Sareza si poradila s brněnskou Kometou

19.10.2006, Lukáš Bajgar

V 15. kole extraligy dorostu na sebe narazila mužstva hostitelské v tabulce poslední Sarezy Ostrava a o dvanáct bodů více nastřádavší brněnské Komety. Vstup do zápasu vyšel lépe domácím, kteří se po minele brněnské obrany zásluhou Iva Jelšíka dostali do jednobrankového vedení. Když Jakub Voznica upravil na průběžných 2:0, zdálo se, že je rozhodnuto, ale agilní hosté nabrali druhý dech a ještě do závěru druhé části se dočkali zaslouženého srovnání – nejdříve Ondřej Stehlík a po individuální sóloakci Tomáš Popolanský přinutili časoměřiče změnit skóre. O vítězi tak rozhodla 47. minuta, v níž Miroslav Olejník v početní výhodě definitivně rozhodl o třech bodech pro Ostravu za výhru 3:2.

- 15.kolo čt 19.10.18:00
HC Kometa Brno
3:2(1:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Jelšík, 23. Voznica (Jach, Barčák), 47. Olejník (Uherek) – 24. Stehlík (Pláněk, Popolanský), 37. Popolanský (Kořínek). Rozhodčí: Petr – Brada, Hanzlík. Vyloučení: 9:6. Využití: 2:0. Diváci: 80. Střely na branku: 30:47. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
HC Sareza Ostrava: Kubáň – Rusek, Špok, Šiška, Mládenka, Kičmer, Poláček – Vajda, Uherek, Richter, Motyka, Jelšík, Barčák, Voznica, Olejník, Jach
HC Kometa Brno: Čiliak – Kousalík, Lysoň, Pospíšil, Kořínek, Pláněk, Hemala, Vozdecký, Hájek – Šidák, Stehlík, Komínek, Zemánek, Brzobohatý, Popolanský, Březa, Jarůšek, Blaheta, Stěpánek, Gregorovič, Čelechovský

Úvod utkání byl poznamenán opatrností z obou stran a první velká šance se zrodila až ve třetí minutě, kdy při vlastním oslabení brněnský Vozdecký oprášil Kubáňovy betony a následně Brzobohatý zblízka dorážel jen do zazděného prostoru ostravskou výstrojí. Dvě minuty poté Stehlík prošel domácí obranou jako nůž máslem a bekhendový pokus nedotáhl do gólového efektu. Sareza Čiliakovu pozornost v bráně Komety prozkoušela po téměř pěti minutách hry Barčákem, jenž obkroužil svatyni jako sup kolem vyhlédnuté mršiny, ale kotouč nedostal za čáru. V čase v 7:52 jako blesk z čistého nebe udeřil Ivo Jelšík, který forčekoval na výbornou, neboť brněnský Pospíšil před brankovištěm doslova a do písmene namazal na první branku utkání. A rozdíl ve skóre mohl být rychle dvoubrankový, když úspěšný střelec po buly vystartoval na bránu a rozezvučel tyč. Po polovině prvé části před Kubáněm kombinoval Brzobohatý s Březou, ale branka ani nyní nepadla. Než Popolanský za bránou vystartoval a donutil brankáře k zákroku v sedě a i několik vteřin nato při samostatném úniku neuspěl, blýskl se Barčák jedovkou do Čiliakovy hrudi z několika málo metrů. A když se Brno srovnání nedočkalo ani při dvojnásobné početní výhodě krátce před sirénou, odcházeli domácí do kabin s větším úsměvem na tváři.

Nástup do druhé třetiny vyzněl lépe domácím, kteří zužitkovali střelou švihem nad lapačku gólmana Komety přesilovou hru. Úspěšným exekutorem byl Jakub Voznica. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, nejdříve Stěpánek z mezikruží předal Kubáňovi střeleckou vizitku, ale pak Ondřej Stehlík ostravského muže v masce položil, natáhl hůl široko daleko a kolem ležícího těla upravil na 2:1. Jarůšek okamžitě po vhazování měl chutě na druhý úspěch svého celku, ale ostravská obrana mu vystavila ráznou stopku. V polovině mače při výhodě hráče v poli hledal Mládenka před bránou nikým nehlídaného Jacha, ale nyní to byla jihomoravská tvrz, co byla pevná jako skála. Necelé čtyři minuty před koncem prostřední tercie přišlo vyrovnání z hole Tomáše Popolanského, čemuž předcházela individuální akce přes téměř celé kluziště s následným vymetením růžku ostravské kasy. Náhle se v obranném pásmu Sarezy pod tíhou hráčů musel roztápět led, neboť Brňané spustili střelnici a především pak kapitán Kořínek mohl sám vsítit dvě branky. Pro něj bohužel byla štěstěna na straně Kubáně.

Ve 42.minutě se Pospíšil nechtěl smířit, že Kometa se svým sokem prozatím jen remizuje a nebezpečným zakončením neměl daleko od změny tohoto faktu. A když bylo v modrých dresech hrajících borců na ledě o jednoho více, otřela se Hemalova rána o Kubáňovu výstroj. Opět do vedení se domácí tým dostal v čase 46:40 v početní výhodě, to si Miroslav Olejník mohl vychutnat pocit radostně pozvednutých rukou po krásné kombinaci na jeden dotek s Uherkem. A pro hosty mohlo být hůře, kdyby Barčák po pasu Voznici mířil lépe. A vychýlenou mušku měl i brněnský hokejista Stehlík, jehož zpoza brány vybídl ke střele Pláněk. S rychle pro Kometu utíkajícím časem získávala Sareza herní klid i jistotu a Čiliak se měl co ohánět, by nekapituloval nanovo. V závěru i přesto sahali hosté po vyrovnávací brance, ale především neproměněné sólo Brzobohatého, jež Kubáň na výbornou vychytal, a také Pospíšilem nastřelená tyč rozhodla o třech bodech pro Sarezu. Ani minutu a půl dlouhá power-play ke skórování nevedla a Ostrava se dočkala těsného vítězství 3:2 nad Kometou Brno.