Od desítky byli dorostenci jen krůček

16.11.2006, Lukáš Bajgar

V prvním kole po reprezentační přestávce hostil dorost ostravské Sarezy hanáckou Olomouc. Soupeře od sebe dělilo osm bodů v extraligové tabulce, přičemž hosté okupovali poslední příčku. Ovšem byli to oni, kdo jako první otevřeli účet zápasu zásluhou Daniela Chladila, ale odpověď přišla necelé tři minuty poté, kdy se po úniku blýskl Jan Barčák mazáckým zakončením pod víko. Tentýž hráč v úvodu prostřední části obrátil stav skóre a Radovan Vajda změnil účet zápasu na 3:1. Pravá kanonáda se konala ve třetí třetině, kdy Ostrava nasázela soupeři šest branek, přičemž jen jednou inkasovala. Čtyři body v utkání nastřádal Petr Řezač za dvě branky a stejný počet asistencí.

- 21.kolo čt 16.11.18:00
HC Olomouc
9:2(1:1, 2:0, 6:1)
Branky a nahrávky: 13. Barčák (Richter), 22. Barčák (Richter), 37. Vajda, 41. Špok (Řezač), 47. Vajda, 48. Řezač (Motyka), 48. Řezač (Jelšík), 50. Ružbašan (Poláček), 52. Šiška (Řezač) – 10. Chladil (Škoda), 59. Čada (Škoda, Linet). Rozhodčí: Hradil – Štefková, Štěpán. Vyloučení: 9:6, navíc Pezda 10 OT. Využití: 2:2. V oslabení: 2:0. Diváci: 90. Střely na branku: 41:37. Průběh utkání: 0:1, 9:1, 9:2.
HC Sareza Ostrava: Kubáň – Spusta, Parma, Rusek, Špok, Šiška, Mládenka, Kičmer, Poláček – Vajda, Ružbašan, Uherek, Richter, Motyka, Jelšík, Barčák, Voznica, Řezáč, Jach
HC Olomouc: Škúrek (od 50. Motáň) – Samojlovič, Ustrnul, Škoda, Finkes, Axman, Pezda – Pur, Študent, Chladil, Heža, Čopák, Dopita, Čada, Prášek, Linet

V úvodních okamžicích utkání se dokázal při brzkém oslabení domácí Sarezy uvolnit Vajda, který vypíchl před olomouckou kasou obránci kotouč, ale jeho stahovačka, která následovala, neslavila gólový efekt. Převahu Ostravy v počátečních minutách potvrzoval i Motyka ránou při početní výhodě v polovině třetí minuty do výstroje brankáře Škúrka. Nad hlavu zvedala ruce celá Voznicova lajna, ale brankový sudí byl popravu neoblomný a nenechal se zmást a rozsvítit brankové světlo. První opravdu vážnou akci předvedli Olomoučtí až v 7. minutě, kdy si Čada obhodil Kubáně, ale puk dopadl sice za brankovou čáru, ale vedle brány. Následně se Linet bojovně natlačil na ostravského brankáře, ale gól padl až v čase 9:22, kdy Daniel Chladil poslal do ostravské brány puk, který předtím směr lapačka vyslal na modré stojící Škoda. Toto nabudilo hosty k vyšší aktivitě a střelami se to jednu chvíli jen hemžilo, zapříčinili se o ně Čopák či Čada. Ve 13. minutě vyslal Richter do úniku Jana Barčáka a ten zkušeně pod víko srovnal stav zápasu. Ostravský Uherek neprocedil Škúrkovi touš za záda ani nadvakráte, stejně jako chvíli nato v přesilovce pálicí Rusek či v téže situaci Barčák přímo před olomouckým strážcem svatyně.

Raketovému vstupu domácích do druhé části napomohla dohrávaná početní výhoda z předešlé části, v níž nejdříve Jelšík a poté i Kičmer nedokázali z vyložených šancí skórovat. To se Jan Barčák s ničím nemazlil a přestože si Šúrek myslel, že má kotouč někde ve výstroji, byl opak pravdou a ostravský hráč v poklidu obrátil stav utkání. Domácímu Vajdovi se ve 23. minutě nedařilo stejně úspěšně jako hráči s třiadvacítkou na zádech, když zpoza hranice brankoviště mířil mimo. Sto dvacet vteřin poté si domácí jednička v bráně nachystala zákrok podvečera – Chladil se již viděl jakožto vyrovnávající střelec, ale ležící Kubáň lapačkou zázračně zasáhl. Hrálo se ale především před kasou Olomouce a Dopitova rána do betonů domácího gólmana byla spíše výjimkou. S příchodem druhé poloviny utkání se Olomouc přeci jen více osmělila a okupovala své útočné pásmo, jenže střel na obou stranách bylo jako šafránu – obrany vítězily nad útočnými snahami soupeře. Ve 37. minutě si najel Chladil před ostravskou bránu nikým neatakován, ale důvody proč přehodil bránu, zná jen on. V čase 36:47 vedla Sareza již 3:1 - Radovan Vajda si hledal před bránou s pukem tak dlouho místo ke střelbě, až nalezl a na projektil nad vyrážečku neměl Šúrek naději polapit. Minutu před závěrem prostřední části na modré stojící Finkes namířil mezi betony Kubáně, ale ty byly u sebe včas a když se po krásné individuální akci neprosadil ani Jelšík, vyhrávala Sareza nad Olomoucí 3:1.

Již ve čtyřiatřicáté sekundě poslední části si najel Daniel Špok mezi kruhy a svižnou ránou donutil Škúrka kapitulovat počtvrté. Hosté se ale nevzdávali a bojovali dále, ale proti Finkesově nahození od modré bylo Kubáňovo rameno a proti Chladilově střele břicho. Ve 45. minutě po Dopitově křižném pasu na modrou notně vystrašil domácího brankáře bek Axman přesným projektilem. Ve 47. minutě se ovšem měnilo skóre opět na domácí straně, při vlastním oslabení se natlačila čtveřice Ostravanů před Škúrka a zmatků využil Radovan Vajda druhým zásahem v utkání. A to nebylo ze strany domácích vše - Petr Řezač navýšil nejprve na 6:1, aby vzápětí při vlastním oslabení po Jelšíkově akci upravil již na šestibrankový rozdíl. V 50. minutě to bylo již 8:1 po trefě Jakuba Ružbašana, jenž vyhnal Škúrka z brány a do které se postavil Motáň. Ale ten kapituloval minutu a půl poté v přesilovce Ostravy po nekompromisní bombě Michala Šišky. Halou se neslo z úst největšího domácího fanouška hurónské Deset! a bylo jen otázkou času, zda se toto naplní. Ovšem častá okénka v domácí obraně dovolovala soupeři podniknout nejeden kontr, se kterými si obránci většinou poradili a tak se Kubáň zapotil až v oslabení, to na něj mířil Škoda. Konečnou úpravu výsledku dal v přesile jednoho muže v poli David Čada, Sareza Ostrava – HC Olomouc divoce 9:2.