Mladší dorostenci nestačili na vedoucí Třinec, rozhodla závěrečná třetina

19.02.2012, Adam Bagar

Po mdlém čtvrtečním představení tentokrát mladší dorostenci podali proti vedoucímu celku tabulky naprosto odlišný výkon. Dvě třetiny drželi s Třincem krok, a to jak herně, tak i brankově. Za nerozhodného stavu 3:3 tak drželi šanci na bodový zisk. Ta se v závěrečné třetině zcela rozpadla jako pára nad hrncem. Poruba kupila chybu za chybou a nadšeně hrající Oceláři postupně navyšovali své vedení. Skóre se nakonec zastavilo až na výsledku 4:8. Dvěma góly se blýskli kapitán Tomáš Gřeš a Jonáš Mládek. Již ve čtvrtek pokračuje nejvyšší soutěž mladších dorostenců dalším kolem, v něm zajíždí RT TORAX do Zlína.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 28.kolo ne 19.2.10:00
HC Oceláři Třinec
4:8(2:3, 1:0, 1:5)
Branky a nahrávky: 13. Gřeš (Kurnik), 18. Gřeš (Gola, Štěpán), 22. Mládek (Stupka), 53. Mládek (Hill, Stupka) – 14. Motloch (Lorek, Janiczek), 17. Kovařčík (Motloch, Poruba), 19. Zahradníček (Pala, Petrák), 41. Motloch (Kovařčík, Poruba), 42. Christov (Jašek, Orság), 50. Jašek (Christov, Orság), 51. Poruba (Kovařčík, Motloch), 52. Christov (Radzienciak, Orság). Rozhodčí: Rapák – Bala, Krakovčík. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 36:47. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:8, 4:8.
HC RT TORAX Poruba 2011: Zavadil – Štěpán, Síkora, Ščurek, Široký, Hranoš, Šípek, Čechman, Kovaljov – Gola, Bialoň, Stupka, Kurnik, Gřeš, Boleslavský, Mládek, Rajnoch, Hill, Novák.
HC Oceláři Třinec: Fendrich – Janiczek, Radzienciak, Polášek, Valíček, Roman, Zahradníček, Adámek, Cienciala – Kovařčík, Christov, Kaukič, Pala, Poruba, Motloch, Lorek, Petrák, Jašek, Orság, Škorpík.

V opatrném úvodu oba celky prakticky nedokázaly ohrozit branku soupeře. Až v polovině první tercie se začaly množit šance. Na jedné straně netrefil třineckou branku Hill, na druhou zase na Zavadila nevyzrál Kaukič. Poprvé se skóre měnilo na konci třinácté minuty. Fendrich neudržel pokus z kategorie propagačních a Tomáš Gřeš si tak mohl dojet pro dorážku a zamířit přesně mezi betony.

Radost domácím hráčům vydržela pouhých šestnáct vteřin. Lukáš Motloch nabral rychlost a přesně k tyči nedal Zavadilovi žádnou šanci. Na druhé straně mohl Porubě vrátit vedení Kurnik, Fendrichovi sice jeho střela vypadla, ale stačil ji přikrýt svou lapačkou. Oceláři měli následně výhodu přesilové hry. V té předvedl parádní individuální akci Michal Kovařčík, protancoval se z rohu kluziště přes obránce a porubské brankoviště až k pohodlnému zakončení do prázdné kasy.

Brankové hody pokračovaly i nadále. Ani Třinečtí se nemohli ze svého vedení přiliš dlouho radovat. Tomáš Gřeš se krásně trefil z téměř nemožného úhlu naprosto přesně do horního růžku branky. To však nebylo stále vše, co první perioda nabídla. Jan Zahradníček střílel od modré a přes chumel hráčů prošel touš až do branky.

Poruba hrála s lídrem soutěže nadále naprosto vyrovnanou partii. Stupkovu střelu z úhlu Fendrich vyrazil přesně na hůl Jonáše Mládka, který neměl problém trefit poloprázdnou svatyni a srovnat tak skóre na 3:3. Brankostroj se po osmiminutové smršti opět zasekl, ale hokej nahoru dolů pokračoval i nadále. Na jedné straně nedokázal prostřelit ležícího Zavadila Jašek, na druhé před Fendrichem neuspěl po individuální akci při chuti hrající Gřeš.

Hosté začínali být nebezpečnějším týmem a vytvářeli si více šancí. V té největší už mířil Orság do odkryté části porubské klece, když v tom vytáhl Zavadil výborný zákrok betonem. Ani Fendrich si ovšem na nedostatek práce nemohl stěžovat. Když v závěru druhé dvacetiminutovky neuspěl po šikovném vyjetí zpoza branky u levé tyče ani Gola, odcházelo se do kabin za nerozhodného stavu.

Do závěrečné periody nastoupili Třinečtí jako uragán. Střelou z kruhu nad Zavadilův beton je dostal bleskově do vedení Lukáš Motloch. Vzápětí Jašek trefil horní tyč a katastrofální porubskou minutovku zakončil kapitán Vít Christov, který dostal před domácím brankovištěm až příliš prostoru a pohotově zakončil mezi betony.

Porubští se však nevzdávali a hodlali něco s nepříznivým výsledkem udělat. Rajnoch mířil tvrdě a přesně, ale Fendrich se vyznamenal výborným zákrokem. Oceláři měli následně k dispozici přesilovou hru a tu sehráli na jedničku. Lukáš Jašek z mezikruží pálil z první a trefil se přesně.

Hosté následně sehráli výborně přečíslení dva na jednoho, když Adámek našel Jana Porubu a ten se nemohl mýlit. O chvíli později se hosté dočkali již osmé trefy, třetí přesilovkové. Na brankovišti dorážel do úplně prázdné svatyně Vít Christov. Gólové konto se rozšířilo také na domácí straně. Kotouč prošel při souboji za brankou až na Jonáše Mládka, který střelou k pravé tyči zkorigoval výsledek.

Závěrečné minuty patřily nadále hostujícím hráčům. Ti mohli přidat devátý kousek hned po dvou pokusech v řadě z hole Orsága. V úplném závěru ztroskotal v přečíslení na Zavadilovi také Motloch. Poruba tak podlehla Třinci především díky nepovedené poslední tercii vysoko 4:8.

Ostatní výsledky 28. kola ELMD – Východ:

HCM Warrior Brno – HC Vítkovice Steel 4 : 2
HC ZUBR Přerov – HC Olomouc 2 : 7
HC Slezan Opava – VHK Vsetín 7 : 9
HC AZ Havířov – HC PSG Zlín 3 : 2 sn.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Byli jsme schopni držet s lídrem tabulky krok první dvě třetiny. O výsledku rozhodla třetí třetina. Hned v prvních pěti minutách inkasovaly všechny naše lajny branku po laxním přístupu, celkem jsme v ní dostali pět gólů, což rozhodlo o celém zápasu.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): Řekl bych, že z naší strany se zápas podobal tomu čtvrtečnímu v Havířově. Zkrátka jsme nehráli dobře, možná přichází takové uspokojení. Pro nás je prvotní závěrečný turnaj o mistra republiky, jenže právě v těchto zápasech získáváme špatné návyky, takže se budeme muset vrátit zpátky k práci ze začátku sezóny a některé hráče musíme usměrnit, co se týče přístupu k zápasu. Jsme rádi, že jsme ve fázi, kdy můžeme zkoušet i mladší hráče. Jednoznačně v zápase rozhodl začátek třetí třetiny, kdy jsme najednou všechny akce rychle zakončovali střelou a vsítili tím, i po dorážkách, pět branek.