Junioři v pohledném utkání přehráli nevyzpytatelný Havířov a jsou i nadále stoprocentní

09.10.2015, René Chyla

Porubská juniorka do dnešního dne prozatím neztratila ani bod a nic na tom nezměnilo ani páteční utkání, ve kterém se RT TORAX postavil nevyzpytatelnému Havířovu, proti němuž se v minulé sezóně nejednou natrápil. AZet sice vstoupil do utkání o něco aktivněji, byl ale také prvním, kdo lovil puk ze své klece. Kvalitní hokejová podívaná s mnoha šancemi na obou stranách pokračovala i ve dvacetiminutovce následující a po téměř půlhodině bez branek se opět prosadili dvakrát v krátkém sledu domácí. Havířovští byli vyrovnaným soupeřem, hokejisté z nedalekého města si ale vylámali zuby na výtečném Richardu Šrámkovi, který se blýskl nejedním skvělým zákrokem a byl hlavním strůjcem dnešní výhry.

Liga juniorů - 4.kolo pá 9.10.17:15
AZ Heimstaden Havířov
4:1(1:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Bartoň (Široký, Pěnčík), 35. Nardelli (Šustala), 44. Gola R. (Gola P.), 51. Smrčka (Bartoň) – 49. Polak (Šmíd). Rozhodčí: Fiala – Vengřín, Tomis. Vyloučení: 2:4, navíc Stoklásek (HAV) 10 min. OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 82. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
HC RT TORAX Poruba: Šrámek – Gola P., Štěpán, Gola R., Nardelli, Bialoň, Šustala, Ščurek, Široký, Kropka, Bartoň, Olšr, Pěnčík, Mládek, Smrčka, Hranoš
AZ Heimstaden Havířov: Turšner – Heinzl, Trombík, Bahouněk, Chroboček, Stoklásek, Němec, Bednář, Dobrzynski, Polak, Šmíd, Stružík, Baláž, Schmied

Utkání 4. kola Ligy juniorů začalo dosti opatrně. Havířovští hokejisté, kteří si byli vědomi mohutné ofenzivní síly Poruby, vycházeli z pečlivé obrany a vyčkávali na chyby v obraně domácího celku. RT TORAX ale udeřil zničehonic v sedmé minutě. Marek Pěnčík předvedl nádhernou individuální akci, ve které přebruslil několik havířovských obránců, zpoza branky poslal kotouč na modrou čáru Jaromíru Širokému, jenž následně našel na vzdálenějším kruhu Radka Bartoně, který vymetl přesně pravý horník růžek Turšnerovy brány – 1:0.

Poruba mohla uštědřit hostům druhou ránu v nabídnuté přesilové hře, v níž Havířovští čelili drtivému tlaku a za celé dvě minuty se nedokázali osvobodit. V několika příležitostech se ocitl na levém kruhu Adam Kropka, poté to zkoušel také Marek Smrčka od modré čáry, ani jeden z nich ale nedokázal devatenáctiletého Josefa Turšnera v bráně překonat a AZet tak své první oslabení ustál bez újmy. Do největší šance v úvodním dějství se dostali hosté po nahození Jana Šmída, které si málem do vlastní branky srazil David Nardelli.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky se dostal až před Richarda Šrámka Jan Šmíd, v obrovské šanci ale nedokázal kotouč uklidit k odkryté levé tyčce. Na druhé straně mohl navýšit porubské vedení Jonáš Mládek, jenž ale z prostoru mezi kruhy zakončil bekhendovou střelou pouze do výstroje havířovského gólmana. Krátce po uplynutí poloviny základní hrací doby nahazoval puk před brankoviště Michael Hranoš, kde jeho střelu ještě tečoval lídr kanadského bodování Porubských Patrik Gola, černý kus pryže si ale cestu za Turšnerova záda nenašel.

RT TORAX se prosadil chvíli poté ve své početní převaze, kdy už potřetí zahříval trestnou lavici Martin Stoklásek. Radim Šustala přenechal kotouč Davidu Nardellimu, jenž z prostoru mezi kruhy zamířil pohotovou střelou zápěstím přesně nad beton havířovského brankáře – 2:0. Vstřelit kontaktní branku mohl o pár minut později Jan Šmíd, který vystihl zaváhání v rozehrávce domácích. V přečíslení dva na jednoho vzal vše na svou hruď, Richard Šrámek ale předvedl proti jeho střele k levé tyči výtečný zákrok lapačkou.

Na počátku poslední třetiny mohl přidat třetí branku Poruby ostrostřelec Patrik Gola, jeho dělovka z levého kruhu ale mířila jen těsně vedle levé tyče. Na opačné straně kluziště pak znenadání zahrozil Dominik Schmied, který se ocitl úplně sám před brankovištěm, jeho pumelice ale zamířila nad břevno. Ve 44. minutě ovšem nahrával Patrik Gola mezi kruhy svému bratrovi Robinu Golovi, jehož střelu sice havířovský gólman vyrazil, kotouč mu ale následně přepadl přes rameno až za brankovou čáru – 3:0.

Azet se dočkal o pět minut později. Jan Šmíd vyslal z pravého kruhu ideální nahrávku na druhou stranu kluziště najíždějícímu Erichu Polakovi, který se nemohl nemýlit do odkryté branky – 3:1. S góly ale jako by se najednou roztrhl pytel. O dvě minuty později už opět slavila domácí střídačka. Radek Bartoň nabídl kotouč na modrou čáru Marku Smrčkovi, který čistým průstřelem vymetl pravý horní růžek – 4:1. Havířovští se ale stále nevzdávali. Snížení měli na holi Martin Stoklásek a po něm také Patrik Dobrzynski, oba ale opět selhali na dnes výborně chytajícím Richardu Šrámkovi.

Poruba tak porazila i nevyzpytatelný havířovský Azet a s plným počrem bodů vede skupinu Východ Ligy juniorů. Další utkání mají junioři na programu již v neděli, kdy se představí na ledě Karviné.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Odehráli jsme disciplinovaný zápas, soupeř skvěle bruslil a pokud se dostal do nějaké šance, tak nám vše pochytal výborný brankář Šrámek. Určitě se jednalo o kvalitní utkání, kdy zejména v prvních dvou třetinách jsme mohli vidět hokej nahoru-dolů. Hráči bojovali do poslední minuty, během zápasu jsme postupně navyšovali vedení, které jsme si v závěru pohlídali. Havířov sice snížil, ale opravdu musím dnes všechny pochválit, zejména bych chtěl vyzdvihnout výkon brankáře.

Michal Janeček (AZ Havířov 2010): Věděli jsme, že Poruba je velice silný soupeř, v této soutěži asi jeden z nejkvalitnějších, bohužel nás v pátek omezuje sestava, kdy nám nemohou pomoci starší dorostenci. Utkání jsme určitě nezačali špatně, ale dle mého názoru jsme si jej prohráli svými vlastními chybami. Zbytečně jsme faulovali, dostali jsme dvě branky v oslabení, což nás poslalo dolů. Soupeři jsme tím nabídli šance, kterých se Poruba chopila a využila je. Domácím gratuluji a myslím si, že zaslouženě vyhráli.