Brankář Čížek odchytal svůj první zápas sezóny a hned s nulou

10.10.2010, Gabriela Juříková

Do Poruby na šestý zápas ligy staršího dorostu přijela marodkou oslabená Břeclav. Dvanáct hráčů v modrých dresech se postavilo proti skvadře dvaceti domácích borců hrajících tradičně v bílém. První zápas v sezóně si zachytal Marek Čížek a byl v první třetině oporou týmu, když likvidoval gólové šance hostů. Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy RT TORAX k dvěma brankám z první třetiny přidal dalších šest a v poslední dovršil magickou desítku. Nadále zůstávají starší dorostenci neporaženi a k dalšímu duelu se chystají v pátek 15. října na led Olejářů do Orlové.

1. liga staršího dorostu - 6.kolo ne 10.10.
HC Lvi Břeclav
10:0(2:0, 6:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 8. Palkovič (Král), 12. Maček (Franek, Král), 22. Lukašík (Vícha), 30. Pobuta (Kaleta), 35. Král, 36. Herman (Újezdský), 36. Újezdský (Mihal), 39. Hurník (Maček), 49. Kaleta (Pobuta), 50. Palkovič (Vrána, Maček). Rozhodčí: Janda - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 50.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čížek - Vrána, Franek, Soukal, Baca, Hradil, Herman, Zuščík, Wolný - Hurník, Palkovič, Lukašík, Maček, Vícha, Král, Mihal, Újezdský, Kaleta, Pelech, Formánek, Pobuta.
HC Lvi Břeclav: Michálek - Strapina, Radkovič, Dubrava, Ondrušík, Polák, Čápek, Nešpor, Hoss, Leiska, Vaculík, Papp, Sedláček.

Po sérii nepřesností v rozehrávkách, několika zakázaných uvolněních od obou týmů se začalo střílet na brankáře. Za domácí se mohla radovat útočná trojice Pelech, Mihal Újezdský, ale nebylo jim přáno. Tak jako na opačné straně kluziště Vaculíkovi a posléze od modré střílejícímu Nešporovi. Domácí branku poprvé v sezóně hájil Čížek a v první třetině měl možnost ukázat své brankářské umění.

Důraz na brankovišti předvedl Pelech. Jeho prostrčení puku za brankáře Michálka zastavil nedovoleně Hoss a rozhodčí nařídil trestné střílení, které Pelech neproměnil. Po minutě se přece jen domácí radovali. Jak být důrazný na brankovišti předvedl Vojtěch Palkovič ve spolupráci s Králem. Hosté se i v malém počtu snažili být rovnocenným soupeřem Poruby. Vzdorovali statečně, ale prohrávali osobní souboje a zbytečně ztráceli puky.

V polovině třetiny hrála Břeclav první oslabení. RT TORAX přesilovku využil. Franek nastřelil puk na bránu, kde efektivně tečoval David Maček a i když Michálek sklapl betony, puk skončil v jeho síti. Do konce třetiny bylo ještě dost času ze strany modrých něco s vývojem zápasu udělat. A taky, že se snažili. Měli i početní převahu, ve které přivodili stresové chvilky v hledišti i na domácí střídačce.

Velkou šanci měl Polák, domácí gólman jeho střelu vyrazil. Břeclavští se hodně snažili odražené kotouče dopravit do brány, a když se zdálo, že je Čížek překonán, zasáhl obránce a puk vyhodil daleko od brankoviště.

V druhé třetině po prvních pokusech domácích o útok, se po necelých dvou minutách únikem po pravé straně trefil bekhendem Tomáš Lukašík - 3:0. Zabrzdil tak nádech hostů k obratu a nastartoval svůj tým k výhře. Snížit vedení domácích mohl po samostatném úniku Leiska. Mířil mezi tyč a beton, ale puk skončil na mantinelu za bránou. Domácí dohrávali přesilovku, roztočili kolotoč nahrávek, a když už byli modří v plném počtu, umístil puk pod horní tyčku Pavel Pobuta a zvýšil vedení na 4:0.

Poté změnili břeclavští taktiku a napadali soupeře už v útočném pásmu, zachycovali tak jejich rozehrávky a dařilo se jim držet je dlouhou dobu od jejich svatyně. Jenže dobře bruslící RT TORAX v kombinaci s přesnými přihrávkami je přehrával a postupně začal navyšovat vedení. Na 5:0 zvyšoval Tomáš Král, po půl minutě na 6:0 Tomáš Herman a po následném buly po osmi vteřinách inkasoval Michálek sedmou branku z hole Antonína Újezdského.

Následně se hosté zkoncentrovali a po krásném vystižení nahrávky mezi obránci Ondrušíkem mohli zaznamenat čestný úspěch. Jenže puk proletěl těsně kolem tyče. Puk získali domácí a z protiútoku chytrými přihrávkami zvyšovali na 8:0. Z gólu se radoval Matěj Hurník.

Po druhé přestávce hráli domácí už jen na krásu. Kličkovali mezi soupeři, nahrávali si i v momentech, kdy nemuseli. Taková hra a volnější tempo vyhovovalo hostům. Stačili hráče v bílém dobruslovat a obírat je o puk. Přesto viděli devátý gól ve své síti v deváté minutě poslední třetiny. Odražený puk po střele Pobuty umístil do brány Jakub Kaleta. Pak už bylo jen otázkou času, kdy se podaří dovršit desítky na světelné tabuli. Podařilo se po minutě od posledního gólu. Kapitán domácích Vojtěch Palkovič přestřelku začal a jak se ukázalo, tak i ukončil.

Hosté v závěru zápasu měli opět šanci střelecky uspět, ale ztroskotali zase na gólmanovi. Měli puk na holích častěji a to jen proto, že domácí zvolnili v nasazení. Ale nebylo jim souzeno radovat se z gólu. Domácí tak nepoznali po šesti kolech porážku.

Další utkání 6. kola ligy st. dorostu - sk. Východ:

SHKm Hodonín - SK Karviná 10:4
HC Zubr Přerov - HC Slezan Opava 2 : 3
HK MD Šumperk - HC Frýdek - Místek 3 : 1
LHK Jestřábi Prostějov - HC Orlová 3 : 2

Miroslav Bahník (RT TORAX Poruba):Na první třetinu se nedalo z mé strany dívat. Podcenili jsme soupeře, který hrál vyrovnanou partii. Druhá třetina byla pod taktovkou hráčů HC Poruba. Na brankách se podíleli všichni hráči, brankář Čížek měl také svou práci, odvedl svůj podíl na výsledku, v první třetině vychytal pár šancí. Hrál první zápas sezóny a hned s nulou. Ve třetí třetině už se hráči neměli za stavu 8:0 k čemu motivovat, protahovali střídání a tempo se zvolnilo.

Alois Miklík (HC Břeclav):Onemocnělo nám moc obránců, čtyři hráči se omluvili před odjezdem na zápas. Útočníci pak museli plnit úkoly dozadu a podle toho to vypadalo. Špatná hra tělem, špatná hra ve středním pásmu a to všechno se odrazí na hře. Něco nacvičujeme, ale kluci to neumí z tréninku převést do zápasu. Prohrávali jsme osobní souboje a to se pak špatně hraje. Je to náš čtvrtý zápas bez gólu. Šance si vytvoříme, ale vázne koncovka.