Starší dorostenci sehráli vyrovnané utkání, ve kterém rozhodly o vítězi až góly v poslední třetině

26.11.2010, Gabriela Juříková

Hůrá hokej viděli diváci v prvních třiceti minutách zápasu mezi domácím RT TORAXEM a hostujícím Plus Oil Orlová. Skoro žádné střely na brány, ale hodně bruslení, urputné boje o kotouč a přenášení hry z jednoho konce na druhý jako na tenise. Ani jeden ze soupeřů neměl vyloženě navrch. Až zredukování útočných řad na domácí střídačce vedlo v poslední třetině k obratu. Ke gólu z druhé části přidali domácí další tři zásahy. Nejproduktivnějším hráčem se stal s dvěma góly Tomáš Král a domácí svou výkonností potvrdili vedoucí postavení v tabulce.

1. liga staršího dorostu - 16.kolo pá 26.11.17:15
HC Orlová
4:0(0:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 28. Formánek (Maček, Kaleta), 44. Král (Mihal, Újezdský), 53. Pelech (Hurník, Franz), 56. Král (Hurník, Mihal) . Rozhodčí: Langer - Jureček, Rychlý. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 50. Průběh utkání: 4:0.
HC RT TORAX Poruba 2011: Hlavina - Wolný, Vrána, Franek, Soukal, Baca, Hradil, Zuščík, Herman - Hurník, Rosypka, Lukašík, Maček, Franz, Král, Mihal D., Újezdský, Kaleta, Pelech, Formánek, Pobuta.
HC Orlová: Šrámek - Janíček, Maczurek, Matějek, Florek, Majola, Weisser F., Štula, Mihal P., Dýrr, Wolek, Chamrád, Weisser A., Balner, Česlík, Rimmel, Frait, Vysloužil, Masarovič.

Opatrná hra byla k vidění v prvním dějství zápasu. Herní projev obou soupeřů neodpovídal vzájemnému postavení v tabulce. Papírově slabší (osmá příčka v tabulce)Plus Oil byl zdatným soupeřem lídru tabulky. Znepříjemňoval domácím rozehrávky, aktivně napadal a nepouštěl je před brankáře Šrámka.

Na střely a útočné akce byla první třetina skoupá. Domácí nechali střelecky vyniknout Balnera, poté Fraita a v přesilovce si nechali ujet Majolu. Střelecky nebezpečný byl Wolek a Patrik Mihal. Naštěstí mají Porubští velikou oporu v brance – Hlavinu. Byl vždy ve střehu a nedovolil žádné překvapení.

Pár gólových nádechů měl i RT TORAX. Jednou mohli skórovat v oslabení, když Franek získal v obranné třetině kotouč, přesbruslil hřiště a nabídl gólovou šanci Franzovi, který puk mezi tři tyče nedostal.

Velice nebezpeční byli v jednom ze střídání Maček s Kaletou. Maček nahrával zpoza brány před brankoviště Kaletovi, ale jeho úmysl vystihl obránce vložením hokejky do přihrávky. Pak si pozice vyměnili, ale jejich úmysl dobře přečetl brankář Šrámek a tak se skóre neměnilo.

Druhá třetina začala ve stejném duchu, jako se odehrála ta první. Hokej nahoru dolu, až si divák myslel, že je na tenise a ne na hokeji. Domácí se postupně dostávali na vlnu své obvyklé hry a začali houževnatého soupeře přehrávat.

V osmé minutě se dostavil kýžený efekt. Na začátku byla akce Mačka, který zpětnou přihrávkou vybídl Formánka ke střele. Puk si však zpracovával ze vzduchu po zásahu orlovské obrany a tak nemohl pohodlně zakončit. Puk si Petr Formánek vybojoval v pravém rohu a klestil si cestu k brance. Byl podražen a i v poloze ležmo dokázal poslat puk mezi Šrámkovy betony – 1:0.

V závěru třetiny se hodlali prosadit i hosté a měli k tomu několik dobrých šancí. Dokonce se i začali radovat z gólu. Puk sice byl v síti, ale boční, bohužel.

Do poslední třetiny se lépe vstupovalo na led domácím, ale ani hosté nebyli bez nadějí něco se stavem udělat. Bojovalo se o každičký kousek plochy, o každý ztracený kotouč. V jednom takovém souboji v obranné třetině získal puk Tomáš Král. Projel se až k soupeřově bráně a vystřelil. Zdálo se dle postoje brankáře, že má puk v bezpečí náruče, ale ten si našel cestu pod rukou a RT TORAX vedl 2:0.

Domácí pak zavřeli střední pásmo a Plus Oil se jen těžko přes něj dostával. Přesto se jim podařilo několikrát prověřit pozornost domácího gólmana. Nebezpečný pro Hlavinu byl Frait a obraně zatápěla útočná lajna Dýrr – Wolek – Weisser Filip.

Na druhé straně Újezdský mířil hodně vysoko, až se puk zastavil v ochranné síti. Následné vhazování po pravé ruce Šrámka bylo klíčové pro třetí gól Poruby. Po buly se puk dostal před brankoviště a dvě skupiny hokejek začaly plácat do ledu jako zběsilé.

Jedna skupina se snažila odpravit puk co nejdál od brány, ta druhá samozřejmě opačným směrem. Přetlačovanou nakonec vyhrála druhá skvadra. Vítězem této disciplíny se stal Michal Pelech.

Po třech minutách rozjel hezkou akci Mihal. Od mantinelu poslal střílenou přihrávku křižmo přes útočné pásmo, puk před brankoviště zkorigoval Hurník a Tomáši Královi stačilo jen vložit do střely hůl. Puk pohodlně dopravil do brány a Poruba vedla 4:0.

V závěru utkání mohl po zaváhání obránců přijít Hlavina o čisté konto. Matějku nechali vystřelit, ale jeho střela zazvonila o břevno.

Přestože je Plus Oil v tabulce hluboko pod RT TORAXEM, byl velice nebezpečným soupeřem a domácí se na vítězství hodně nadřeli, byť výsledek 4:0 vypadá na papíře velice jednoduchou záležitostí. Opak byl pravdou.

Plus Oil překvapil bojovností a nasazením. Ještě sympatičtější je jejich výkon poté, co jsme se od trenéra dověděli, že hráli bez klíčových hráčů a do zápasu museli více méně zasáhnout méně zkušení hráči z třetí a čtvrté lajny.

V neděli zajíždí tým trenéra Bahníka do Frýdku-Místku. Začátek utkání je naplánován na 13:30.

Výsledky ostatních zápasů 16. kola Ligy SD – sk. Východ:

SHKm Hodonín – HC Břeclav 2 : 2
HK Jestřábi Prostějov – HC Frýdek-Místek 2 : 4
HK MD Šumperk – HC Slezan Opava 4 : 0
HC Zubr Přerov – SK Karviná 9 : 2

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Velice vlažná první třetina a polovina druhé. Až když jsme stáhli hru na tři útoky, podařilo se rozhodnout zápas v náš prospěch. Děkuji klukům za předvedenou bojovnost.

Petr Česlík (HC Plus Oil Orlová): Na ligu dorostu hokej vynikající úrovně, rychlý nahoru dolu. Momentálně nemáme tak silný kádr, vypadli nám kluci z první druhé lajny, které dnes nahradili kluci, co hrají ve třetí, čtvrté. Klobouk dolů před našima. Při troše štěstí jsme mohli dát jeden dva góly a výsledek mohl vypadat jinak. Soupeř byl lepší, měl větší touhu po vítězství.