Až v poslední třetině se rozhodlo o vítězi, hřejivý pocit si odvezli Zubři z Přerova

31.08.2010, Gabriela Juříková

V době, kdy nad Ostravou již dvanáct hodin pršelo, bylo vhozeno buly posledního přípravného zápasu staršího dorostu před ligovou sezónou, která startuje 19. září. Zápas byl od prvních minut vyrovnanou partií. Až poslední třetina rozhodla, který tým se zahřeje pocitem vítězství ve stále vládnoucím deštivém a chladném počasí. Z porubských hokejek se zrodily tři trefy, respektive čtyři, jedna vlastní. Skórovali Herman, Plhoň a Újezdský. Přerovští však dali jako jediní v poslední třetině gól a zaslouženě si odvezli výhru 3:4.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. út 31.8.14:30
HC ZUBR Přerov
3:4(1:1, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Herman (Maček, Palkovič), 23. Plhoň (Vícha), 37. Újezdský - 6. Malínek, 26. Šťastný R. (Čelko), 29. Šnírc (Kratochvíl Š.), 45. Andrýsek. Rozhodčí: Fiedler - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čížek (od 30. Hlavina) - Šrubař, Herman, Franek, Vrána, Baca, Zuščík, Soukal, Hradil - Maček, Palkovič, Lukašík, Formánek, Újezdský, Mihal, Wolný, Vícha, Plhoň, Pobuta, Hurník, Kotas.
HC ZUBR Přerov: Zemanovič (od 30. Mánek) - Kostiha, Adámek, Mašíček, Šťastný R., Andrýsek, Zbořil, Tomiga, Kusal, Šťastný D., Galda, Malínek, Čelko, Řezáč, Šnirc, Minařík, Kratochvíl M., Kratochvíl Š., Novák, Halla, Zapletal.

Od prvních minut bylo zřejmé, že nebudou mít porubští dorostenci snadnou cestu za vítězstvím. Sice měli první šanci otevřít skóre, ale Lukašík byl na teč krátký. Pak domácí obrana zazmatkovala před Čížkem a puk si sama poslala do brány. Aniž by Přerováci pořádně vystřelili, vedli v páté minutě 0:1. Gól byl připsán Vítu Malínkovi. Domácí se pokoušeli vyrovnat, ale jejich střely končily ve výstroji brankáře Zemanoviče. Mezi šestou a desátou minutou hráli Zubři dvakrát v dvojnásobné početní nevýhodě. V první přesilovce pět na tři se domácí zastřelovali a v druhé se radovali z vyrovnání. Akci rozjel Palkovič, nahrál Mačkovi a ten nabil Tomáši Hermanovi, který propálil od modré vše, co stálo puku v cestě. Přerovští se dostávali do zápasu a postupně zvyšovali nasazení. Jen díky špičce betonu domácího gólmana Čížka se do střelecké listiny nezapsal Šnirc a na druhé straně zase pálil do hostujícího brankáře Šrubař po pěkné zadovce od Mačka. Oba týmy hrály útočný hokej se zabezpečenou obranou, jen u domácích se objevovaly výkyvy, které hosté okamžitě využívali k útoku. Špatné vyhození, nepřesné nahrávky, to vše mohli Zubři využít ve svůj prospěch. Jenže domácí strážce Čížek byl vždy ve střehu a hasil chyby obrany. Jen díky němu byl stav po první třetině nerozhodný 1:1.

Do druhé třetiny vstoupili na led domácí lépe, než z něj po první tercii odcházeli. Tlačili se do útoku, Maček jen těsně minul prostor brány a Palkovič v pádu nastřelil tyčku. Až nahrávač Vícha a střelec Ondřej Plhoň naklonil vedení na stranu domácí střídačky. To však nevydrželo dlouho, jen tři minuty. Přerovští se snadno dostali do útočného pásma a sérií přesných nahrávek zamotali domácím hlavu. Čelko na pravém křídle přihrál přes celé útočné pásmo zcela osamocenému Romanu Šťastnému, který nemohl neminout odkrytou část branky. Přerov zhruba v polovině utkání vyrovnal na 2:2. Hosté převzali otěže zápasu a na ledě dominovali. Čížek měl práce nad hlavu. Překonat jej mohli Kostiha, Šnirc, Čelko nebo Matouš Kratochvíl a domácí obrana nechávala svého gólmana na holičkách. Porubští byli pod neustálým tlakem, jedna pětka nemohla dlouho vystřídat, když párkrát za sebou vyhodila na zakázané uvolnění. Chyby na sebe nenechaly dlouho čekat. Jedna velká chyba vyplynula v rohu obranného pásma, když chtěli rychle vyhodit puk za modrou. Přihráli přímo na hokejku soupeře, konkrétně Šimonu Kratochvílu, který přihrál Radimu Šnircovi a ten velkým důrazem na brankovišti dostal puk za gólmanova záda - 2:3. Domácí se poté dostávali před střídajícího brankáře Mánka jen sporadicky. Palkovič s Mačkem mohli vyrovnat, ale neměli dostatečnou rychlost a obránci je eliminovali. Hosté si v této fázi zápasu dělali s domácími, co se jim zachtělo, několikrát si nahráli přes brankoviště a jen zázrakem se puk nezakutálel do branky, kterou již střežil Hlavina. Vhazovalo se po pravé ruce hostujícího brankáře, buly vyhráli domácí, puk měl na hokejce Antonín Újezdský, zkušeně vybruslil z nevýhodné střelecké pozice a zacílil mezi beton a lapačku Mánka. Poruba srovnala stav na 3:3. Do ukončení třetiny bylo na obou stranách pár pokusů překonat gólmany, ale stav se neměnil.

Zápasu i v posledním dějství vládli hosté. Byli jednoznačně lepším týmem. Bojovali o každý puk, nevzdávali žádný souboj, ztracené puky se snažili opět vybojovat. Jejich pracovitost se vyplatila v páté minutě poslední třetiny, kdy po buly v útočném pásmu ihned od modré střílel Jan Andrýsek. Domácí brankář střelu ani neviděl díky dobře clonícím hráčům. Přerovští Zubři v zápase potřetí vedli, zaslouženě. Domácím se v tomto zápase moc nedařilo. Nevycházeli jim rozehrávky, špatně si přebírali hráče a obrana častokrát propadla. Byli na puku o krok pozadu, přestávali bruslit, a tak jim soupeř několikrát ujel do brejku. Ale abychom jim nekřivdili, měli pár jasných chvilek a ohrozili vedení Zubrů. Jenže měli horké hlavy, chtěli, moc chtěli vyrovnat, a proto bezmyšlenkovitě pálili. Puk vždy skončil ve výstroji Mánka, a když bylo možno puk umístit do odkryté brány, gólman se včas přemístil. Vyrovnat se snažil Wolný, Franek nebo Maček, ale vždy pohořeli. Na opačné straně mohl zvýšit vedení Řezáč a hned dvakrát v rozmezí dvou minut. Projel domácí obranou jako nůž máslem a vždy chybělo jen maličko k úspěchu. Přerovští Zubři si odvezli zaslouženou výhru 3:4.