Po mužích a juniorech také dorosti s výsledkem 6:4 na domácí půdě

28.10.2006, Lukáš Bajgar

Dorost Sarezy Ostrava ztrácel po 17. kolech extraligy na předposlední Olomouc pouhopouhý jeden bod a na osmou Opavu tři. V sobotním utkání s třineckými Oceláři nechtěl manko navýšit a na počátku 18. minuty vedl již vysoko 4:0. Třinci pomohl následný oddechový čas, díky němuž ještě do konce úvodní části snížil na rozdíl dvou branek. Ovšem druhá trefa v utkání Iva Jelšíka ze 24. minuty rozhodla o třech bodech pro Sarezu, která nakonec vyhrála divoce 6:4. O dva zásahy se postaral také Jiří Uherek a tři asistence si připsal Petr Řezač, naprázdno nevyšel ani brankář Andreas Kubáň s jednou gólovou přihrávkou.

- 18.kolo so 28.10.13:00
HC Oceláři Třinec
6:4(4:2, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 2. Vajda (Parma), 10. Uherek (Kubáň), 16. Jelšík (Řezač), 18. Jach (Zuber), 25. Jelšík (Řezač), 46. Uherek (Řezač) – 18. Marosz (Pánek), 20. Martyčák J. (Kubiš, Kaďorek), 43. Toman, 55. Kaďorek (Kubiš, Martyčák J.). Rozhodčí: Jeřábek – Macoun, Řezáč. Vyloučení: 11:9. Využití: 4:2. Diváci: 100. Střely na branku: 27:35. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3, 6:4.
HC Sareza Ostrava: Kubáň – Parma, Rusek, Špok, Mládenka, Kičmer, Poláček – Vajda, Zuber, Uherek, Richter, Jelšík, Barčák, Voznica, Řezač, Jach
HC Oceláři Třinec: Marek – Walek, Rajnoch, Gottwald, Ostřížek, Toman, Kaďorek – Hamrozi, Bajtek, Slovák, Kubiš, Martyčák J., Potoček, Pánek, Lucák, Marosz, Kovalský, Martyčák T.

Andreas Kubáň si své první úspěšné zákroky odbyl hned v úvodní minutě zápasu, kdy nápor hostí završil Marosz střelou zpoza levého kruhu. Svou sílu předvedli ostravští borci chvíli nato, to se na výlet vydal Radovan Vajda a ač tísněn rudou obranou, dokázal se prosadit a poslat touš za Markova záda. Vzápětí na trestnou lavici usedl hostující hráč a především z kombinací Ruska s Uherkem mohlo být pro Ostravany veseleji. I úniku Vajdy s Barčákem dva na jednoho se třinečtí hráči ubránili a sami vyrazili do zteče – Marosz zatáhl hru do svého útočného pásma, z pozice vedle brány ideálně asistoval kapitánu Pánkovi před brankoviště a kdyby se mu černý kotouč po čepeli nesvezl, nemířil by jen těsně vedle tyče. Na 2:0 upravil na počátku 10. minuty Jiří Uherek při hře o jednoho bílého na ledě více nechytatelnou bombou na hranici kruhu po gólmanově vybídnutí. Třinci první třetina nevycházela dle jeho představ, když už se kupříkladu Kaďorkem natlačil na ostravského muže v masce a vykoledoval si přesilovou hru, neměl Kubáň žádnou práci. Druhou využitou přesilovku má na svědomí kapitán Ivo Jelšík, jenž Marka v bráně Třince doslova a do písmene propálil. „Jelšík na hrad!“ znělo halou pak dlouhé minuty z úst největšího fanouška domácích. A když Václav Jach bekhendovou dorážkou nad ležícího gólmana upravil na 4:0, vybral si trenér Ocelářů oddechový čas. Ten přinesl své ovoce okamžitě po vhazování, kdy si Rostislav Marosz vychutnal ostravského brankáře po křižném pasu Pánka před modrým půlkruhem. Hostům se v závěru naskytla možnost dvojnásobné početní výhody trvající minutu a pětatřicet sekund a nedisciplinovanost Sarezy potrestal po kombinaci na jeden dotek Jakub Martyčák. Po dvaceti minutách svítilo divoké skóre 4:2.

Dva zásahy hosty nabudily a Pánek se v osmnácté sekundě doznívající přesilovky na počátku druhé třetiny prezentoval střelou do připraveného Kubáně. Když naopak na trestnou usedli hosté, mohl se záda vlastního brankáře nechtě trefit Tomáš Martyčák, ale Marek pozorně pokryl prostor. Ale jakmile současně na katr usedlo duo hostí, obětavou hrou vleže na břiše procedil Ivo Jelšík ve skulince mezi tyčí a výstroji brankáře puk do třinecké svatyně. Tomáš Martyčák pomýšlel na korekci v již tak divokém průběhu zápasu ke konci 27. minuty, ale ani přes úpornou snahu neměl dostatek štěstí, aby se mu to povedlo. To Ostřížek Kubáňovi pogumoval přilbu ránou od modré, jejíž konec byl někde vysoko v ochranné síti. Tříbrankový rozestup ve skóre mírně zatáhl Sarezu do defenzívy a Oceláři se prezentovali několika pohlednými akcemi, ale téměř všechny byly uťaty dříve, než se dostaly k finální střele. Ve 36. minutě se Barčák zničehonic objevil před Markem a jen rameno brankáře zabránilo šesté pohromě a o minutu později také včasně vystrčená lapačka před Uherkem. Před Kubáněm naposled hořelo něco přes minutu do druhé sirény, kdy Jakub Martyčák propásl rychlý únik po vhazování střelou jen do svého soupeře.

Začátek posledního dějství představil pro oko diváka pohlednou hru okořeněnou několika individuálními akcemi a také dvěma střeleckými pokusy třineckého Ostřížka. Mírnou převahu hostí korunoval Jakub Toman třetím zásahem v ostravské bráně. Hektický úvod zakončil po kombinaci s Uherkem Řezač mířící přes blafák do stojícího brankáře Ocelářů. Sareza si podruhé proti třem zahrála ve 46. minutě a opět přesilu rychle zužitkovala, hrátky kočky s myší ukončil Jiří Uherek rázným zásahem mezi tři tyče. Oceláři se přesto nevzdávali a jmenovitě Kubeš prokázat více rozvahy mohl mít zářez na své holi. Za Kubáněm se dokonce rozezvučela tyč, jenže to již v době, kdy začínalo být více než jasné, kdo si odnese z utkání tři body i přes místy silný tlak dorostenců O2-extraligového celku. V 55. minutě se sice opět měnilo skóre, když v početní hře napřáhl na modré Petr Kaďorek a těžkou ránou pod víko upravil na konečných 6:4. Sedmou trefu měl na holi Vajda i Řezač, ale oba v samostatných nájezdech, tak jako Jelšík, ztroskotali na Markovi v bráně. Sareza Ostrava nakonec zvítězila 6:4 nad Oceláři Třinec i přes závěr dohrávaný o čtyřech hráčích v poli proti šestici rudých.