Mladší dorostenci zápas zdramatizovali, nakonec podlehli Havířovu až na nájezdy

07.08.2013, Gabriela Juříková

Zápasovou premiéru mají mladší dorostenci RT TORAXu za sebou a za své představení se nemusí vůbec stydět. Zpočátku se Havířovem nechali zatlačit, brankář Remiáš měl hodně práce, ale od deváté minuty vedli brankou Pečonky. Během tří minut odpověděli hosté brankou Paconě a do opětovného vedení se domácí dostali využitím početní výhody. Havířov po deseti minutách hry dokázal vyrovnat a díky organizované agresivní hře se dostal posléze do dvoubrankového vedení. Poruba v závěru zápasu našla sílu a chuť zápas zvrátit. Parádní akcí snížil Tadeáš Janík a na 4:4 vyrovnával Klíma. Následné nájezdy zvládl lépe Havířov.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. st 7.8.13:15
4:5(1:1, 1:2, 2:1 – 1:2)
Branky a nahrávky: 9. Pečonka, 24. Timura (Konvička), 50. Janík, 58. Klíma (Hranický), náj. Holub – 12. Pacoň (Tvrdík), 35. Pawliczek (piš), 38. Konečný (Pawliczek), 43. Pawliczek (Konečný), náj. Konečný, Piš. Rozhodčí: Koziol – Řezáč, Kašinský. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 48. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4, 4:4, 4:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Remiáš – Prepsl, Herejk, Plaček, Bernovský, Skokan, Iwan, Pažický, Balcárek – Konvička, Pečonka, Timura – Klíma, Hranický, Dang – Holub, Voznička, Malát – Pavelek, Vilček, Vospálek – Veselý, Plachý, Janík.
AZ Heimstaden Havířov: Křehlik – Kozubek, Tychtl, Srníček, Klus, Frojda, Adámek, Szturc, Pawlas, Lenomar, Mrowiec, Rzeranowski, Tvrdík, Honsa, Pacoň, Piš, Pawliczek, Konečný, Ligocký, Hýsek, Malkovský.
Aktivnějším týmem na ledě byl bezpochyby Havířov. Domácího gólmana Remiáše zasypal několika střelami z dálky i z tradičních střeleckých pozic. Na druhé straně se chtěl individuálně po levém křídle prosadit Matyáš Holub, ale se zakončením čekal příliš dlouho a havířovský brankář Křehlik puk vytěsnil nad branku. Z proti útoku poprvé ukázali divákům souhru havířovští Mrowiec s Rzeranowskym. Podobný kousek předvedli v dalším střídání a domácí brankář měl co dělat, aby kotouč zkrotil.

AZet měl více šancí a příležitostí otevřít skóre než domácí výběr, přesto to byli právě domácí, kdo se radoval z prvního gólu. Úspěch slavilo rychlé přenesení hry před Křehlika a střela Tomáše Pečonky – 1:0. Hosté v dobývání útočného pásma nepolevili a nedále prověřovali, kde má porubský brankář slabiny. Od modré pálil Piš a domácí obránce Prepsl zblokoval střelu Rzeranovského. Nakonec překonal Remiáše i domácí obranu Ondřej Tvrdík když zpoza brány chtěl rychle posunout puk za čáru. Kotouč se však dostal přes brankoviště k volnému Miroslavu Pacoňovi, který puk pohodlně zavěsil do odkryté brány – 1:1.

Hosté měli v první třetině dvě početní výhody. Gólových šancí neměli málo. Stříleli, kombinovali, ale všechny domácí bránící čtveřice dokázaly střely blokovat, střelce ubránit a brankář vše jistil svými zákroky. Havířovu se hra v přesilovkách nedařila podle představ. Domácí se bojovností dokázali úspěšně bránit a navíc se nebáli útočit ve čtyřech. Po přestávce se obraz hry nezměnil. Hosté se více tlačili do brány, byli sehranější a lépe takticky vybaveni. Dvojice Mrowiec – Rzeranowský předvedla další kombinaci, ale Remiáš si již na tyto útočníky dával pozor.

