Po zápase se poplácáme a v dalším zase seřežeme, zubí se Marek Kaluža

Po zápase se poplácáme a v dalším zase seřežeme, zubí se Marek Kaluža

R. Chyla, L. Bajgar, 07.10.2017
Hokejisté Poruby jsou k nezastavení. Od porážky na horkém ledě hodonínských Drtičů doslova zametají s každým, kdo jim přijde pod ruce. Důkazem jsou výhry nad Valašským Meziříčím (6:4), Novým Jičínem (8:0), Kopřivnicí (12:3) a naposledy také nad Šumperkem (9:5). Druholigová sezona od soboty píše svou druhou kapitolu ze sedmi a ve středu čeká HC RT TORAX domácí šlágr, v němž Flašarovi svěřenci přivítají rozjetý Hodonín. „K poražení je úplně každý,“ má jasno Marek Kaluža, který se řadí nejen v kanadském bodování k tomu nejlepšímu, co porubská obrana aktuálně nabízí.

PORUBA PO DRAMATICKÉM ZÁVĚRU UDOLALA DRAKY I POČTVRTÉ, ZDENĚK ZAZÁŘIL HATTRICKEM »

Porubští fanoušci musejí doslova vrnět blahem. Vždyť jejich miláčci nastříleli za posledních pět duelů rovných 39 branek, což je téměř osm na jediné utkání, čímž se nemůže chlubit ve druhé lize asi nikdo. Poslední porubskou smršť odnesli šumperští Draci, kteří schytali prohráli v Porubě popáté v řadě, v Ostravě tentokrát schytali devítku. „Postupně si to sedá. Čím více spolu hrajeme a trénujeme, tak je to lepší a lepší. Potenciál v mužstvu každopádně je a čím dříve na jakéhokoliv soupeře vletíme, tak tím dříve si budeme moci ten zápas organizovat sami,“ ví bek, jehož tým se podobného scénáře drží už pár dní, jelikož Porubští rozhodli poslední tři zápasy vždy už v první třetině.

Nejinak tomu bylo i v sobotu, kdy se na ledě RT TORAX ARENY střetly dva sousedící týmy tabulky. Šumperk ale po zaspaném úvodu zcela vypadl ze hry a šance byly do začátku třetí třetiny z jeho strany spíše ojedinělé. I přesto však po konci utkání bylo k optimismu v kabině daleko. „Sice jsme vyhráli, každopádně tu radost a dojem ze zápasu samotného nám trochu pokazil ten výkon ze třetí třetiny. Nemůžeme vést 7:2 a pak si nechat dát takové laciné góly,“ připomíná totální výpadek, během kterého Draci snížili během šesti minut ze 7:2 na 7:5 a dostali se rychle na dostřel. Výraznou měrou se na vítězství podepsala právě jeho pětka, která byla hned u pěti branek. „Všechny tři formace jsou vyrovnané. Sice to tam momentálně padá druhé a třetí lajně, ale v dalším zápase může zase rozhodnout první lajna. Prakticky každý může dát gól a utkání rozhodnout,“ těší porubského obránce.

Marek Kaluža je v obraně jistota.

On sám přitom vstřelil v poslední minutě první třetiny branku, která byla brankou doslova do sprch, jelikož Draci po jeho trefě v čase 19:49 prohrávali už 1:4. „Myslím, že Tomáš Káňa vyhodil puk z obranného pásma, kde už čekal Jirka Zdeněk, na kterého jsem zakřičel, ať mi to hodí do prostoru a v podstatě jsem se na bránu ani nedíval a zkusil poslat pod beton, což vyšlo,“ líčí akci, která hostujícímu výběru zřejmě definitivně srazila vaz. K brance přidal navíc dvě asistence, pokladník v kabině si ale jeho sobotním bodovým přídělem příliš nepolepší. „Já už jsem platil zápisné loni za první gól, takže aktuálně se mě nic netýká. Vím, že je tam ještě něco za hattrick, ale ten jsem nedal, takže já platit nic nemusím. Za určitý počet kanadských bodů určitě ne, to by musel platit pořád i Lukáš Říha. A asi bychom se ani nedoplatili,“ směje se Marek Kaluža od ucha k uchu.

