Také odveta patřila suverénním Vítkovicím, mladší dorostenci v přípravě potřetí padli

12.08.2014, Gabriela Juříková

Porubští mladší dorostenci se podruhé představili na domácím ledě. Podruhé v přípravném období se pak střetli se silným extraligovým výběrem Vítkovic. Chtělo by se říci, že lépe vstoupili do zápasu domácí, brankou Martina Plisky, ale po první dvacetiminutovce byli spokojenější hosté. V zápase vedli rozdílem čtyř branek a do druhé přestávky své vedení navýšili o další tři góly. V poslední třetině Poruba přidala na bojovnosti a bylo to hned znát. Hosté se k dalším úspěšným zakončením nedostali a na konečných 2:8 snižoval v přesilovce Vojtěch Střondala. Ve čtvrtek 14. srpna jedou mladší dorostenci do Olomouce. Utkání je naplánováno na dvanáctou hodinu.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. út 12.8.14:15
HC Vítkovice Ridera
2:8(1:5, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Pliska (Žídek), 50. Střondala (Havránek, Nagy) – 4. Baláž (Gřesík), 6. Baláž (Gřesík), 6. Cháňa (Richtár), 10. Baláž (Stareček), 14. Sojka (Cháňa, Richtár), 21. Baláž (Gřesík), 26. Pastor (Baláž), 31. Urban (Žemba). Rozhodčí: Řezáč – Křistka. Vyloučení: 5:3. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 38. Průběh utkání: 1:0, 1:8, 2:8.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mrázek (6. Remiáš) – Nagy, Pliska, Dobeš, Balcárek, Kroček, Glumbík, Timura, Střondala, Bochniak, Židek, Plachý, Havránek, Vojtášek, Takáč, Mrva, Zicháček, Voznička.
HC Vítkovice Ridera: Křehlík (30. Málek) – Malík, Stareček, Gřesík, Baláž, Pastor, Ficek, Juřena, Richtár, Sojka, Cháňa, Kučera, Šulák, Vícha, Urban, Kylnar, Bílý, Teplanský, Žemba, Vacula, Fridrich.

První vážnější akci před brankou si vypracoval domácí tým a důraz Takáče a Vojtáška ukončil až přikrytím kotouče vítkovický gólman Křehlík. Hosté se po vyhraném buly rychle dostali do útočné třetiny a Urbanovi chyběl jen krok, aby dosáhl na přihrávku Kylnara a skóroval tak do odkryté brány. V druhé minutě hrála Poruba přesilovku a v její polovině překonala hostujícího gólmana. Židek nahodil kotouč před branku, kde jej šťastným odrazem dopravil za Křehlíkova záda Martin Pliska. Z vedení se domácí střídačka dlouho neradovala. Po minutě hry bylo vyrovnáno. Jozefa Baláže pozapomněli domácí obránci ohlídat a tato chyba odstartovala vítkovickou gólovou smršť.

RT TORAX jakoby nevěděl, co má hrát. Hosté lehce přecházeli do útočné třetiny a jednoduchými, ale rychlými přihrávkami přečíslovali porubské pětky. V začátku šesté minuty zvyšoval na 2:1 z pohledu Vítkovic svou druhou brankou Jozef Baláž a v jejím závěru se po vyhraném buly po ledě prosadil Ondřej Cháňa. Trenér Smeták poslal do branky Remiáše, který vítkovické střely v průběhu čtyř minut dokázal pochytat. Kapituloval až v desáté minutě v oslabení, kdy Jozef Baláž mířil přesně nad levé rameno a zkompletoval tak hattrick.

Pátou branku slavily Vítkovice ve čtrnácté minutě díky pohotovosti a důrazu na brankovišti. Po střele Cháni propadl kotouč Remiášovi mezi betony a volně ležící puk Kristián Sojka dopravil do prázdné brány. Svěřenci trenéra Smetáka a Leksovského i přes důrazné nabádání ke hře do těla a krytí hráčů s kotoučem, nestíhali soupeřovo tempo a ve hře propadali. Kromě první útočné akce v úvodu třetiny si nedokázali další podobnou vytvořit, byť se do vítkovického pásma občas dostávali.

