Technice, kam lidé v podstatě nechodí. Taková atmosféra vyburcuje asi každého, navíc je to finále, takže každý se chce ukázat,“Andreas Kubáň, který není již několik týdnů fit, i přesto se ale odhodlaně do porubské branky postavil. „Je pravda, že mám poranění v oblastí kyčlí, za čtrnáct dní mě čeká operace, což už jsem ale věděl od prosince. Řešilo se to teď injekcemi a léky, abych mohl tu sezonu aspoň nějak dohrát,“ pokračuje. Za ním stojí také v každé situaci hlavně ostravští fanoušci, kterých si také díky tomu nesmírně váží. „Jsme velmi rád za podporu, kterou mi fanoušci osobně projevili z kraje sezony. Skvělý zážitek bylo ale také finále, protože takto vyprodanou halu jsem v Porubě ještě neviděl,“ těší porubského brankáře na závěr.

Andreas Kubáň neměl své místo v přípravě vůbec jisté, nakonec se však stal oporou v porubském brankovišti.