Vypjaté utkání rozhodla již první třetina, body zůstaly doma

02.10.2011, Gabriela Juříková

Ve čtvrtém kole soutěže přivítali starší dorostenci na svém ledě hráče Orlové. Zpočátku se zdálo, že je utkání vyrovnané. Orlová již ve čtvrté minutě vedla gólem Formánka, ale domácí RT TORAX nejprve srovnal a během pěti minut dalšími třemi góly zápas zcela obrátil na svou stranu. Po jednom gólu pak přidal i ve druhé a třetí tercii. Velký podíl na gólech měl Michal Pelech (1+3) a Martin Csomor (2+1). Orlová se k ohrožení domácí branky dostávala méně častěji než na začátku zápasu. Překonat brankáře Davida Mece, který poprvé v sezóně hájil domácí svatyni, dokázal až v poslední třetině z přesilovky Zuščík, výsledek však jen kosmeticky upravil. Na čtyřgólovém rozdílu se již nic neměnilo, a tak Poruba vyhrála 6:2 a počtvrté nepoznala porážku.

Liga staršího dorostu - 4.kolo ne 2.10.13:30
HC Orlová
6:2(4:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Stanke, 11. Csomor (Pelech), 15. Wolný (Havránek), 15. Pelech (Schwarz, Csomor), 35. Baca (Pelech), 45. Csomor (Smrčka, Pelech) - 4. Formánek (Churý, Lenomar), 56. Zuščík (Frait). Rozhodčí: Libiger - Novák, Laczko. Vyloučení: 6:7, navíc Soukal (POR) 5 + OK. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 90. Průběh utkání: 0:1, 6:1, 6.2.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mec - Soukal, Vrána, Baca, Demel, Chamrád, Bolek, Stanke, Balcar - Pobuta, Gola, Wolný, Havránek, Kropka, Kaleta, Pelech, Holáň, Schwarz, Csomor, Smrčka, Laryš.
HC Orlová: Slanina - Janiček, Tisovský, Piechaczek M., Zuščík, Srba, Masarovič - Mareček, Formánek, Lenomar, Churý, Frait, Vysloužil, Piechaczek J., Přecechtěl, Adamec, Dubnický.

Hájit domácí svatyni dostal v zápase proti Orlové od počátku David Mec. A brzy mu dopřáli jeho spoluhráči sáhnout si na puk. Po špatné rozehrávce Soukala v obranném pásmu se k puku dostal Lenomar. Gólovou příležitost mu Mec vychytal. Ale na souhru Radomíra Churého a Petra Formánka domácí brankář nestačil.

Porubská obrana propadla již v útočném pásmu a situaci dvou na jednoho výše jmenovaní vyřešili výtečně. Orlová vedla ve čtvrté minutě 1:0. Domácí měli velké problémy přejít přes střední třetinu. Nahrávky byly čitelné, nepřesné a hosté je dokázali úspěšně blokovat. Když už se RT TORAX dostal do gólové šance, končil puk v ochranné síti, jako se povedlo Schwarzovi nebo hodně mimo tři tyče.

Domácí zvyšovali tlak a dostávali soupeře do úzkých. Zoufalé vyhození puku obloučkem z vlastní třetiny se Orlové nevyplatilo. Puk dopadl ještě v útočné třetině Poruby a nejrychleji se zorientoval Vojtěch Stanke. Puk vypálil směr brána a možná nečekal, že to projde, ale prošlo. Těsně nad ledem a okolo betonu Slaniny. V osmé minutě bylo vyrovnáno.

Dlouho to vypadalo na vyrovnaný zápas, ale vše se změnilo v polovině první třetiny. Nejdřív se v přesilovce trefil Martin Csomor, když mu zpoza branky nahrával Michal Pelech a Patrik Demel vypomohl, když udělal prostor na brankovišti. V patnácté minutě si hosté vybrali černou minutku. Šavlovačka před brankovištěm Slaniny vyústila v gól. Nijak prudká bekhendová střela Josefa Wolného zajistila domácím dvoubrankový náskok.

Ještě v téže minutě zvyšoval dorážkou na 4:1 Michal Pelech, když Slanina neudržel střelu Csomora. Krýt střely útočníků musel i domácí gólman. Nebezpeční byli hlavně Lenomar s Radomírem Churým, kteří to zkoušeli několikrát. Zahráli si i první přesilovku, ale tu měli rozdělenou přestávkou. V sedmé minutě druhé třetiny si přesilovku zahráli opět a zdálo se, že je brankář Mec překonán. Kamil Lenomar nahodil puk zpoza branky, ten se zvláštně odrazil a kutálel se mezi bruslemi brankáře za brankovou čáru. Gól sudí neuznal pro zatlačení gólmana do brány.

