Tříbrankové vedení nestačilo, extraligový sen se rozplynul v posledních čtyřech minutách

19.03.2016, René Chyla

Junioři ostravské Poruby nenaskočili do důležitého zápasu na ledě Písku pravou nohou a od osmé minuty prohrávali díky přesnému zásahu Roda. RT TORAX ale bojoval a ještě od první přestávky dokázal stav utkání otočit ve svůj prospěch. Po dvou třetinách dokonce už Porubští vedli vysoko 4:1 a vypadalo to, že Poruba bude prvním týmem, který nedobytnou píseckou tvrz dobyje. Domácí ale dřeli, využili dvě přesilovky a rázem bylo zaděláno na drama. Matouš Stupka sice ihned odpověděl a během 122 vteřin zamířil do černého hned dvakrát, Písek se ale tříbrankovým rozdílem nenechal zastrašit, v posledních deseti minutách srovnal a bonusový bod přidal v samostatných nájezdech. Písečtí tak vyhráli celou Ligu juniorů a porubští borci si musejí minimálně rok na postup do extraligy počkat.

Liga juniorů - K3 pá 18.3.17:30
IHC Písek
7:6sn(1:2, 0:2, 5:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Rod (Duchoň, Koutenský), 43. Jiřinec (Duchoň, Vlk), 46. Vlk (Koutenský, Duchoň), 51. Klas (Vlk, Duchoň), 57. Klas (Koupal), 60. Vlk a rozhodující nájezd Volf – 14. Smrčka (Gelnar), 15. Gola P. (Štěpán, Stupka), 28. Kropka (Ballner), 30. Ballner (Sysala, Kropka), 46. Stupka (Hranoš), 48. Stupka (Gola P.). Rozhodčí: Sýkora – Jílek, Šimán. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 206. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4, 3:6, 7:6.
IHC Písek: Kříž (od 48. Kadlec) – Frühauf, Koutenský, Hřebíček, Ruda, Polanský, Stodolovský, Hanus – Vlk, Jiřinec, Koupal, Duchoň, Volf, Rod, Skala, Strnad, Javůrek, Klas
HC RT TORAX Poruba: Šrámek – Štěpán, Šustala, Ščurek, Široký, Kropka, Hranoš – Gola P., Ballner, Sysala, Moravčík, Bialoň, Stupka, Gelnar, Mládek, Smrčka, Kurnik

Porubská juniorka musela na ledě Písku vyhrát minimálně o dva góly, aby ještě mohla pomýšlet na celkové první místo, které by při splnění určitých pravidel zajišťovalo vstupenku do juniorské extraligy pro následující ročník. RT TORAX byl ale v úvodu zřejmě ještě v autobusu, domácí totiž mohli jít do vedení už ve druhé minutě, Hřebíčkova rána ale prosvištěla jen těsně kolem levé tyče Šrámkovy klece. V osmé minutě protrhl bezbrankový stav domácí Písek při signalizované výhodě. Porubskému gólmanovi vypadl puk z náruče, čehož využil Tomáš Rod, který doklepnutím poslal puk k pravé tyči – 1:0.

O minutu později mohlo být s Porubskými ještě hůře, kdyby Jiří Duchoň proměnil svůj únik ve druhou branku. Čtrnáctá minuta už ale patřila ostravským borcům. V oslabení totiž po pravé straně ujel Jakub Gelnar, jenž nahrával před branku najíždějícímu Marku Smrčkovi, který tečoval kotouč nad Křížovu lapačku – 1:1. Stačilo 51 sekund a rázem byli na koni hosté. Po Štěpánově dělovce puk poskakoval v předbrankovém prostoru, kde se nejlépe zorientoval Patrik Gola, který bez problémů poslal puk za gólmanova záda – 1:2.

Písečtí měli velkou možnost k vyrovnání ve 25. minutě. Jiří Duchoň se totiž prodral mezi porubskými obránci a pádil sám na Richarda Šrámka, který ale skvěle zasáhl pravým betonem. Porubští navýšili své vedení o tři minuty později. David Ballner nahrál mezi kruhy Adamu Kropkovi, jenž z mezikruží vyvolal obrovský nával nadšení střelou k pravé tyči – 1:3. Neuběhly ani dvě minuty a Písečtí byli na ručník.

David Sysala předal na modré kotouč Davidu Ballnerovi, který si zkušeně položil domácího brankáře a zakončil do prázdné kasy – 1:4. V témže čase si hlavní lodivod Písku vybral oddechový čas. Domácí mohli chvíli nato snižovat v 99 sekund trvající dvojnásobné přesilovce, tu ale obětaví porubští borci skvěle ubránili a do kabin šli s pohodlným tříbrankovým náskokem.

Poslední třetina se ale proměnila doslova v noční můru. Na začátku třetí dvacetiminutovky napřáhl v přesilovce Jakub Jiřinec a písecký forvard se trefil přesně mezi betony – 2:4. Další přesilovka domácích a další gól. Josef Vlk předvedl důraz v brankovišti a odražený puk uklidil k levé tyči – 3:4. Pouhých třináct sekund stačilo Porubským na to, aby znovu odskočili na dvoubrankový náskok. Matouš Stupka z pravé strany zaskočil Kříže pohotovou střelou nad vyrážečku – 3:5. Za dvě minuty byl střelec páté branky hrdinou. Matouš Stupka dostal přihrávku zpoza branky a doklepl puk k levé tyči – 3:6. V tu chvíli jen málokdo pochyboval o vítězi.

Na to, co se ale stalo v posledních deseti minutách, budou porubští borci opravdu neradi vzpomínat. V čase 50:21 dorážel Vlkovu střelu Tomáš Klas k levé tyči a najednou bylo zaděláno na drama – 4:6. Tři minuty před koncem zkoušel v pádu z ostrého úhlu Tomáš Klas a puk k překvapení všech zapadl s pomocí tyče za Šrámkova záda – 5:6. Porubě tak nezbývalo nic jiného než odvolat brankáře a doufat v nemožné. Při power-play ale využil zaváhání ostravské obrany Josef Frühauf a přes dvě třetiny hřiště zamířil přesně do odkryté branky – 6:6. V následných nájezdech pak byl jediným úspěšným střelcem Jakub Volf, který zajistil Písku první místo v Lize juniorů – 7:6.

Radek Volf (IHC Písek): Celá sezona byla z naší strany výtečná, jelikož jsme ze čtyřiceti mistrovských zápasů prohráli pouze jediný. Dnešní zápas jsme začali velmi dobře, prvních patnáct minut jsme byli jasně lepší a vedli jsme zaslouženě 1:0. Po našich dvou hloupých chybách ale soupeř otočil, což nás trochu složilo. Zřejmě jsme to chtěli zase rychle urvat na svou stranu, z čehož pramenily další obrovské chyby. V posledních deseti minutách už jsme hráli pouze na deset lidí, kterým jsem opravdu věřil, že ještě dokážou s výsledkem něco udělat, což se stalo. Byla to prostě krásná hokejová podívaná.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Utkání jsme měli opravdu velmi dobře rozehrané a prohráli jsme si ho nakonec sami poslední desetiminutovkou, kdy jsme se po našich chybách dostávali pod tlak, čehož Písek využil a snížil na rozdíl jediné branky. V tu chvíli bylo jasné, že nám nic jiného než hra bez gólmana už nemůže pomoci. Na rozdíl dvou branek už jsme ale neodskočili, naopak domácí využili naši power-play a stav utkání srovnali. Píseckým hokejistům gratuluji k celkovému vítězství.