Po změně stran vítkovická ofenzíva pokračovala. Rychlý přesun hry na porubskou polovinu a důraz na brankovišti znamenaly šestou branku v domácí síti. Náhodný odraz po střele Gřesíka z rohu zakončil Jozef Baláž a připsal si tak čtvrtou branku. V páté minutě prostředního dějství po několika střelách, které Remiáš vykryl, na dorážku Daniela Pastora nestihl včas reagovat – 1:7.

Vítkovický brankář Křehlík v deváté minutě druhé třetiny musel zbystřit své smysly a mít se před Havránkem a Zicháčkem na pozoru. Nakonec zasahovat ani nemusel. Kotouč vybojovali vítkovičtí obránci a vyvezli jej z pásma. Od poloviny zápasu se do brankoviště hostů postavil Roman Málek a mohl tak sledovat, jak jeho protějšek loví ze své sítě již osmý puk. Vítkovičtí nabrali v obranném pásmu rychlost a přesnými přihrávkami přehráli porubskou obranu. Na rozdíl sedmi branek zvyšoval Adam Urban. Hosté polevili v útočení a na delší dobu dovolili domácím zůstat v útočné třetině. Málek úspěšně a s klidem likvidoval střelecké pokusy Jana Žídka a Marka Zicháčka a připsal si tak pár zásahů do statistik přípravných zápasů.

V oslabení ujel Pastor a gólman Remiáš ve snaze zastavit jeho průnik vyjel hodně z brankoviště a před vítkovickým útočníkem byla už jen prázdná brána. Do střely se na poslední chvíli postavil Pliska a zabránil tak jasnému gólu, čímž sklidil uznání publika. Po druhé přestávce dohrával RT TORAX přesilovku, ale k ohrožení vítkovické branky se nedopracoval. Zato hosté byli blízko devátému gólu. Remiáš však dobře přečetl hru a dokázal sledovat rychlé přihrávky Vítkovic, takže při střele Gřesíka byl na správném místě.

Slibně vypadalo prohození Sojky přes obránce Starečka, ale kotouč byl rychlejší než hráč a gólman Málek neměl problém jej skrýt pod lapačku. Poruba se častěji dostávala před vítkovickou branku. V dalším střídání vyhrál Sojka buly v obranném pásmu a přebruslil celé kluziště, jenže koncovka už tak hvězdná nebyla. Úspěšní v útočení byli i Havránek s Židkem, ale i v jejich případě střelba vázla.

Kombinačně s kýženým výsledkem byla Poruba produktivní až v přesilovce, kdy na konci střelecky přihrávkového kolotoče a hlavně důrazu na brankovišti byl Vojtěch Střondala. Ve třetí třetině se vítkovická střídačka na střely hodně nadřela. Domácí začali hrát to, co měli hrát už od prvních minut zápasu a už to, pro diváky, nebyl hokej jen na jednu branku, ale hrálo se tak říkajíc nahoru dolů. Z pohledu domácího týmu bylo však již pozdě na nějaký výrazný zvrat ve vývoji utkání a museli skousnout porážku 2:8.

Martin Smeták (RT TORAX Poruba): Utkání bylo z naší strany tragické. Bylo vidět, že nestačíme bruslařsky ani fyzicky. Kluci neplní, co jim říkáme, samozřejmě, že s Vítkovicemi se nemůžeme srovnávat. Naší slabinou jsou gólmani, kteří mají průměr pěti branek na zápas a musí se rychle nad sebou zamyslet a něco se sebou dělat, jinak nemáme jako tým v soutěži šanci pomýšlet na dobré výsledky.

Roman Ryšánek (HC Vítkovice Steel): V utkání jsme se velice rychle dostali do vedení a kluci poslední třetinu možná podvědomě vypustili a dali tak Porubě více prostoru k prosazení. Udělali jsme několik změn v sestavě, protože máme široký kádr a chtěli jsme vyzkoušet všechny hráče. Sice už máme vybrány hráče do týmu, ale ještě pořád zbývají dvě tři volná místa, takže pořád prověřujeme a hledáme.