Střelecké choutky měli hosté i po vypršení přesilovky. Zdeněk Přecechtěl se protlačil až na brankoviště, ale nezvedl puk dostatečně nad betony Mece. Další přesilovou hru, sice jen minutovou, nedokázali také využít. Do patnácté minuty druhé třetiny drželi hosté na distanc od svého brankáře domácí útočníky. Znepříjemňovali domácím rozehrávky už v jejich třetině a měli dobře organizovanou obranu. Většina střel končila mimo nebo ve výstroji brankáře Slaniny. Ale na nápřah Jakuba Baci nedosáhl. Puk zastavila v letu až branková síť. RT TORAX zvýšil touto střelou již na 5:1.

Na druhé straně nepřekonal Mece Lukáš Adamec. Zkoušel to na něj bekhendovou střelou. Orlovští v závěru třetiny zatlačili domácí tým do jejich pásma a dostali šanci v další přesilovce. Po necelé minutě se v útočném pásmu provinil navrátilec z Vítkovic a zároveň kapitán RT TORAXU Jakub Kaleta a umožnil tak hostům zahrát si dvojnásobnou přesilovku. A jako v první třetině, tak i tentokrát ji měli přerušenou přestávkou.

Ani jednu nedokázali využít. Šanci měl Radomír Churý, ale zkoušel to opět bekhendem a nezvedl puk dostatečně vysoko, aby přepadl přes Meceho betony. Druhá přesilovka z pěti využitá na straně Poruby. Stejný vzorec jako při první využité. Přihrávka zpoza branky tentokrát od Smrčky do předbrankového prostoru, kde si v pravý čas najel Martin Csomor a zvýšil na 6:1. Orlová v poslední desetiminutovce zápasu přitvrdila. Hrála tvrdě, nesmlouvavě, dohrávala souboje a někdy i na hranici pravidel.

Jeden takový souboj neustál Josef Wolný po Zuščíkově nárazu a s pomocí spoluhráčů odešel otřesen do šatny. Hosté hrozili i střelecky. Aktivní byli stále Churý s Lenomarem. Nakonec byl David Mec překonán v přesilové hře hostí střelou od modré Ondřejem Zuščíkem po předchozím neúspěšném pokusu Davida Fraita. Orlová snížila na rozdíl čtyř branek a do konce zápasu zbývaly čtyři minuty. V hokeji spousta času. A jak se blížil konec utkání, jiskřilo se stále více.

Domácí ukázali, že i oni umí hrát do těla, ale Dalibor Soukal se nechal hodně vyhecovat a skolil Dubnického tak nešťastně, že dostal vyšší trest za napadení – pět plus do konce utkání. Dubnický se z ledu zvedal těžce. Zápas dohráli domácí ve čtyřech. Nic podstatného se již nedělo a tak i po čtvrtém kole nepoznal RT TORAX porážku.

Výsledky ostatních utkání Ligy staršího dorostu - 4. kolo

HK MD Šumperk – HC Slezan Opava 6:0
HK Jestřábi Prostějov – SK Karviná 2:2
SHKM Hodonín – HC Uherské Hradiště 3:0
HC Frýdek-Místek – HC Zubr Přerov 3:6

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): V Přerově jsme odehráli hokej extraligové úrovně. Dnes byl nepohledný z obou stran. Chtěli jsme hrát nátlakový pohledný útočný hokej. Nebylo to podle našich představ. Obrana dobrá, ale útok neklapal, jak by měl. Sice jsme nečekali s Orlovou problémy, přestože měla v brance dobrého gólmana z Vítkovic. Využili jsme dvě přesilovky, které se zlepšily. Csomor ví, kde má být, je chytrý a umí si to načasovat, umí si najet, vystřelit. Chodí nám tu kluci z Vítkovic, tak nemáme v zápase klasické pětky, jako na tréninku, ale samozřejmě budeme přesilovky pořád pilovat. Jsem rád, že jsme dali šanci Mecovi. Zachytal dobře, spolehlivě a je to pro něj i pro nás důležité.

Jaroslav Janíček (vedoucí týmu Plus Oil Orlová): Rozhodla první třetina, kdy jsme dostali tři rychlé góly. Vypadalo to, že je po zápase. V přestávce jsme si něco řekli, hra se z naší strany zlepšila, ale Poruba byla v zápase lepším týmem.