Základní část zakončila juniorka na Valašsku další prohrou

21.02.2009, Petr Vychopeň, Adam Bagar

V posledním kole základní části juniorské extraligy zamířili junioři VOKD Poruby na půdu tabulkového souseda - vsetínských Valachů. Oba celky se spolu utkají také v bojích play out, a tak v tomto duelu šlo pouze o kosmetickou podobu umístění obou týmů. Domácí začali zostra a hned po třinácti vteřinách musel Gleich lovit kotouč ze své sítě. Valaši byli lepším celkem a ve druhé třetině svůj náskok dalšími dvěma góly zvýšili již na 3:0. Poslední třetina byla ve znamení množství vyloučených, když hlavní sudí v ní rozdal celkem čtrnáct menších trestů. Přineslo to ovšem taky branky. Hosté dvěma šťastnými góly z holí Vojtěcha Bartoše a Petra Řezáče snížili na rozdíl jediného gólu. Následně domácí přidali čtvrtou branku, ale ve dvojnásobné přesilovce opět snížil Marek Galajda. Porubští se tlačili za vyrovnáním, ale nepomohlo jim k tomu ani závěrečné power play, ve kterém Vsetínští dali výsledku definitivní podobu - 5:3. Porubští tedy zakončili základní část až na předposlední, třiadvacáté, příčce. Již od středy 25.2. začne maraton zápasů play out.

- 46.kolo so 21.2.12:00
5:3(1:0, 2:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 1. Plachtovič (Vítek), 24. Trška (Jurík), 39. Vítek (Fabián, Šimurda), 52. Kopún (Sýs, Surovčík), 60. Vítek (Jurík, Plachtovič) - 46. Bartoš (Řezáč), 50. Řezáč, 56. Galajda (Vajda). Rozhodčí: Klimecký - Bryška, Chytil. Vyloučení: 12:10. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 250. Střely na branku: 38:26. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Trška, Jaškin, Fabián, Tyralík, Šimurda, Kapr, Farda - Kopún, Vítek, Kozák, Surovčík, Plachtovič, Bolfík, Martyčák, Podešva, Vávra, Sýs, Jurík, Klimek.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Mlynář, Špok, Hrubý, Tomis, Parma, Pindur, Poláček, Skočovský - Vidlák, Galajda, Kalina, Bartoš, Voznica, Capcara, Vajda, Blažej, Richter, Řezáč.

Utkání mezi Porubou a domácím Vsetínem začalo velice zajímavě. Na první branku se čekalo jen čtrnáct vteřin, přičemž šťastným střelcem se stal Plachtovič, který tak zelenožluté poslal do vedení - 1:0. Do šesté minuty se zapotili domácí obránci v čele s brankářem Hromadou. Ten čelil nejprve pokusu Mlynáře a poté se i se svými beky bránil v oslabení. Po skončení hostující přesilovky se ke slovu přihlásili domácí. Jmenovitě agilní Plachtovič, Vítek a Fabián, jenže ani jeden z nich nepřekonal Gleicha v brance Poruby. V 10. minutě se do slibné šance dostal Galajda, jeho ránu však zlikvidoval Hromada, respektive jeho lapačka.

Poté rozhodčí vylučoval i na straně Poruby, Vsetínští však hru v početní výhodě nezahráli dle svých představ a do vážnější situace se nedostali. Ve 12. minutě pálil na Gleicha domácí Bolfík, jenže brankář Poruby, stejně jako o minutu později proti Tyralíkovi, uspěl na výbornou. Do další šance se dostal v 14. minutě Richter, jeho zakončení však nebylo tak úspěšné jako klička, kterou oblafl vsetínského beka. Do konce třetiny ještě hráli Valaši v pěti proti čtyřem, kromě příležitosti Plachtoviče ale vážněji Gleicha neohrozili.

Z kraje druhé třetiny mohl srovnat stav útočník hostí Řezáč, jeho projektil však minul Hromadovu klec. Na druhé straně střílel ve 23. minutě Kozák, ale jen do připravené lapačky svého soka v kleci. Mezi nepřesné střelce domácího mužstva se zařadil chvilku nato i Jurík, jehož rána prolétla okolo tyčky. Jak to má vypadat ukázal ve 24. minutě domácí Trška, který zkusil štěstí od modré čáry. Gleich zřejmě přes stínícího protihráče puk neviděl a nakonec jej pustil za své záda - 2:0. Tým kouče Jenáčka byl při chuti a prostřednictvím Sýse, Martyčáka a Surovčíka zaměstnával hostující svatyni nadále.

Z hostů se osmělil až Voznica v 32. minutě, jeho střela se ale minula účinkem. O něco blíž skórování byl Hrubý v té samé minutě, jenže ten pro změnu nastřelil tyč vsetínské branky. Do konce třetiny hlavní arbitr utkání ještě třikrát vylučoval, hra se kouskovala, z čehož nakonec těžili domácí. Psala se 39. minuta, když vsetínský Fabián vystřelil na Gleicha. I když střelu zblokovaly hole porubských obránců, brankář musel zasáhnout. V nepřehledné situaci však puk vyrazil jen před sebe a naneštěstí pro sebe a svůj tým zrovna do míst, kde číhal domácí Vítek. Ten si se situací poradil a zametl kotouč do sítě - 3:0.

Třetí třetina byla pro ochozy Lapače určitě tou nejzajímavější. Padlo celkem pět branek a na ledě byla k vidění spousta zajímavých okamžiků. Začátek Valachům vůbec nevyšel, po většinu času se bránili a to vygradovalo až v branku Bartoše v 45. minutě. O tu se ale paradoxně postarali domácí obránci, kteří si po sérii odrazů dopravili puk do sítě - 3:1. Gól byl nakonec připsán Bartošovi. Porubu vstřelená branka viditelně povzbudila a zelenožlutí navíc začali faulovat. Hosté však nepřetavili v gól ani přesilovku pěti proti třem. Ve 49. minutě mohlo Valachy nakopnout vyloučení Pindura, jenže nenakoplo - právě naopak. V obranném pásmu se zmocnil puku domácí Vávra a nechtě ho poslal vstříc Hromadovi. Ten zrovna pozoroval dalšího beka s domněním, že se mu něco stalo a puk mu mezitím projel do branky - 3:2. Branka byla připsána Řezáčovi.

Poté se na ledě trochu přiostřilo, souboj Martyčáka s Tomisem ohodnotil rozhodčí na dvě plus dvě minuty pro každého zúčastněného. Důležitou minutou se stala ta 52., ve které si od mantinelu k pravému kruhu najel domácí Sýs. Následovala střela, kterou Gleich vyrazil před sebe a všechno svou dorážkou zakončil vsetínský Kopún - 4:2. V 54. minutě málem kapituloval Gleich popáté, jenže to by nesměl Vítkovi sjet puk z hole. V 56. minutě poslal rozhodčí Vsetín znovu do třech, vyloučit se nechal Farda s Fabiánem a pro Porubu to znamenalo jedinečnou příležitost. Tu nakonec díky Galajdovi hosté využili a znovu bylo o co hrát - 4:3.

Do konce třetí třetiny to bylo ještě drama, hráči Poruby do toho dali všechno, ale na tvrz zelenožlutých si nepřišli. Nepomohlo ani odvolání brankáře. Tečku za sobotním kláním udělal domácí Vítek v čase 59:41, který svou druhou brankou v zápase poslal Vsetín do vedení 5:3. Tímto výsledkem také utkání skončilo, jenže duel Vsetína s Porubou nikoliv. Tyto týmy se již brzy potkají v souboji o setrvání v extralize.