Poruba se pomalu ale jistě stává pro Draky velmi neoblíbeným soupeřem, jelikož Šumperk prohrál na ostravském ledě letos už čtyřikrát a pokaždé vždy alespoň o tři góly. V přípravě to bylo nejprve 0:3 a 4:7, v lize padli Hulvovi učni výsledky 2:5 a 5:9. „Nemyslím si, že by to bylo na ledě tak jednoznačné, jak ukazují výsledky. Mají určitě výborný útok a mnoho šikovných hráčů, k ničemu jsme je prakticky kromě té poslední třetiny nepustili,“ pokračuje. A má nějakého (ne)oblíbence? „Mně osobně se nehraje proti nikomu špatně, ale můj „oblíbenec“ je bezesporu Lukáš Králík. Je to takový provokatér a panenka, jak jsem říkal už loni při playoff. Hraje hodně zákeřně, na to si musíme dát velký pozor,“ připomíná aktuálně neproduktivnější ostravský obránce.

Pokud některý útočník přejde přes tohoto porubského beka, pak si to určitě pamatuje ještě dlouho. Často se to totiž nestává.

„Bez takového popichování to ani nejde. V zápase je vše vyhrocené a bere se vše smrtelně vážně, ale po zápase je už vše jinak a je mi prakticky jedno, co se na tom ledě stalo. Je to takové zdravé hecování. Spoustu kluků tam znám, po zápase se poplácáme a v dalším se zase seřežeme,“ culí se. Poruba má aktuálně pět výher v řadě a to znamená jediné – ve středu přijede Hodonín. Hodonín, který jako jediný dokázal Porubské obrat o body. „Myslím, že porazitelný je úplně každý. My máme mančaft na postup a řeknu to klidně na plnou hubu. My si dovolit prohrávat prostě nemůžeme. Musíme do každého zápasu jít s tím, že jej chceme vyhrát,“ hlásí před duelem, který se bude řadit do kategorie ostře sledovaných.

Pokud Poruba onen duel vyhraje, vrátí se do čela tabulky s tím, že bude mít navíc jeden zápas k dobru a pokud zvládne i ten, může jít do trháku. Cíl je ale stanoven a konečné zúčtování přijde na řadu až na konci února a zejména v březnovém playoff, kde může rozhodovat každá maličkost. „Náš cíl je postoupit do finále a pak do první ligy. Nesoustředím se na to, kdo tam bude, my musíme porazit každého,“ ví porubský dlouhán. Právě finále a následné boje o vyšší soutěž mohou znovu do porubské haly přilákat větší počet zvědavců, kterých na finále přišlo více něž čtyři tisíce. „Třeba si fanoušci cestu na hokej najdou. Já to ovlivnit nedokážu, maximálně svými výkony, ať se přijdou podívat na mě. Nevím, co by se muselo změnit, ve městě je i extraliga, a když se podíváme zpátky na finále, tak sice byla polovina haly ze Vsetína, ale i našich přišlo dost, to byla paráda,“ vzpomíná na závěr.

STATISTIKY & FAKTA: MAREK KALUŽA #16
Věk: 23 let, narozen 12. října 1993 Výška: 190 cm Váha: 75 kg Post: obránce, hokejku drží nalevo Mateřský klub: LHK Jestřábi Prostějov Další kluby: HC Olomouc (2011-2012), HC Bobři Valašské Meziříčí (2014-2016), HC Technika Brno (2016) Úspěchy: postup do WSM ligy (2014)

V srpnu ještě proti sobě, nyní už v jednom týmu. Aneb příběh Lukáše Říhy a Marka Kaluži.