Ani v pořadí třetí přesilovku se nepodařilo AZetu proměnit v gól. Naopak Poruba svou první početní výhodu proměnila během šestnácti vteřin. Základem byla vyhraná bule a střela obránce na bránu. Konvička puk protečoval na Daniela Timuru, který zavěsil pod horní tyč – 2:1. Při signalizované výhodě Konvička, podruhé v zápase, netrefil holí kotouč poté, co dostal pas od Pažického a na tribuně to jen zašumělo. Na druhé straně vystrčil Remiáš na poslední chvíli pravý beton proti střele Srníčka.

Frekvence havířovských střel se nezmenšovala a vyrovnávací branka nenechala na sebe dlouho čekat. Z nenápadné akce se po přihrávce Piše upřímně radoval Dominik Pawliczek. Porubský Matyáš Holub chtěl vedení pro svůj tým zpět, ale Křehlika nepřekvapil. Domácí se dostali do dalšího oslabení a AZet konečně přesilovku využil. Viktor Konečný nebráněn a neatakován střelou z mezikruží dostal Havířov do vedení.

Následně hráli přesilovku domácí a mít více hokejového štěstí, vyrovnali by. Proti byl gólman, který se stihl pohotově vrátit před odkrytou část branky a kotouč ukryl v lapačce. Po dvou třetinách byl stav přátelského utkání 2:3 pro Havířov. Do poslední tercie vstoupila Poruba s vervou a odhodláním. Holub střílel do gólmana a střelu Timura Křehlik vyrazil betonem. Gól nakonec padl, ale do porubské branky. Dominik Pawliczek poslal puk bekhendem Remiášovi mezi betony – 2:4. Domácí byli jako opařeni. Přestali bruslit, bojovat a polevili v nasazení. Tento stav je brzy opustil a nehodlali se vzdát bez boje.

V padesáté minutě se do útočného pásma po levém mantinelu doslova vřítil Tadeáš Janík, který puk odražený od zadního mantinelu tvrdě vypálil k vzdálenější tyči a snížil na 3:4. Gól porubskou střídačku nabudil k ještě většímu nasazení a hra se vyrovnala. Hrálo se tzv. nahoru dolu s množstvím osobních soubojů. Hranický zpětnou přihrávkou před bránu vytvořil gólovou šanci pro Kamila Klímu, jenž zavěsil pod horní tyč. Nerozhodný stav 4:4 vydržel do šedesáté minuty a na řadu přišly nájezdy.

Začínali domácí. Klíma proti Křehlikovi neuspěl, havířovský Konečný Remiáše lehce překonal. Vospálek v barvách Poruby hostujícího brankáře nepřelstil, naopak Piš si Remiáše rozhýbal a pohodlně dopravil puk do sítě. Ke třetí sérii se rozjel Holub a Křehlika střelou zápěstím překonal. Porubský Remiáš si spravil náladu, když vychytal třetí havířovský nájezd. Mrowiec neuspěl v zápase ani v nájezdu. Mladší dorostenci měli další domácí zápas naplánován na pátek 9. srpna proti Frýdku-Místku. Zápas byl ze strany soupeře zrušen.

Martin Smeták (RT TORAX Poruba): Věděli jsme, že někteří kluci loni skoro vůbec nehráli, máme tu hochy na zkoušku, kteří nebyli dva měsíce na ledě, takže jsme jim v krátkosti vysvětlili, jakou taktiku budeme hrát, a dá se říci, že to zvládli. Samozřejmě je co zlepšovat, ale spokojenost je na místě. Kluci chtějí hrát, chtějí se pracovat a sehranost tréninky a dalšími zápasy bezpochyby přijde.

Martin Janeček (AZ Havířov 2010): Jsme ve fázi zkoušení, měli jsme v přípravě sedmatřicet hráčů. Pět nás již opustilo a budou následovat další. Jsme ve fázi hledání, zkoušení, není to učesané a pět hráčů si zahrálo za starší dorost, takže ve finále bude mít mužstvo jiné parametry, jinou sílu. Nicméně Poruba v koncovce ukázala srdíčko, zapálení, zápas zremizovala a získala pomyslný bod. Ale my byli šikovnější na nájezdy.